امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76222
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان روز شنبه به نقل از «آتایوف» رئیس آژانس ملی هوا فضا ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان روز شنبه به نقل از «آتایوف» رئیس آژانس ملی هوا فضا این کشور اعلام کرد که نخستین ماهواره ملی ترکمنستان در ماه نوامبر سال جاری میلادی (آبان–آذر) توسط موشک فضایی «Falkon 9» (در خاک ایالت متحد آمریکا) به فضا پرتاب خواهد شد و این کشور نیز در فهرست کشورهای دارای ماهواره قرار خواهد گرفت. 

وی ضمن بیان مطلب فوق، تصریح کرد که کلیه اقدامات تداکراتی برای انجام این پروژه فراهم شده‏ است و عملیات کنترل و مدیریت ماهواره ملی ترکمنستان نیز در حال تنظیم و راه‌اندازی است.

این در حالی است که، یک مقام آگاه از آژانس دولتی هوا فضا ترکمنستان حاضر در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی ترکمن تل 2013، پیشتر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، اعلام کرده بود که در پی توافق با شرکت «تالس آلنیا اسپیس» و شرکت ماهواره سازی «SpaceX» اواخر سال 2014 ماهواره ملی ارتباطی این کشور به نام«Türkmen Älem» به فضا پرتاب خواهد شد.

ترکمنستان این ماهواره را با همکاری یک شرکت فرانسوی ساخته که به گفته سفیر آمریکا در عشق‌آباد در ساخت آن از برخی قطعات آمریکایی نیز استفاده شده است.

دولت ترکمنستان اعلام کرده که توسعه شبکه‌های تلویزیونی و نیز دسترسی آسان به اینترنت و توسعه فعالیت‌ها و تحقیقات علمی- فضایی و نیز تحقیقات برای اکتشاف میادین هیدروکربور، مهمترین اهداف ساخت این ماهواره می‌باشد.

شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی ترکمنستان هم ‏اکنون توسط ماهواره «یامال» روسیه پخش می‌شوند.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار