امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۸:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76293
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه سینما: چند وقت پیش فیلم سینمایی «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی برای ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه سینما: چند وقت پیش فیلم سینمایی «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. این فیلم که به جهت محتوای آن مدتی در توقیف بوده حالا زمزمه های ارائه مجوز برای اکران آن به گوش می‌رسد.

فیلم روایت مرد رزمنده ای است که پس از سالها اسارت و گمنامی به خانه برگشته ولی متوجه می شود همسرش با فرد دیگری که مردی لاابالی است ازدواج کرده. فیلم داستان بسیار تلخی را روایت می‌کند به گونه ای که گویی همه چیز به خاطر رفتن این رزمنده به جبهه «خراب» شده است. رزمنده بازگشته در جایی خطاب به همسرش می‌گوید که او به جنگ نرفته تا زندگی آنها را خراب کند یا اینکه در برخی موارد از اینکه سالهایی را در جنگ بوده به تلخی یاد می‌کند.

اگرچه در حسن نیت پرویز پرستویی به عنوان بازیگر و یکی از سرمایه گذاران فیلم تردیدی وجود ندارد ولی باید گفت فیلم «خرس» یکی از نامناسب ترین فیلم هایی است که در تمام این سالها درباره دفاع مقدس ساخته شده است. علیرغم اینکه تهیه کننده فیلم سابقه حضور در جبهه ها را دارد، فیلم تبدیل به یک کار ضد دفاع مقدس شده است. این اتفاق البته دلیل مشخصی هم دارد و آن اینکه برخی فیلمسازان ما در آثار خود تفاوتی بین «جنگ» و «دفاع» قائل نیستند و فضای دفاع مقدس را نمی شناسند. آنها تفاوتی بین جنگ 8 ساله ایران و عراق با جنگ های دیگر قائل نیستند درصورتیکه با نگاهی کوتاه به اسناد فراوان موجود در این باره می توان دریافت که نمی توان نگاهی که به جنگ های دیگر وجود دارد به دفاع 8 ساله مردم ایران نیز تعمیم داد.

طبعا جنگ «بد» و «سیاه» است و فیلمسازان زیادی برای اعتراض به این پدیده خانمانسوز و ضد انسانی، فیلم هایی ساخته اند تا با انتقال این فضا، نوعی نفرت از این پدیده شوم را در مخاطب خود بوجود آورند. اما همین فیلمسازان وقتی «دفاع» را به تصویر می کشند داستان کاملا تفاوت دارد و فضای «سیاه» و «نفرت آور» جای خود را به «امید»، «شکوه» و «عظمت» می دهد و رزمنده حاضر در میدان، اگرچه می جنگد اما تبدیل به یک «قهرمان» می شود.

به نظر می رسد هم جواد نوروزبیگی، هم خسرو معصومی و هم پرویز پرستویی معتقدند که دوران 8 ساله دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین مقطع زمانی این کشور به حساب می آید و با یک تحقیق کوتاه هم مشخص می شود کسانی که در آن سالها حضور داشتند(علیرغم وجود برخی مشکلات) همیشه از آن سالها به بهترین شکل یاد می کنند. اما «خرس» تنها به جهت اینکه سازندگانش تمایزی برای «جنگ» و «دفاع» قائل نشدند، به فیلمی تبدیل شده که علاوه بر تحریف تاریخ دفاع مقدس، فداکاری هزاران نفر از بهترین جوانان این کشور را نادیده گرفته و ناخواسته آن را تبدیل به دورانی «سیاه» کرده است.

                                                                  ***

سال گذشته پرویز پرستویی در مستندی حاضر شد که درباره ناصر افشاری، یکی از جانبازان دفاع مقدس بود. او البته در موارد دیگری نیز احساسات خود را درباره رزمندگان دفاع مقدس ابراز داشته است. از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از آن است که او به دنبال اکران «خرس» است. پیشنهاد ما به این هنرمند خوش نام این است که یک بار این فیلم را برای ناصر افشاری و افرادی همانند او نمایش دهد و نظرات آنها را نیز در این باره بشنود. احتمالا این اکران نتیجه قابل توجهی برای او و سازندگان این فیلم خواهد داشت.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها