امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76407
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عراقی‌ها در حالی به استقبال سومین انتخابات پارلمانی پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در این کشور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عراقی‌ها در حالی به استقبال سومین انتخابات پارلمانی پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در این کشور می‌روند که همچنان خشونت‌ها ادامه دارد و تروریست‌ها در مناطق مختلف به ویژه غرب و شمال این کشور به فعالیت خود ادامه می دهند.

فعالیت تروریست‌ها در خلال دو سال اخیر با اوج گیری بحران در سوریه که دارای مرزی طولانی با عراق است، شاهد رشد چشمگیری بوده به طوری که در سال 2013 عراق شاهد یکی از خونین ترین سال‌های خود پس از سرنگونی صدام و خروج اشغالگران آمریکایی بود و هر ماه صدها نفر از غیرنظامیان این کشور در حملات تروریستی کشته می‌شدند.

همزمان با نزدیک شدن زمان انتخابات فعالیت‌های تروریست‌ها نیز افزایش یافته تا بتوانند در روندهای آینده سیاسی عراق هم تاثیر گذار باشند و همانند گذشته با نزدیک شدن موعد رای گیری حملات تروریست‌ها از نظر کمی و کیفی شاهد رشد بوده است اما نکته قابل توجه این است که طی سه روز گذشته دو نفر از رهبران سیاسی مناطق سنی نشین عراق یعنی صالح المطلک که معاون نخست وزیر عراق و رئیس جریان العربیه است و اسامه نجیفی که رئیس مجلس این کشور و رئیس ائتلاف متحدون است هدف حمله تروریست‌ها قرار گرفتند تا نشان داده شود تروریست‌ها علی رقم تلاش‌های ارتش عراق هنوز در مناطق غربی و استان الانبار فعال هستند.

ترور این رهبران سیاسی در آستانه انتخابات توسط تروریست‌ها را می‌توان از سه منظر بررسی کرد؛

از منظر نخست، برخی مدعی هستند که نجیفی و مطلک توسط دیگر رقبای انتخاباتی به ویژه ائتلاف قانون هدف قرار گرفته‌اند، در همین زمینه سایت الحره مدعی شد که افراد حمله کننده لباس ارتش عراق را به تن داشتند تا دولت این کشور را پشت این عملیات تروریستی نشان دهند.

استدلال این گروه این است که دولت می‌خواهد با ترور مطلک و نجیفی شانس رای آوری خود را در مناطق سنی نشین افزایش دهد ولی واقعیت اینجاست که اولاً دولت عراق که دائماً در تلاش است تا امنیت را برقرار کند و موفقیت در زمینه امنیت را به عنوان یکی از دستاوردهای خود برای ادامه حضور در راس هرم مدیریت کشور ارائه کند چرا باید تلاش‌های خود را یک هفته مانده به انتخابات بی اثر کند. در ضمن تجربیات گذشته نشان داده که رای دهندگان عراقی رای‌های خود را غالباً‌ براساس شکاف‌های قومی و مذهبی به صندوق ریخته‌اند و همیشه از صندوق رای مناطق سنی نشین نامزدهای اهل تسنن بوده‌اند که در صدر قرار گرفته‌اند.  بر این اساس اگر نجیفی و مطلک حذف شوند رای آنها به حساب دولت قانون یا ائتلاف احرار یا کتلة مواطن نخواهد بود بلکه نتیجه آن احتمالاً عدم حضور طرفداران این شخصیت‌ها پای صندوق رای و تحریم انتخابات می‌شود.

از منظر دوم، برخی این ترورها را اقدامی از سوی خود جریانات سیاسی اهل تسنن که ریاست آنها با افرادی چون نجیفی، مطلک و ایاد علاوی است می‌دانند تا از این طریق بتوانند خود را در کانون توجه قرار دهند و آرا بیشتری را با این صحنه سازی‌ها بدست آورند ولی نکته اینجاست که افرادی چون نجیفی و مطلک از سوی جناح‌های تندرو در مناطق سنی نشین عراق به دلیل حضور در روند سیاسی عراق پس از صدام مورد انتقاد هستند و با این صحنه سازی استدلال مخالفان را توقیت می‌کنند که نباید در روند سیاسی که در آن رقابت به این شکل وجود دارد، حضور داشت.

اما از منظر سوم، به نظر می‌رسد اصلی‌ترین سناریو این باشد که واقعیت  ترور شخصیت‌های سیاسی تاثیرگذاری چون مطلک و نجیفی این است که جریانات تروریستی فعال در مناطق سنی نشین هدایت آنرا برعهده دارند، جریاناتی که به دنبال تشدید شکاف‌های قومی و مذهبی در عراق هستند و هدفشان این است که عراق را تجزیه کنند.

جریانات تروریستی که مورد حمایت برخی کشورهای عربی منطقه نیز هستند تلاش دارند تا مردم پای صندوق‌های رای نروند و از روند سیاسی عراق جدید خارج شوند. این در حالی است که جریانات سیاسی اهل تسنن به همچون متحدون، العربیه و الوطنیه می‌خواهند تا مردم مناطقی چون الرمادی پای صندوق بیایند و با رای خود جایگاه اهل تسنن را در ساختار سیاسی عراق تقویت کنند که نتیجه این تقویت جایگاه، تضعیف دشمنان عراق جدید یعنی القاعده، بعثی‌های بازمانده از رژیم صدام و حامیان عربی آنها خواهد بود.

تروریست‌ها در مناطق سنی نشین عراق می‌دانند که با نیامدن مردم پای صندوق‌های رای و حذف چهره‌هایی چون مطلک و نجیفی که در این مناطق مورد حمایت هستند جایگاهشان تقویت می‌شوند و آنها که سلاح به دست دارند به جای چهره‌های سیاسی ناجی مردم و تامین کننده مطالبات آنها خواهند شد و آنگاه به جای نطق توسط نمایندگان سیاسی مردم در مجلس سفیر گلوله خواهد بود که وارد میدان خواهد شد.

البته القاعده، داعش و بعث بخوبی می‌دانند که اصلی ترین ضربات را طی سال‌های اخیر از مردم عراق خورده‌اند و بدون شک با تقویت انسجام ملی و تشکیل دولتی مقتدر در این کشور این تروریست‌ها خواهند بود که در حاشیه قرار می‌گیرند و روند سیاسی عراق تقویت خواهد شد که به سود همه خواهد بود الا تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای آن، مردم در مناطق سنی نشین مشارکت بالایی در چند انتخابات اخیر از جمله شوراها و پارلمانی داشته‌اند که حتی از درصد مشارکت در مناطق شیعه نشین هم بالاتر بوده و این نشان می‌دهد که آنها این نکته را درک کرده‌اند که برای حضور در قدرت باید به اصول و قواعد سیاسی جدید عراق پایبند باشند و اهل تسنن به نظام سیاسی کشور پایبند هستند و با رای دادن به کاندیداهایی چون نجیفی و مطلک به این مسئله تاکید دارند که مخالفت با عملکرد نوری مالکی به معنی مخالفت با نظام سیاسی جدید عراق نیست.
 
حمید رضا کاظمی
انتهای پیام/.ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها