امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76449
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
مرتضی غرقی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اقدام آمریکا در عدم ...

مرتضی غرقی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اقدام آمریکا در عدم صدور ویزا برای نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل اظهار داشت: اقدام اخیر آمریکا کاملاً‌ غیرقانونی بوده و نقض مقررات حقوقی محسوب می‌شود.

غرقی ادامه داد: زمانی که سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد آمریکا به عنوان کشور میزبان تعهدنامه‌ای را با سازمان ملل امضاء کرد تا کلیه تسهیلات را برای میهمانان و سفرای سازمان ملل مهیا کند.

این کارشناس مسائل رسانه با بیان اینکه اگر دولت آمریکا درباره صدور ویزا بخواهد تصمیم بگیرد، سازمان ملل از این قضیه مستثنی است، افزود: در حال حاضر چالش و دعوای اصلی بین آمریکا و سازمان ملل است و این سازمان باید از حقوق خود دفاع کند اما از آنجایی که اختیار و قدرت لازم را ندارد، این امر به یک دعوا بین ایران و آمریکا تبدیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه سازمان ملل باید بتواند از حقوق ایران در این زمینه دفاع کند، یادآور شد: آمریکا پیش از این نیز برای رئیس مجلس ایران و یکی از وزرای کشورمان ویزا صادر نکرد از این رو آمریکا با کشورهایی که با آنها دچار اختلاف سیاسی است از این طریق به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند.

غرقی این موضوع را یک خطر جدی برای جامعه بین‌الملل دانست و گفت: اگر تصمیمات پارلمانی داخلی کشورها بخواهد تعهدات بین‌المللی را نقض کند، در این صورت قوانین بین‌المللی بی‌ارزش خواهد شد و قطعاً مبنای این بی‌قانونی را نیز آمریکا گذاشته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اقدام اخیر آمریکا امری علیه سازمان ملل است، تصریح کرد: آمریکا نشان داده هرگاه مقررات بین‌المللی با منافع ملی آنها در تضاد باشد، تعهدات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد.

وی درباره وظیفه دولت برای مقابله با این بی‌قانونی بین‌المللی به راهکاری در این زمینه اشاره کرد و گفت: سازمان ملل از کمیته مهمان برخوردار است که از حقوق کشورها در سازمان ملل دفاع می‌کند و 19 عضو دارد و ایران باید به این کمیته سازمان ملل شکایت کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها