امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7641
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «بهمن کاظمی» دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ضمن اشاره به گروه های اعزامی به شهر کرمان ،گفت: سه گروه موسیقی از ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «بهمن کاظمی» دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ضمن اشاره به گروه های اعزامی به شهر کرمان ،گفت: سه گروه موسیقی از شهرهای تبریز، اهواز و تهران برای شرکت در جشنواره موسیقی نواحی به شهر کرمان می‌روند.
 
** گروه‌های مهمان شرکت کننده در کرمان مشخص شدند
 
وی افزود:گروه موسیقی آذری به سرپرستی  قدرت الله میرزاپور از تبریز،گروه موسیقی الغدیر به سرپرستی سعید سیاحی از اهواز و گروه موسیقی چریکه به سرپرستی  سلمان حسینی از تهران در کرمان اجرا خواهند داشت.
 
** معرفی ساز رباب الشاعر در جشنواره موسیقی نواحی
 
دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران همچنین تصریح کرد: در جشنواره موسیقی نواحی ساز رباب الشاعر برای هنردوستان و مخاطبان موسیقی نواحی معرفی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه رباب الشاعر ساز باستانی است، افزود: شکل این ساز به صورت مستطیل بوده و ساز تک زهی و دارای یک سیم است و جنس زهی این ساز از موی اسب می‌باشد.
 
این پژوهشگر در ادامه یادآور شد: ساز رباب الشاعر در روایی خانی قوم عرب ایران کاربرد دارد و درحال حاضر 2 تن از بزرگان این سنت به نام‌های علی رشتداوی و ابوسعد زرگانی هستند،که برای جشنواره موسیقی نواحی دعوت شدند، که متآسفانه علی رشتداوی به علت بیماری نمی‌تواند در این جشنواره حضور داشته باشند.
 
دبیر جشنواره نواحی با بیان اینکه شیوه انگشت گذاری این ساز با بقیه سازهای زهی دنیا متفاوت است،ومی تواند برای نوازندگان سازهای کششی مورد توجه قرار گیرد، افزود:ازابوسعد زرگانی دعوت شده است در این جشنواره جضورداشته باشد تا سازرباب الشاعر را معرفی کرده و آن را برای مخاطبین  اجرا نماید.
 
** اجرای گروه «هی را» در جشنواره موسیقی نواحی
 
همچنین اجرای گروه «هی را» به سرپرستی فرشاد الوندی در هشتمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان به روی صحنه می‌رود.

گروه «هی را» از منطقه ملک شاهی استان ایلام به اجرای موسیقی کردی در این جشنواره می پردازند .اجراهای این گروه مربوط به سنتهای سوگواری حماسی است که در وصف متوفی بصورت بداهه اشعاری با نغمه‌های باستانی را اجرا می‌کنند.

این گروه از شش نوازنده تشکیل شده است این گروه درزمان اجرا در دوگروه سه نفره قرارمی گیرند و شعائره موسیقیایی باستانی را اجرا خواهند کرد.

به گزارش فارس، هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران 29 تا 31 اردیبهشت 1392 در تهران و کرمان برگزارخواهد شد.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها