امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76581
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و پنجمین اجلاس جهانی صدا صبح امروز -24 فروردین ماه- با حضور ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و پنجمین اجلاس جهانی صدا صبح امروز -24 فروردین ماه- با حضور محمدحسین صوفی معاون صدا، بهروز رضوی‌نژاد دبیر جشنواره،‌ علی‌اکبر خدابخش رئیس کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات جشنواره و نمایندگان رسانه‌های جمعی در سالن جلسات ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم صوفی در سخنانی گفت: رادیو رسانه دیروز، امروز و فرداست. رادیو جمهوری اسلامی توانسته در سپهر رسانه‌ای ایران و جهان عنوان رسانه‌ای پویا و فعال در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، آموزش، تفریحی و سرگرمی حضور جدیریال تاثیرگذار و فعالی داشته باشد.

وی ادامه داد: خدا را شکر در سال‌های اخیر رادیو در مسیر پیشرفت، رشد و توسعه بوده و در شرایط فعال پویا و رشد یافته حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره رادیو و اجلاس جهانی صدا برای نشان دادن تشخص رادیوی جمهوری اسلامی در عرصه ملی و بین‌المللی است، تصریح کرد: در سال 93 سیزدهمین جشنواره بین المللی رادیو و همچنین اجلاس جهانی صدا در 20، 21 و 22 اردیبهشت ماه در ساختمان شهدای رادیو و سالن همایش‌های صداوسیما با هدف معرفی برترین‌ها و بهترین‌های عرصه برنامه‌سازی و دست‌یابی و کشف ایده‌های نوخلاقانه و مبتکرانه و همچنین تکریم و بزرگداشت برنامه‌سازان رادیو و تکریم و تجلیل از برگزیدگان و صاحب‌نظران رادیو و معرفی توان‌مندی‌های رادیو برگزار می‌شود.

صوفی افزود: ارزیابی و رصد اجرای سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها و اصول برنامه‌سازی که در طول سال مورد توجه بوده، در این دوره از جشنواره ارزیابی می‌شود. همچنین امسال با عنوان بازاندیشی رادیو در اجلاس جهانی رادیو فعالیت می‌کنیم که هدف آن ارتقاء سطح نظری و عملی رادیوست و بر این اساس از اکتشافات متخصصین، صاحب‌نظران و اندیشمندان رادیو در داخل و خارج از کشور استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: آخرین مهلت ارسال آثار بخش داخلی 10 اسفند سال گذشته بود که 700 اثر در بخش‌های موضوعی و جنبی(دانشجویی) دریافت شد و 451 اثر در بخش موضوعی و قالبها و 50 اثر در بخش جنبی(دانشجویی) به مرحله داوری راه یافتند و کلیه آثاری که 75 درصد امتیاز را کسب کرده باشند به مرحله بعد راه خواهند یافت.

معاون صدا با بیان اینکه 50 نفر آثار داخلی را ارزیابی و داوری می‌کنند،‌عنوان داشت: از مجموع آثار مورد ارزیابی، به 65  اثر جایزه اهدا می شود که شامل 20 برنامه در بخش دسته بندی و قالب ها، 12 برنامه در بخش موضوعات و 1 برنامه در بخش ایده های  نو و تحول در محتوا است. در بخش مشاغل رادیویی 22 نفر، در بخش جنبی (دانشجویی) 5 نفر و همچنین به شبکه رادیویی برتر که دارای جدول پخش و برنامه‌های برتر هستند 5 جایزه تعلق خواهد گرفت.

به گزارش فارس، در بخش دیگری از این مراسم، معاون صدا درباره بخش بین الملل جشنواره نیز گفت: 267 اثر از ایران و 73 اثر از 16 کشور جهان در جشنواره حضور پیدا کردند که از این میان 59 اثر به بخش داوری راه یافتند. آثار خارجی رسیده به جشنواره از کشورهای چین، کره جنوبی، عراق، اسلوونی، اسلوواکی، هند، صربستان، لهستان، سریلانکا، فرانسه، رومانی، ایرلند، اوکراین، مقدونیه، آفریقای جنوبی و افغانستان است. از این تعداد، 35 اثر از معاونت صدا، 12 اثر از مراکز استان‌ها، 3 اثر از معاونت برون مرزی و 9 اثر ازشرکت کنندگان خارج از کشور بوده است.10 اثر در بخش psa (آنونس)، 10 اثر در بخش نمایش کوتاه، 10 اثر در بخش مینی فیچر، 10 اثر در بخش شخصیت محور، 12 اثر در بخش مستند، 7 اثر در بخش تعاملی به مرحله بعد راه یافته‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رادیو مسیر رشد و تعالی را طی می‌کند، موضوع اجلاس امسال بازاندیشی رادیو است. رادیو فضای جدید رسانه‌ای، شیوه‌ها و الزامات ماندگاری رادیو در عرصه نوین و مدیریت رادیو، ویژگی‌های برنامه‌های رادیویی،‌رادیو و ارتباطات توسعه‌ای، رادیو و بهداشت محیط زیست، رادیو و آینده، ژورنالیسم رادیویی،‌رادیو و مخاطب، زبان و گفتمان رادیو، رادیو و اخلاق، رادیو و تحولات اجتماعی که بر اساس موضوعات ابلاغی مقالات گوناگونی از کشورهای مختلف به دبیرخانه رسیده و تعدادی از آنها انتخاب شد و بعضی از آنها توسط صاحبان اثر ارائه خواهد شد. همچنین در طول زمان برگزاری جشنواره، 6 کارگاه آموزشی در یک و نیم روز برگزار خواهیم کرد که هرکدام 2 ساعت به طول خواهد انجامید.

وی درباره برگزاری اختتامیه جشنواره نیز توضیح داد:‌ اختتامیه با حضور چهره‌های مختلف برگزار خواهد شد. البته در مراسم افتتاحیه یکسری از جوایز اهدا خواهد شد و در مراسم اختتامیه نیز یکسری دیگر از جوایز اهدا خواهد شد.

به گزارش فارس، در این مراسم رضوی‌نژاد نیز در سخنانی

گفت: در بخش اجلاس، بخش بازاندیشی رادیو بود، ابتدا فراخوان اعلام شد و مقالاتی دریافت شد ولی کمیته اجلاس با اساتید خاصی تماس گرفت و سفارش مقاله داد. از این اساتید هم دعوت شده تا در اجلاس حضور داشته باشند. ضمن اینکه کتاب کامل مقالات تا پایان جشنواره به چاپ خواهد رسید.

در ادامه صوفی در پاسخ به سوالی درباره بخش دانشجویی جشنواره گفت: بخش دانشجویی به لحاظ کیفی و کمی آثار خوبی داشتند و آنهایی که دانشجوی صداوسیما هستند، آینده روشنی دارند و جذب صداوسیما می‌شوند. ضمن اینکه در رسانه برای نخبگان هیچ وقت بسته نبوده و هرکس استعدادی داشته، در لحظه می‌توانسته رجوع کند.

وی درباره جوایز جشنواره نیز گفت: در بخش بین الملل رتبه اول هزار و 500 دلار و رتبه دوم هزار دلار دریافت خواهد کرد. در بخش داخلی نیز رتبه اول 2 میلیون و رتبه دوم یک میلیون و 300 هزار تومان جایزه خواهند گرفت.

صوفی در پاسخ به فارس درباره تفاوت میزان جوایز بخش بین الملل با بخش داخلی توضیح داد: در بخش داخلی شرایط حضور آسان تر است و به همین دلیل جوایز کمتر است. ضمن اینکه جشنواره‌های خارجی 4 هزار و 5 هزار دلار جایزه می‌دهند. با توجه به رفتار صرفه‌جویانه‌ای که ما در پیش داریم، این رفتار را انجام دادیم. اگر میزان جوایز بیشتر بود، قطعا کشورهای بیشتری هم شرکت می‌کردند.

وی همچنین درباره برگزاری جشنواره در تهران نیز گفت: این انتخاب به منظور صرفه‌جویی بیشتر برگزار شد. این جشنواره در تقویم‌های معتبر دنیا ثبت شده و ما باید آن را برگزار کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه با توجه به شرایط مالی سازمان صداوسیما، بودجه برگزاری این جشنواره از کجا تامین شده است؟ گفت: بخش قابل توجهی از هزینه‌های جشنواره توسط حامی مالی پرداخت خواهد شد.

به گزارش فارس، رونمایی از پوستر سیزدهمین جشنواره بین المللی رادیو و پنجمین اجلاس جهانی صدا، پایان بخش این مراسم بود.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها