امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76326
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۴
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان روز سه‌شنبه تهران را به مقصد بغداد ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان روز سه‌شنبه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد تا در سفری به کشور عراق با همتای خود و جمعی از مسئولان این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

وزیر دادگستری در بدو ورود به بغداد و در جمع خبرنگاران هدف اصلی خود از سفر به کشور عراق را دیدار با مقامات سیاسی و قضایی این کشور عنوان کرد.

پورمحمدی گفت: در سال های گذشته مذاکرات خوبی بین دو کشور و به ویژه مقامات قضایی صورت گرفته و در این سفر نیز به دنبال امضای 4 حقوقی قضایی هستیم که شامل معاضدت حقوقی مدنی، سیاسی و استرداد مجرمین و انتقال محکومین است.

وی همچنین افزود: روابط دو کشور توسعه بسیار زیادی یافته و اتباع هر دو کشور به منظور زیارت، سیاحت و تجارت در حجم بالایی تردد دارند. در عین حال قراردادهای تجاری زیادی در حال انجام است و لازمه ثبات این روابط و توسعه و تعمیق آن، دفاع حقوقی از شهروندان و رفت و آمدهاست و برقراری توافق در زمینه های مختلف از این جهت اهمیت به سزایی دارد.

وزیر دادگستری تصریح کرد: امیدواریم با امضای موافقتنامه ها که به امضای مجالس دو کشور نیز خواهند رسید، گام بلندی در جهت توسعه روابط و حسن همجواری و همبستگی دو کشور و اعتلای همکاری ها که بدون شک در تأمین منافع و برقراری امنیت و تقویت جایگاه دو کشور در منطقه موثر خواهد بود برداریم.

پورمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: در کنار بحث های حقوقی و قضایی، بحث های سیاسی را نیز تعقیب می کنیم که امیدواریم در این جهت و در زمینه بسط همکاری ها به نتایج بهتری برسیم.

وی در پایان گفت: در این سفر از ستاد بازسازی عتبات عالیات بازدید خواهم کرد و دولت نیز به تازگی مصوبات خوبی در این رابطه داشته و کمکهای مناسبی کرده است و مردم نیز از ما انتظار دارند در توسعه اماکن مقدسه دولت به سهم خود تلاش داشته باشد که خوشبختانه همواره شاهد بهبود و توسعه فضاهای زیارتی و اماکن مقدسه بوده ایم.

توافقنامه استرداد مجرمان بین ایران و عراق امضا می شود

وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران با نخست ‌وزیر عراق دیدار و درباره مسایل دوجانبه تبادل نظر کرد.

حجت الاسلام پورمحمدی و نوری المالکی در این دیدار بر اجرایی شدن توافقنامه‌های چهارگانه بین دو کشور به ویژه توافقنامه استرداد مجرمان و انتقال محکومین به حبس تاکید کردند.

یادداشت تفاهم اجرای توافقنامه انتقال محکومین به حبس در این سفر بین وزرای دادگستری دو کشور امضا می‌شود.

وزیر دادگستری کشورمان بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با عراق در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

دو طرف در این دیدار همچنین با اشاره با اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو ملت ایران و عراق، فراهم شدن تسهیلات و امکانات لازم برای افزایش سفرها و سهولت تردد زائران بین دو کشور را ضروری خواندند.

قرار است وزیر دادگستری کشورمان روز چهارشنبه با وزیر دادگستری، رییس مجلس، معاون رییس‌جمهور، رییس شورای عالی قضایی و رییس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفتگو کند.

تأکید بر توسعه هر چه بیشتر مناسبات قضایی و دادگستری بین دو کشور

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشومان صبح روز چهارشنبه بیست فروردین ماه با حسن الشمری دیدار و پیرامون برخی مسائل مورد علاقه دو طرف در حوزه های مختلف قضایی و حقوقی گفت وگو کرد.

در این دیدار طرفین با تاکید بر توسعه هرچه بیشتر مناسبات قضایی و دادگستری، تفاهم نامه ای را با هدف اجرای موافقتنامه انتقال محکومین به حبس که اخیرا در مجلس عراق به تصویب رسیده است امضا کردند.

گفتنی است تا کنون چهار موافقت نامه معاضدت قضایی در امور مدنی و احوال شخصیه، معاضدت قضایی در امور کیفری، استرداد مجرمین و انتقال محکومین به حبس میان جمهوری اسلامی ایران و عراق به امضا رسیده است که به جز موافقتنامه انتقال محکومین، کلیه آنها در سال گذشته اجرایی شده اند.

همچنین بنا بر تفاهم به عمل آمده طرفین در اولین زمان ممکن کمیته ای مشترک را به منظور بررسی وضعیت زندانیان دو کشور تشکیل داده و زمینه انتقال آن ها را فراهم می کنند.

لازم به ذکر است موافقتنامه انتقال محکومین، در نوع خود اولین موافقتنامه ای است که میان جمهوری عراق با دیگر کشورها  اجرایی می شود.

در این سفر پورمحمدی همچنین با نوری المالکی، نخست وزیر، خضیر الخزایی، کفیل ریاست جمهوری، اسامه نجیفی، رییس پارلمان عراق، مدحت محمود، رییس شورای عالی قضایی و برخی دیگر از شخصیت های برجسته سیاسی و مذهبی عراق دیدار و ضمن ابلاغ پیام مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران، اعلام داشت جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار ملت و دولت عراق قرار داشته و از روند مردم سالاری و اراده دولت و ملت این کشور در تثبیت صلح و امنیت و مقابله با تروریسم و افراطی گری حمایت می کند.

وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در این دیدارها با اشاره به آمار سه میلیون نفری تردد اتباع دو کشور در سال گذشته، مسائلی نظیر چگونگی توسعه همکاری های قضایی، سامان دهی ترددهای مرزی و استفاده از ظرفیت کلانتران مرزی در مقابله با ترددهای غیر مجاز، تعیین تکلیف افراد بازداشت شده و غیر محکوم و نیز توسعه ظرفیت های اقتصادی، گردشگری و زیارتی میان دوکشور را با طرف های عراقی مورد بحث و گفت وگو قرار داد.

وی همچنین از طرف روحانی، رییس جمهور کشورمان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای شروع مذاکرات مربوط به لایروبی اروند رود به عنوان محور توسعه اقتصادی حوزه این رودخانه پر آب در دو کشور اعلام کرد.

در این دیدارها مقامات عراقی نیز از نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی ایران در تأمین ثبات و امنیت عراق و حمایت کشورمان از دموکراسی در آن کشور قدردانی کرده و به ویژه با استقبال از شروع مذاکرات مربوط به نحوه توسعه ظرفیت های اقتصادی اروند رود، آمادگی خود را برای توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور تمامی حوزه های حقوقی، اقتصادی، بازرگانی و گردشگری اعلام کردند.

امضای توافقنامه حقوقی قضایی

وزیر دادگستری کشورمان و رییس شورایعالی قضایی عراق توافقنامه حقوقی و قضایی امضا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در دیدار با مدحت محمود رییس شورایعالی قضایی عراق گفت: احکام شریعت اسلام، مشترکات حقوقی و قضایی و مبنای قوانین دو کشور است.

پورمحمدی همچنین افزود: باید تلاش کنیم که حقوق اسلامی را به عنوان الگویی برای استیفای حقوق شهروندی به جهانیان معرفی کنیم.

رییس شورایعالی قضایی عراق هم با ابراز خشنودی از امضای توافقنامه های حقوقی قضایی بین دو کشور گفت: مشابهت های زیادی بین محاکم و قضات ایران و عراق وجود دارد.

مدحت محمود گفت این قوانین، مبنایی اسلامی و احکام اسلامی برای همه زمانها و مکان هاست.

تاکید بر گسترش مناسبات دو جانبه ایران و عراق

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری که برای دیدار با مقامات قضایی و سیاسی عراق در بغداد به سر می برد در دیدار با رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، با اشاره به حضور فعال احزاب و گروههای سیاسی عراق در عرصه انتخابات مجلس ابراز امیدواری کرد انتخابات آینده عراق روند دمکراسی در این کشور را تحکیم بخشد.

سید عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز با تاکید بر لزوم گسترش مناسبات دوجانبه در همه زمینه ها، نقش دو کشور را در تحولات منطقه مهم خواند.

وی همچنین برگزاری انتخابات مجلس عراق در آینده نزدیک را نشانه ای از حضور مردم در عرصه تصمیم گیری ها و تضمین ثبات و امنیت عراق بیان کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها