امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76497
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان تهران، محمد هادی حیدر زاده اظهار داشت: با توجه به حساسیت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان تهران، محمد هادی حیدر زاده اظهار داشت: با توجه به حساسیت پارک ملی لار که از جمله جاذبه‌های گردشگری استان تهران بوده و از ظرفیت‌های بسیار مناسبی برخوردار است، کارگروهی با عنوان بررسی مسائل و معضلات پارک ملی لار به ریاست این اداره کل تشکیل شده است.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران، افزود: این جلسات عمدتاً با حضور دستگاه‌های مسئول و متولی بحث مدیریت پارک ملی لار و بصورت مرتب در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برگزار می‌شود.

حیدرزاده با اشاره به ضرورت همبستگی متقابل میان دستگاه‌های عضو  این کارگروه در جهت برنامه‌ریزی حفاظت هرچه بهتر از این منطقه اظهار داشت: جلوگیری از هر گونه تخریب محیط زیست و ساخت و سازهای غیرمجاز، جلوگیری از ورود هرگونه مصالح به این منطقه و توجه به حفاظت کیفی از منابع آب از مهمترین دغدغه‌های محیط زیست استان در خصوص این پارک ملی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین تصریح کرد: پارک ملی لار زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز به عنوان گونه منحصر بفرد و نماد طبیعی جانوری استان تهران است بعلاوه از قدیم زیستگاه بسیار بکر و مناسبی برای گونه‌های مختلف جانوری استان اعم از پستانداران، خزندگان و پرندگان بوده است، لذا افزایش سطح حفاظتی این پارک و در الویت قرار دادن آن و نیز کمک به حفظ و بهبود شرایط طبیعی و اکولوژیکی این منطقه همکاری همه دستگاه‌های متولی و عضو این کارگروه را می‌طلبد.

وی گفت: از دیگر مسائل حائز اهمیت در حوزه پارک ملی لار موضوع تعادل دام و مرتع و حفظ پوشش طبیعی این منطقه در ظرفیت برد مراتع با رعایت حق تعلیف حیات وحش منطقه است.

حیدر زاده با بیان اینکه در همه مناطق محدودیت‌هایی به لحاظ هر گونه بهره‌برداری قانونی نیز وجود دارد افزود: ظرفیت استفاده از منابع در کشور نامحدود نیست، در همین راستا از جمله مواردی که در چهارمین جلسه کارگروه بررسی مسائل لار مطرح شد، تجدید ممیزی چرای دام بمنظور استفاده بهینه و مطمئن از مراتع این پارک بود.

وی از ساماندهی گردشگری و معرفی و استفاده صحیح از ارزش‌های گردشگری حوزه آبریز لار در چهارچوب ضوابط و مقررات ساختارهای طبیعی با دقت در حفظ شرایط اکولوژیکی و طبیعی به عنوان یکی دیگر از دستورکارهای این جلسه نام برد.

به گفته حیدر زاده موضوع تورهای گردشگری با هدف ترویج فرهنگ اکوتوریسم در کمیته زیرمجموعه کارگروه بررسی مسئل لار متشکل از محیط زیست، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و منابع طبیعی ارزیابی و ایجاد خواهد شد.

این گزارش می افزاید: پارک ملی لار در 70 کیلومتری شمال شرقی تهران، در حوزه آبریز رودخانه هراز و در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز و بین دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است و دارای اقلیم مرطوب و سرد است.

تیپ علفزار که مشتمل بر گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی است، پوشش گیاهی غالب منطقه را تشکیل می‌دهد. مجموعاً 405 گونه گیاهی متعلق به 48 تیره و 37 تیپ در این منطقه شناسایی شده است که بیشترین گونه در تیره کاسنی و کمترین آن در تیره استبرق، پیچک، ناز، سرو، خواجه باشی، پنیرک، ثعلب، ورس و قیچ هر کدام با یک گونه است.

همچنین 159 گونه جانوری از رده پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها در این منطقه شناسایی شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها