امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76351
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۵
تعداد بازدید: 56
«امان صالح‌اف» کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«امان صالح‌اف» کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، با اشاره به این که نگرانی‌های عمده‌ای در زمینه امکان بروز وقایعی نظیر حوادث اوکراین در قرقیزستان وجود دارد، تصریح کرد: در وقایع اوکراین البته تمرکز اصلی بر روی کشاندن این کشور به دامان اروپا بود در حالیکه چنین امری برای قرقیزستان غیرممکن است چراکه به لحاظ جغرافیایی اتحاد ارضی این کشور با آمریکا و اروپا امکان‌پذیر نیست، اما در قرقیزستان وقوع تحولاتی نظیر اوکراین تنها تغییر نخبگان سیاسی را در پی‌ خواهد داشت که در آن صورت در وهله نخست این نخبگان به سمت غرب گرایش خواهند داشت.
به باور وی، بروز چنین فرآیندی مشکلاتی را برای قرقیزستان به دنبال خواهد داشت زیرا این کشور به لحاظ جغرافیایی از آمریکا فاصله زیادی دارد، حال آنکه کشورهایی نظیر ایران، چین، تاجیکستان و ازبکستان در همسایگی قرقیزستان قرار دارند که باید تمرکز برنامه‌ها در همکاری با همسایگان منطقه‌ای باشد ضمن این که قرقیزستان نمی‌تواند به طور کامل منافع خود را بر روی ارتباط با خارج از منطقه متمرکز کند چرا که این مسئله حذف کامل ویژگی‌های این کشور و دولت آن را در پی‌خواهد داشت.

کم‌اطلاعی مردم؛ بستری برای سوءاستفاده جریانات غربگرا

این کارشناس قرقیز با ابراز نگرانی در مورد تکرار حوادث اوکراین در قرقیزستان، اظهار داشت که مردم قرقیزستان در مدت بیش از 20 سال از استقلال این کشور تجارب زیادی کسب کرده‌اند و بخش بزرگی از جمعیت بویژه در مناطق خارج از پایتخت از نظر سیاسی دیدگاه‌های منحصر به فردی دارند بدین معنا که برخی افراد فاقد آزاد اندیشی بوده و اطلاعات کافی نیز ندارند که خود بستری برای تحریک آسان این بخش از جامعه توسط برخی جریانات سیاسی و مالی در مبارزات انتخاباتی و یا فرآیندهای دیگر می‌باشد.

صالح‌اف معتقد است که از سوی دیگر با توجه به شرایط نسبتاً دشوار زندگی، بسیاری افراد در مقابل دریافت پول برخی اقدامات را انجام می‌دهند که این نکته‌ای بسیار جدی است و نیاز به تلاش زیادی دارد تا از رشوه‌خواری و هرگونه فعالیت تبلیغاتی خرابکارانه جلوگیری شود و مردم گرفتار آشفتگی و سردرگمی نشوند.

کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» بر این باور است که در قرقیزستان باید تصمیم‌گیری در داخل این کشور و براساس منافع مردم باشد نه بر پایه دیدگاه‌های قبیله‌ای خاص و یا نظرات نمایندگان منطقه‌ای که البته بدین منظور نیاز به پرورش نسلی تحصیل کرده و افراد صادق وجود دارد تا بجای دنبال کردن منافع برخی گروه‌های سیاسی و مالی که از جانب آمریکا و اروپا تأمین مالی می‌شوند، در پی تحقق منافع مردم عادی باشند.

عدم موفقیت لشکرکشی و حضور آمریکا در افغانستان

صالح‌اف در پاسخ به این پرسش که چه عواملی می‌تواند موجب بی‌ثباتی اوضاع در قرقیزستان شود؟ و بازیگران جهانی بویژه آمریکا با توجه به خروج نیروهای نظامی این کشور از پایگاه «ماناس»، در این رابطه چه نقشی خواهند داشت؟، اظهار داشت که البته ما در مورد خروج نیروهای آمریکا از افغانستان نگران هستیم چراکه پس از سال‌ها نیروهای ائتلاف ضدتروریستی در این کشور نتوانستند شرایط را به طور کامل کنترل کنند. حال یک گروه کوچک از متخصصان چگونه می‌تواند اوضاع افغانستان را کنترل کند؟

وی تصریح کرد: در حال حاضر آنها فقط بر برخی مناطق خاص که در آن حکومت وجود دارد از قبیل بخش‌هایی از کابل و مناطق اطراف آن کنترل داشته، اما در کل کشور نمی‌توانند اوضاع را نظارت کنند و این مسئله که چه کسی این کشور را کنترل خواهد کرد؟ خود سؤال بزرگی است.

به نظر این کارشناس قرقیز، در بین جنبش «طالبان» و پشتون‌ها دیدگاه‌های مختلفی در مورد آینده افغانستان وجود دارد و باید دید نگاه آنها نسبت به کشورهای همسایه نظیر قرقیزستان و ازبکستان چگونه است؟ چنانچه اتفاقی در ازبکستان رخ دهد!، وضعیت منطقه بسیار انفجاری خواهد شد و این مسئله که مردم به این رویداد در ازبکستان چگونه واکنش نشان می‌دهند؟ و آیا آنان در این فرآیند دخالت مستقیم خواهند داشت؟ نیز به عنوان یک سؤال بزرگ مطرح است.

صالح‌اف افزود: با توجه به ویژگی‌های منطقه آسیای مرکزی، هر یک از این آشفتگی‌ها می‌تواند منجر به بروز بی‌ثباتی اوضاع در این منطقه شود.

سو استفاده برخی جریانات سیاسی و مالی از پتانسیل‌های درگیری در منطقه

وی ادامه داد که جمهوری قرقیزستان تاکنون 2 انقلاب را پشت سر گذاشته است و در این کشور پتانسیل بالقوه‌ای برای درگیری در آینده وجود دارد چراکه افراد بسیاری می‌خواهند مسائل را به شکلی غیرصحیح حل‌وفصل کنند که البته آنان مردم عادی نیستند، بلکه افرادی هستند که استطاعت مالی و نفوذ مشخصی داشته و از این ابزار برای تقویت پتانسیل درگیری‌ها استفاده می‌کنند.

کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» عنوان کرد: این در حالی است که هرگونه آشفتگی و هرگونه برخورد حکومت با مردم همانند «گلوله برفی» بوده که هر لحظه و با هر درگیری جدید میزان آن افزایش می‌یابد و در نهایت متوقف ساختن آن بسیار دشوار خواهد بود و اگر به این مسئله عامل مذهبی نیز اضافه شود، توقف این فرآیند به مراتب سنگین‌تر خواهد شد.

صالح‌اف با تأکید بر این نکته که باید ارزیابی درستی از اقدامات واشنگتن داشت و تحلیل کرد که چه اتفاقی رخ خواهد داد، اظهار داشت: البته به نظر می‌رسد که آمریکا و اروپا تلاش خواهند کرد تا از طریق اعطای برخی وام‌ها به قرقیزستان، امکان مداخله در فرآیندهای داخلی این کشور از قبیل تغییر حکومت و یا فراخواندن مردم در راستای اهداف خود را فراهم کنند.

وی گفت: حال آنکه منافع قرقیزستان را کسی غیر از مردم این کشور در نظر نخواهد گرفت زیرا مردم قرقیزستان خوب می‌دانند که در کشورشان چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و چه منابع بالقوه‌ای در این کشور وجود دارد و آنان طرفیت تأثیرگذاری بر همه فرآیندهای قرقیزستان را دارند ضمن اینکه ما نمی‌توانیم از حوادثی که در اوکراین رخ می‌دهد حمایت کنیم زیرا این وقایع بیشتر تحت تأثیر و تحریک عوامل خارجی قرار دارد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار