امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76275
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، محمود اوکاتی رئیس دانشگاه زابل در دیدار با عکاسان و مستندسازانی که در سفری جهادی به منطقه‌ی سیستان رفته‌اند گفت: در این ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، محمود اوکاتی رئیس دانشگاه زابل در دیدار با عکاسان و مستندسازانی که در سفری جهادی به منطقه‌ی سیستان رفته‌اند گفت: در این منطقه امکان نصب نیروگاه بادی با توان تولید 20 هزار مگاوات برق وجود دارد که می‌تواند یک سوم نیاز برق کشور را تامین کند.

این استاد دانشگاه که دکترای مهندسی برق دارد و به صورت تخصصی انرژی‌های نو را تحقیق و تدریس می‌کند با اشاره به اینکه این منطقه به صورت مداوم بادی دارد که سرعت لازم را برای به حرکت درآوردن توربین‌های بادی دارد گفت: بر اساس تحقیق‌های علمی، سیستان یکی از مناسب‌ترین مکان‌های کشور برای سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های بادی است و در صورت ایجاد نیروگاه می‌تواند یک سوم نیاز 60 هزار مگاواتی برق کشور را تامین کند.

از نظر وی باد سیستان ثروت پنهانی است که به خاطر عدم سرمایه‌گذاری، با ایجاد طوفان‌های شنی، تبدیل به تهدیدی برای زندگی در منطقه شده است. در حالی که می‌توان با سرمایه‌گذاری لازم، این انرژی را مهار کرده و تبدیل به درآمد قابل توجهی برای کشور و منطقه کرد.

قابل ذکر است که 20 هزار مگاوات برق، تنها ظرفیت باد سیستان است و اگر در کنار آن سرمایه‌گذاری لازم برای تبدیل انرژی خورشید به برق نیز انجام گیرد، توان منطقه در تامین برق رقم بسیار بالاتری می‌تواند باشد و امکان صادرات مازاد انرژی را فراهم می‌کند.

این در حالی است که دو همسایه پرجمعیت شرقی ایران، یعنی افغانستان و پاکستان، نیاز روز افزونی به واردات برق دارند.

انرژی‌های نو یکی از ظرفیت‌های پنهان منطقه‌ی سیستان است که سرمایه‌گذاری در آن به پیش‌شرط‌هایی نیاز دارد که بزرگترین آن ایجاد منطقه‌ی آزاد تجاری و صنعتی در این منطقه‌ی مرزی است تا سرمایه‌گذاران خصوصی فارغ از پیچ‌ و خم‌های بروکراسی اداری، مشوق‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری در این صنعت رو به رشد دریافت کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها