امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 29
۱۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76475
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران امروز یکشنبه 24 ...

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران امروز یکشنبه 24 فروردین در نشست «گروه کور» با موضوع بررسی سیاست خارجی دولت یازدهم با اشاره به اینکه منتقدان ژنو مخالف شخص وزیر خارجه نیستند، گفت: نقد نه تنها بد نیست بلکه با توجه به رویکرد آمریکایی‌ها که به بهانه مخالفت کنگره و تندروها ادعا می‌کنند که نمی‌توانند امتیاز بیشتری به ایران بدهند، خیلی هم خوب است.
 
وی با اشاره به دیدار شرمن با سناتورهای آمریکایی گفت:‌ سناتورها در این دیدار به صراحت به شرمن می‌گویند که ما نقش پلیس بد را بازی می‌کنیم؛ حال چگونه است که اگر کسانی در داخل جمهوری اسلامی ایران توافق‌نامه ژنو را نقد کنند، بد است زیرا دارند همان کاری را می‌کنند که منتقدان در آمریکا انجام می‌دهند.
 
ایزدی با تأکید بر اینکه حتی اگر توافق ژنو مخالف هم نداشت خود وزارت خارجه باید به هزینه خود عده‌ای را مجاب می‌کرد که به مخالفت با توافق‌‌نامه برخیزند، اظهار کرد: شرمن در جلسه‌ای در کمیسیون بانکداری‌ آمریکا می‌گوید مردم ایران غرور بسیار و فرهنگ مقاومت دارند این جمله از زبان شرمن که یک صهیونیست دو آتشه است حرف کمی نیست؛ در توافق ژنو آمریکایی‌ها می‌دانند چه امتیازات بالایی گرفته‌اند و اگر کسی در ایران اعتراض نکند شرمن می‌فهمد که باید درباره قضاوت خود راجع‌به مردم ایران تجدیدنظر کند.
 
استاد دانشکده مطالعات جهان ادامه داد: دوستان مذاکره‌کننده خود می‌دانند که چه امتیازاتی به غرب داده‌اند و در ازای آن آیا تحریم‌ها برداشته می‌شود یا نه؛ دغدغه‌های غرب در مورد دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای کاهش یافت؛ آیا در مقابل دغدغه‌های ما که تحریم‌‌های نفتی و بانکی بود نیز کاهش یافته است.
 
ایزدی با اشاره به آزادسازی چهار میلیارد از 100میلیارد دلار دارایی بلوکه شده از دارایی‌های ایران در بانک‌های جهان گفت: البته این دسترسی نیز محدود است زیرا در حسابی است که دائم از سوی آمریکا رصد می‌شود تا ببیند چگونه از این پول استفاده می‌کنیم.
 
وی ترجمه وزارت امور خارجه از توافقنامه را دارای اشتباه دانست و گفت: وزارت خارجه اینگونه ترجمه کرده است که در صورت توافق همه تحریم‌های ملی یعنی تحریم های کنگره برداشته می‌شود، که در حقیقت همان تحریم‌های نفتی و بانکی است اما در متن انگلیسی توافقنامه هرجا تحریم آمده اضافه شده است که صرفاً تحریم‌های هسته‌ای برداشته می‌شود، یعنی در نهایت صرفاً تحریم‌هایی که به بهانه هسته‌ای اعمال شده است لغو خواهد شد و تحریم‌های مربوط به حوزه حقوق بشر و تروریسم باقی می‌ماند.
 
رئیس دانشکده مطالعات جهان اضافه کرد: این به این معنی است که اگر ایران می‌خواهد تحریم‌های نفتی و بانکی به طور کامل لغو شود نه تنها برنامه هسته‌ای بلکه در مورد حقوق بشر و تروریسم نیز باید مطابق میل غرب رفتار کند.
 
وی با طرح این سؤال که تروریسم یعنی چه؟ گفت: بهانه تروریسم غرب از ایران به این معنی است که سیاست خارجی خود را در اختیار ما قرار داده یعنی از حزب‌الله حمایت نکنید که اگر اسرائیل خواست به ایران حمله کند دیگر موشک‌های حزب‌الله بر سرش نبارد و مانعی بر سر راه تهاجم به ایران نداشته باشد.
 
ایزدی از قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا که در آن به حقوق هم‌جنس‌بازان و بعضی گروهک‌ها اشاره شده است به عنوان معنی بحث حقوق بشری غرب در مورد ایران یاد کرد و گفت: سال‌ها پیش از رابرت گیتس پرسیدند اگر به ایران حمله کنید چه می‌شود؟ پاسخ داد کشتی‌هایمان را غرق می‌کنند؛ پس این حرف که همه توان نظامی ایران با یک موشک آمریکا از کار می‌افتد، درست نیست.
 
وی با اشاره به جلسه شرمن با سناتورهای آمریکایی که در آن از او پرسیده بودند اگر مسئله هسته‌ای حل شود تحریم‌ها باقی خواهد ماند یا نه، بیان کرد: شرمن به سناتورها گفت که ما با ایرانی‌ها به صراحت صحبت کردیم و گفتیم که این مذاکرات صرفاً مربوط به بحث هسته‌ای است و باید در زمینه حقوق بشر و تروریسم نیز نگرانی‌های ما را برطرف کنید.
 
کارشناس مسائل آمریکا با طرح این سؤال که آیا اصلاً اوباما قدرت لغو تحریم‌های ایران را دارد یا خیر،‌ گفت:‌ کنگره آمریکا مثل مجلس ایران نیست که به راحتی مدیریت شود؛ آنها الان با دولت بر سر تحریم‌های ایران دعوا دارند و همین بحث آقای ابوطالبی نیز در حقیقت ریشه در کنگره دارد.
 
وی با اشاره به نامه 83 سناتور به اوباما که در آن فهرستی از انتظارات خود برای لغو تحریم‌های ایران ذکر کرده‌اند، گفت: آنها از ایران خواسته‌اند توانمندی و دانش هسته‌ای نداشته باشد؛ آیا می‌توان دانش را از ذهن کسی که آن را آموخته است پاک کرد؟
ایزدی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به ابوطالبی هم که انقلابی و ضد آمریکایی نیست ویزا نمی‌دهند، گفت: اینکه ما حق غنی‌سازی را نگه داشتیم و همه تحریم‌ها را برداشتیم با واقعیت همخوانی ندارد؛ تا قبل از توافق ژنو ایران می‌گفت قطعنامه‌های سازمان ملل غیرقانونی است چرا که یک مورد هم یافت نمی‌شود که ایران از چارچوب صلح‌آمیز هسته‌ای خارج شده باشد اما الآن و پس از توافق ژنو پذیرفته است که قطعنامه‌های سازمان را «ادرس» کند یعنی بپردازد.

وی با انتقاد از اینکه بعضی بلندگوی مقامات آمریکایی می‌شوند و در زمین آنها بازی می‌کنند، گفت: نباید مردم را به مذاکرات بیش از حد خوشبین کرد و معیشتشان را به این مذاکرات گره زد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار