امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76559
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در گفت‌وگویی با روزنامه الوسط بحرین، سفر حسن روحانی رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در گفت‌وگویی با روزنامه الوسط بحرین، سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به عمان را «برادرانه» توصیف و تاکید کرد که مسائل مهم، روزانه و مداوم میان دو کشور بحث و بررسی می‌شود.

بخشی از مصاحبه وی در ادامه می‌آید؛

 

درباره دیدار اخیر حسن روحانی رئیس جمهور ایران از عمان که اولین دیدارش از کشورهای حوزه خلیج [فارس] بود صحبت کنید؟ آیا حل و فصل اختلافات کشورهای دو ساحل خلیج [فارس] مد نظر است؟

سفر رئیس جمهور ایران دیداری برادرانه بود که در پاسخ به سفر سلطان قابوس پادشاه عمان که پس از انتخاب رئیس جمهور ایران صورت گرفت، انجام شد. در چنین زمانی، بررسی امور صرفا محدود به سطوح عالی نمی‌شود. در چنین برهه‌ای مسائل مهم، روزانه بین کشورها و بین نهادهای دولتی و مسئولان بررسی می‌شود.

یعنی به طور ضمنی بحث شد؟

نمی‌گویم بحث شد. می‌گویم ما و آنان این مسائل را می‌دانیم. مسائل اختلافی با ایران را می‌دانیم. هر کسی هم نظری دارد و نظرش هم محترم است. چون اساسا، ما همسایه هستیم؛ و این همسایه تغییر نخواهد کرد و این قدر [الهی] است. طبیعتا ایرانی‌ها هم دیدگاهشان را بیان می‌کنند و ما هم میزبانیم و می‌شنویم. ما در این مسائل [چیزی] نمی‌دهیم و [چیزی] نمی‌گیریم. این مربوط به دیگر برادران ماست. اما در هر حال این نظرات نظراتی است که همه می‌دانند.

وشما این [نظرات] را منتقل می‌کنید؟

[این نظرات] حتى اگر منتقل هم نشود، برای همه روشن است. می‌دانند که ما در نشست‌های علنی و غیرعلنی ابراز تمایل می‌کنیم که روابطی دوستانه و همکاری وهمچنین امنیت و ثبات داشته باشیم. اما آیا به این امر متقاعدند؟ اراده هست؟ این مشکل است. صراحتا بگویم که هر حرکت جوانان و مردمی در هر کشوری که چیزی را تثبیت کرد، بر موضع رسمی آن کشور تاثیر می‌گذارد... .

...

نشانه‌ای به چشم می‌خورد که در ماه می، احتمالا شاهد توافق نهایی ایران و غرب برای بستن موضوع هسته‌ای باشیم [البته] طبق اظهارات مسئولان ایرانی و آمریکایی. آیا عمان جلسات کارشناسی و نشست‌های سیاسی بین طرفین را دنبال می‌کند؟

خیر. ما طرف [مذاکرات] نیستیم. ولی همان چیزی را احساس می‌کنیم که آنان انتظارش را دارند که دیگر به آن نزدیک شده‌اند .

آیا این احساس برآمده از اطلاعات ملموس شماست؟

برآمده از چیزهایی است که می‌شنویم و اینکه منافع مشترکی برای دو طرف هست که این توافق صورت بگیرد.

 

...

آیا عمان در بحران سیاسی بحرین وساطت می‌کند؟

این وساطت نیست؛ برای اینکه میانجیگری میان دو طرف صورت می‌گیرد که آرا و نظرات یکدیگر را نمی‌دانند. این در اصل یک موضوع داخلی بحرین است که با مردم این کشور دارد و مشکلی میان بحرین و عربستان یا مثلا بحرین و ایران وجود ندارد که ما ورود کنیم.

من معتقدم که بحرین دارای رهبران و گروه‌های مختلف سیاسی و مدنی است که می‌توانند درباره بحران سیاسی خود به نتیجه برسند.

 

عمان در حال حاضر به دلیل سیاست تعادلی‌اش به موفقیت‌هایی برای نزدیک کردن طرف‌های دچار اختلاف در منطقه دست یافته است. سوال این است آیا ما اکنون در مقابل خلیج (فارس)ـی هستیم که منافع و روابطش با رنگ و بوی [سیاست‌های] عمان تنظیم می‌شود؟

کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] از راه‌های مختلف و متعدد با هم در ارتباط هستند و مشترکات فراوانی دارند. اکنون به این حقیقت دست یافته‌اند که بازار مشترک داشته باشند. این ارتباط گسترده را در طرح‌های بزرگ برق، راه آهن و پروژه‌های دیگر اقتصادی و تجاری می‌بینیم.

باید توافق‌هایی بین همه ما (کشورهای همکاری خلیج فارس) صورت گیرد و به تصمیات و قوانین مهمی دست یابیم.

نظر شما درخصوص «آتش دیپلماسی» که میان کشورهای حوزه خلیج (عربستان، امارات و بحرین) روی داد و سفرای خود را از قطر فراخواندند، چیست؟

واژه آتش دیپلماسی برای این رویداد سیاسی مبالغه آمیز است. این اولین بار است که این اتفاق در میان کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] روی می‌دهد. کشورهای عربی به نسبت رویدادهای منطقه ( سوریه، فلسطین، مصر، تونس و لیبی) محتاطانه برخورد می‌کنند و اختلاف‌هایی با یکدیگر دارند که اختلاف دائمی نیست. شورای همکاری تلاش می‌کند تا شاهد ادامه پیشرفت در جوامع خلیج [فارس] باشد.

 

کنفرانس ژنو درباره سوریه به شکست منتهی شد و سوریه به میدان درگیری‌های منطقه‌ای و جهان تبدیل شده است. موضع عمان در خصوص سوریه چیست؟

کنفرانس ژنو درباره سوریه شکست نخورده است اما هنوز چیزی محقق نشده است. همه کشورها بر این عقیده‌اند که سوریه راه حل نظامی ندارد و بهترین راه حل آن سیاسی و دیپلماسی است که محوریت آن با مردم سوریه است. راهی به غیر از راه حل سیاسی برای خروج از آن وجود ندارد. این امر هم در دست کشورهای بزرگ است نه کشورهای عربی.

جناب وزیر ارتباط عمان با عراق از دیرباز وجود داشته است و حتی عمان برای متوقف کردن جنگ میان عراق و ایران سهمی دارد اکنون این سوال پیش می‌آید چرا عمان در عراق دارای سفارت نیست؟

(با خنده پاسخ می‌دهد) ولی سفارت عراق در مسقط که موجود است.

آیا دلایل سیاسی میان بغداد و مسقط بر این موضوع سایه افکنده است؟

نه دلایل سیاسی نیست و این موضوع فقط به دلایل امنیتی بر می‌گردد.

 

انتهای پیام/فق.ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها