امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76405
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در روزهای پایانی‌ سال 92، بسیاری از مسئولان از جمله وزیر اقتصاد، معاون ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در روزهای پایانی‌ سال 92، بسیاری از مسئولان از جمله وزیر اقتصاد، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و مدیریت نظارت بر بورس های سازمان بورس در گفت‌وگوهای جداگانه بر حمایت از بازار تأکید کردند.

معاون وزیر اقتصاد و همچنین وزیر در حالی از حمایت ویژه از بازار سرمایه سخن می‌گفتند که بورس روزهای ناخوش احوالی را طی می‌کرد.

محمدی که پس از روی کار آمدن دولت جدید به عنوان معاون اقتصادی وزیر اقتصاد از بورس انرژی راهی وزارتخانه شد، در گفت‌وگویی از تشکیل صندوق ریالی حمایت از بازار سرمایه و تصویب قوانینی در جهت بهبود شرایط این بازار تأکید کرد.

در همین زمان وزیر اقتصاد نیز در جلساتی با بسیاری از شرکت‌های حقوقی، درد دل‌های آنها را شنید و وی هم نسبت به سرریز نقدینگی‌های سرگردان با وجود تقویت بخش تولید ابراز امیدواری کرد.

اما اکنون با وجود گذشت چند ماه از این وعده‌ها، طرف تقاضای بازار با وجود تصویب قوانینی که یک شبه عنوان می‌شود، دچار مشکل شده و روند عرضه‌ها، بازدهی منفی را نصیب سرمایه گذاران کرده است.

پس از انتشار اوراق جدید مشارکت با نرخ 23 درصد، بانک‌ها در مسابقه‌ای به افزایش نرخ سود سپرده‌های روزشمار، کوتاه‌مدت و بلندمدت پرداختند، به طوری که متولی بازار پول هیچ‌گونه نظارت دقیقی بر این افزایش‌ها نداشت.

همین دلیل در کنار اجرای فاز دوم هدفمندی کافی بود، تا بازار سهام در روند پیش روی خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند و این در حالی بود که بانک مرکزی با مجوز انتشار اوراق مشارکت با نرخ 23 درصدی حاضر به استفاده از پتانسیل بازار سرمایه برای فروش اوراق ریالی نشد و حتی مجوزی به بازار سرمایه برای افزایش نرخ نداد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران با وجود نرخ 23 درصدی اوراق مشارکت بدون ریسک و افزایش نرخ‌های روزشمار که به شکلی سرسام‌آور افزایش یافتند، بانک‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند، تا بدون ریسک چنین بازدهی را کسب کنند.

فارغ از آسیب‌های جدی که افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در صنعت کشور خواهد داشت، شائبه ورود نقدینگی به بازارهای غیر مولد از جمله سکه، طلا و ارز تقویت می‌شود.

در این باره دولت که با شعار تدبیر و امید از ملت رأی اعتماد گرفته تاکنون هیچ نشانه‌ای از تدبیر در تصمیمات اقتصادی خود نشان نداد و بانک مرکزی با افزایش سود سپرده‌ها ضربه‌ای مهلک به پیکره بازار سرمایه وارد کرده است.

هشداری جدی به دولت این است که خروج نقدینگی‌ها از بازاری که صرفاً از تولید و اشتغال حمایت می‌کند، در نهایت نتیجه‌ای جز افزایش سفته‌بازی در بازارهای غیرمولد و افزایش تورم و بیکاری نخواهد داشت.

نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است، تأکید مسئولان بر نگهداری سهام توسط سرمایه‌گذاران در شرایط رکودی بود، بنابراین سرمایه‌گذاران که از سه ماهه پایانی سال گذشته دارایی‌های خود را نگه داشته‌اند، بیش از 20 درصد دیگر زیان کرده و نتیجه اعتماد خود به مسئولان را این چنین دریافت کرده‌اند.

ناگفته نماند که قیمت سهام شرکت‌ها در بورس با مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، اما تقاضای بازار با برخی تصمیمات نادرست اقتصادی به طور عجیبی تحت تأثیر منفی قرار گرفته و افزایش عرضه‌ها منجر به افت شدید قیمت ها شده‌ است.

در پایان سؤال نگارنده از دولت این است که آیا پاسخی همانند اعتماد سرمایه‌گذاران در بورس به سرپرستان خانوار خواهد داد؟
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار