امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76432
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
کیومرث یزدان‌پناه مسئول بسیج اساتید تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرامون مخالفت برخی ...

کیومرث یزدان‌پناه مسئول بسیج اساتید تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرامون مخالفت برخی از مقامات آمریکایی با حضور حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل گفت: به نظر من اقدام دولت آمریکا در عدم پذیرش ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل که اخیرا براساس مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا و هماهنگی در سطح کلان این کشور بین مجلس نمایندگان و آمریکا ایجاد شده در 3 بخش قابل بررسی است.

رئیس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران ادامه داد: بخش اول در رابطه با اقدامات تاریخی دولت آمریکا در 34 سال اخیر علیه کشور و ملت ما است و تاریخ نشان‌داده در این سال‌ها آمریکایی‌ها برای تضعیف کشور و نظام ما از هیچ تلاش و کوشش سیاسی و غیرسیاسی دریغ نکرده‌اند.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: خیلی از اسناد و مدارک تاریخی عملکرد خصمانه آمریکا را نسبت به کشور ما از جاسوسی در سفارتخانه آمریکا در سال 58 گرفته تا سرنگونی هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در آب‌های خلیج فارس، تحریم‌ها، حمایت از رژیم بعث عراق، تحمیل جنگ به کشور و... را نشان می‌دهد که اقدام اخیر آمریکا در عدم پذیرش حمید ابوطالبی نیز در راستای همین اقدامات خصمانه‌ای است که آنها با کشور ما دارند.

یزدان‌پناه اضافه کرد: این موضوع را اگر بخواهیم در بخش دوم و از نگاه حقوقی بررسی کنیم، می‌بینیم که خیلی از حقوقدانان کشور آمریکا معتقدند این اقدام مغایر با روح کنوانسیون‌های بین‌المللی است و همین مسئله را می‌شود به صورت آشکار دخالت در امور کشورها محسوب کرد.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام مداخله‌جویانه درست در سازمانی رخ می‌دهد که قرار است یک سازمان فراجغرافیایی باقی بماند و روابط کشورهای مختلف و دولت‌ها را به منظور ایجاد ثبات و امنیت در جامعه جهانی هماهنگ کند.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه تهران تاکید کرد: آمریکا با این بهانه‌تراشی که سازمان ملل در خاک این کشوروجود دارد یکسری امتیازات را از سازمان ملل طلب می‌کند که این اقدام را هم در راستای همین امتیازخواهی از سازمان ملل می‌داند.

یزدان‌پناه اظهار داشت: نکته بعد که می‌توان این موضوع را با آن بررسی و تحلیل کرد خود سازمان ملل متحد است که متاسفانه شأن و منزلت و جایگاه حقوقی فنی و سیاسی این سازمان به واسطه همین دخالت‌ها به پایین‌ترین حد ممکن خودش رسیده است در حالیکه فلسفه وجودی این سازمان و منشوری که باعث شده این سازمان تاسیس شود این توجیه را نمی‌پذیرد که به این صراحت سازمان ملل مسئولیت را از روی خودش بردارد و بهانه این که این مسئله بین ایران و آمریکا است در آن دخالت نکند.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر این موضوع برمی‌گردد به موضع‌گیری‌های اخیر دولت، دوست و مقامات رسمی و به خصوص وزارت خارجه باید مواظب موضع‌گیری‌های خود باشند و برخی مسائل را که مغایر با سیاست جمهوری اسلامی هست را مطرح نکنند تا بهانه‌ای شود در دست آمریکا که هرطور دلش بخواهد با رفتار کدخدامنشانه با جمهوری اسلامی ایران برخورد کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها