امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7648
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، جمعه گذشته «تواضروس دوم» رهبر قبطیان مسیحی مصر با سفر به وایتکان با پاپ فرانسیس اول دیدار و گفت‌وگو کرد. این سفر ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، جمعه گذشته «تواضروس دوم» رهبر قبطیان مسیحی مصر با سفر به وایتکان با پاپ فرانسیس اول دیدار و گفت‌وگو کرد.

این سفر رهبر قبطیان مسیحی مصر به بهانه سالگرد عقد قرارداد همکاری بین کلیسای کاتولیک و کلیسای قبطی ارتدوکسی مصر است که در زمان پاپ پل ششم منعقد شد.

اما «کمیل صدیق» دبیر شورای «ملی» مسیحیان قبطی مصر گفته است: ماموریت دیدار «تواضروس دوم» از واتیکان شامل وساطت بین الازهر و واتیکان برای بازگشت گفت‌وگوها بین این دو مرکز دینی می‌شود.
 

* استقبال الازهر از میانجی‌گری قبطیان مصر
 

پس از این بود که «دکتر محمود عزب» مشاور شیخ الازهر در امور گفت‌وگوها از این امر استقبال کرد و گفت: ما همچنان منتظر «نشانه‌های مثبت» برای بازگشت روابط بین الازهر و واتیکان و بازگشت به میز گفت‌وگوها بر اساس احترام متقابل هستیم.

هر چند که «رفیق جریش» سخنگوی کلیسای کاتولیک در مصر، دیدار رهبر قبطیان از واتیکان برای ایجاد پل‌های گفت‌وگو بین واتیکان و الازهر مثبت خواند اما دیدار رهبر قبطیان مصر از واتیکان در حالی روز گذشته(دوشنبه) به پایان رسید که پاپ فرانسیس اول، یکشنبه و در جریان دعای هفتگی خود در اقدامی 800 مسیحی کشته شده به دست سربازان عثمانی را «قدیس» اعلام کرد.

در این مراسم بود که فرانسیس اول گفت: ما و در میان اعلام «قدیس» بودن این افراد از خدا می‌خواهیم مسیحیان را که تا امروز در کشورهای مختلف با خشونت‌هایی مواجه بودند شجاعت دهد که با خیر در برابر شر بایستند.
 

* تردیدها بر موفقیت تلاش میانجی‌گرایانه قبطی‌ها
 

این سخنان فرانسیس اول در حالی بود که رسانه‌های کاتولیکی در جریان سفر رهبر قبطیان مصر بارها بر مشکلات به‌وجود آمده برای مسیحیان مصر در پی روی کار آمدن اسلامگرایان در پی انقلاب مصر تاکید می‌کردند.

این اتفاقات امیدها به تلاش‌ها برای بازگشت روابط الازهر و واتیکان را با تردید روبرو می‌کند؛ و این سخنی است که نویسنده روزنامه «المصری الیوم» در مقاله خود با عنوان «میانجی‌گری تواضروس» به آن اشاره می‌کند و می‌نویسد: اقدام واتیکان عجیب و غریب است؛ پاپ می‌گوید تاریخ این حادثه را فراموش نمی‌کند؛ واتیکان به دنبال زنده کردن جنگ‌های تمام شده است ... خبر میانجی‌گری تواضروس مثبت است الازهر موضع خوبی داشته است اما اینک نوبت موضع مثبت واتیکان است.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها