امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76236
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
علی احمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

علی احمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص امتناع واشنگتن از ارائه روادید به سفیر معرفی شده ایران به سازمان ملل متحد اظهار داشت: درباره سازمان ملل دو نکته حائز اهمیت است. نخست اینکه آمریکایی‌ها بر اساس قرارداد مقر مربوط به سازمان ملل متحد موظفند که برای نمایندگان کشورهای مختلف در این سازمان هم بر اساس مصونیت دیپلماتیک آنها و هم بر اساس اجازه فعالیت آنها در محدوده‌ای که در قرارداد مقر معین شده، احترام قائل شوند.

این مدرس دانشگاه افزود: منتهی نکته‌ای که هم اکنون وجود دارد این است که چون این سازمان به لحاظ جغرافیایی در ایالات متحده مقرر شده است و ویزای نمایندگی‌ها و دیپلما‌ت‌های سایر کشورها در سازمان ملل متحد باید مطابق قوانین آمریکا صادر شود، لذا آمریکایی‌ها از این موقعیت علیه نمایندگی کشورهای دیگر مثل ایران دارند نهایت سوء‌استفاده را می‌کنند.

وی با بیان اینکه «کثرت این موارد سبب می‌شود کشورهای عضو سازمان ملل در این عرصه به تجدید نظر بپردازند»، گفت: نکته دوم اینکه خود سازمان ملل باید از حقوق کشورهای عضو و نمایندگان این کشورها در نزد سازمان ملل دفاع کرده و مدعی و معترض این نوع رفتار ناشایست آمریکایی‌ها شود و همینطور سایر اعضاء نیز باید این اقدام را انجام دهند چرا که ممکن است این گونه رفتارها برای سایر اعضای حقوق ملل هم انجام شود.

احمدی ادامه داد: از لحاظ حقوقی اقدام آمریکایی‌ها خلاف قوانین و مقررات سازمان ملل و قوانین مربوط به قرارداد مقر است (قراردادی که بین سازمان ملل متحد و دولت ایالات متحده آمریکا بسته شده است) و لذا این اقدام آمریکایی‌ها نمی‌تواند به لحاظ حقوقی وجهی داشته باشد.

این مدرس دانشگاه افزود: آن چیزی که در قرارداد مقر آمده، این است که نمایندگی سایر کشورهای عضو سازمان ملل متحد نباید اعمالی را خلاف منافع آمریکا انجام دهند و حال اینکه آقای ابوطالبی هنوز مستقر نشده‌اند که مشخص شود فعالیتی خلاف  جهت منافع آمریکا انجام می‌دهند یا خیر. از این رو این اقدام آمریکایی‌ها هم خلاف مفاید قرار داد مقر است و هم خلاف مصونیت سیاسی و حقوق بین الملل.

وی در پایان در خصوص واکنش مناسب ایران به این اقدام آمریکا تصریح کرد: ایران باید بر نمایندگی آقای ابوطالبی در سازمان ملل متحد پافشاری کند و به نوعی با رایزنی‌هایی که با اعضای ملل متحد دارند خود این سازمان را وادار به واکنش در برابر این اقدام آمریکا کند. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها