امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76387
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 55
محمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس به ارائه آماری درباره میزان بارندگی‌ها در سال زراعی اخیر در بخش‌های مختلف کشور پرداخت و اظهار داشت: از ...

محمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس به ارائه آماری درباره میزان بارندگی‌ها در سال زراعی اخیر در بخش‌های مختلف کشور پرداخت و اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی (92.7.1) تا تاریخ (93.1.24) میانگین ارتفاع بارش کشور برابر 183. 9 میلی‌متر است که نسبت به میانگین چندساله، منفی 3.7 درصد کاهش داشته است.

کارشناس سازمان هواشناسی افزود: این در حالی است که ارتفاع میانگین بارش سال زراعی گذشته کشور ( 91.7.1) برابر 187.9 میلی متر بوده است که دو درصد کاهش نسبت به میانگین بلندمدت داشته است.

هرمزگان رکورد بیشترین بارش‌ها را شکست

وی با بیان اینکه استان هرمزگان در سال زارعی اخیر رکورد دار میزان بارش‌ها بوده است، بیان داشت: استان هرمزگان در سال زراعی از تاریخ (92.7.1) تا (93.1.24) 33 درصد نسبت به میانگین بلندمدت افزایش بارش داشته است.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین یادآور شد: میزان بارندگی‌‌ها در سال زراعی اخیر در استان‌های بوشهر، ایلام و سیستان و بلوچستان به ترتیب برابر 30، 22 و 19 درصد نسبت به میانگین بلند مدت افزایش داشته است.

سمنان رکورد دار کمترین بارندگی‌ها

اصغری در ادامه سخنان خود به استان‌هایی که به لحاظ بارندگی شرایط بدی را تجربه کردند اشاره کرد و گفت: استان سمنان در سال زراعی (92.7.1) تا (93.1.24) 46 درصد کاهش بارش را نسبت به میانگین بلند مدت تجربه کرده است که این استان در کاهش بارش‌ها رکورد دار بوده است.

وی اضافه کرد: در این میان همچنین استان‌های البرز، خراسان شمالی و تهران نسبت به میانگین بلندمدت به ترتیب 41، 41 و 40 درصد افت بارش‌ها را تجربه کردند.

این کارشناس سازمان هواشناسی با اعلام اینکه بسیاری از استان‌های کشور از جمله تهران از نظر بارندگی در شرایط حاد قرار دارند، افزود: بر همین اساس بی‌‌آبی در کلانشهر تهران در ماه‌های آینده می‌تواند به عنوان هشدار جدی مطرح باشد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون استان‌های اطراف کلانشهر تهران از جمله سمنان، البرز و گلستان به لحاظ بارندگی و ذخیره آبی در شرایط بحرانی و حاد قرار دارند، خاطرنشان کرد: بر همین اساس بروز پدیده خشکسالی برای بلندمدت در پایتخت دور از انتظار نخواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها