امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76585
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، صبح امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، صبح امروز با حضور عبدالجبار کاکائی دبیر علمی، قادر طراوت‌پور دبیر اجرایی و سعید بیابانکی، محمدعلی بهمنی و فاطمه راکعی از اعضای شورای سیاست‌گذاری در ساختمان فجر برگزار شد. 

* پوستر جشنواره شعر فجر رونمایی شد/ «چو ایران نباشد ...» مندرج در پوستر هشتم

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست خبری، پوستر هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر رونمایی شد و پس از آن قادر طراوت‌پور دبیر اجرایی جشنواره طی سخنان کلی اظهار داشت: پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دولت یازدهم، وزیر و معاونین تغییر کردند که هر یک سیاست‌هایی در حوزه وزارتی اجرا می‌کنند. با حضور آقای جنتی و دیدار ایشان با اصحاب فرهنگ، قلم و هنر، ایشان از سیاست‌های متفاوتی صحبت کردند که منتج به حضور همگانی اهالی اصحاب و قلم در عرصه‌های گوناگون است زیرا حضور این افراد برای وزارت ارشاد فرصتی مغتنم شمرده می‌شود، به تبع آن و در تاریخ 27 شهریور سال 1392 مجموعه چهره‌های معاصر شعر با وزیر ارشاد دیدار خصوصی و ویژه داشتند و طی این دیدار وزیر ارشاد نقطه نظرات خود را ابراز کردند و به بیان سیاست‌ها پرداختند.

دبیر اجرایی جشنواره توضیح داد: نقطه عطف این جلسه این بود که در برنامه‌های شعری وزارت ارشاد، مجموعه‌های مختلف، شعر و ادبیات باید حضور داشته باشند و در واقع درب‌های وزارت ارشاد بر روی تمامی این اهالی هنر زین پس باز خواهد بود تا این افراد وارد عرصه شوند.

طراوت‌پور پس از این به موضوع دفتر شعر و ادب در حوزه وزارتی پرداخت و عنوان کرد: این دفتر در ابتدای تأسیس در حوزه وزارتی فعالیت می‌کرد، اما با عنایت و سیاست‌های جدید وزارت ارشاد تصمیم بر آن شد که از حوزه وزارتخانه به معاونت فرهنگی با فرصتی یکی-دو ماهه منتقل شود.

وی توضیح داد: پس از اینکه آقای صالحی در معاونت فرهنگی مستقر شدند، برنامه‌ها اجرایی شد و دفتر شعر و ادب و جشنواره فجر استارت کار را زد و پس از آن آقای صالحی ضمن دیدار با شاعران و دبیران پیشین جشنواره فجر با درنگ بیشتری به موضوع نگریستند تا فضای جدیدی در حوزه شعر و ادبیات ایجاد کنند. در این مدت که رایزنی‌ها انجام می‌شد، باید شورای سیاست‌گذاری تشکیل می‌شود، از این رو چهره‌های شاخص و صاحب‌نام روزگار ما باید عضو این شورا بودند. شاعرانی که از جمله اجرایی در جشنواره‌های سال‌های گذشته یا سایر جشنواره‌ها برخوردار باشند. با لحاظ این معیارها نهایتا چهره‌هایی انتخاب و معرفی شدند. البته شاید افراد دیگری هم می‌توانستند عضو شورا باشند اما نظر وزیر ارشاد بر این بود که اگر تعداد بیشتر شود، تصمیم‌گیری دشوارتر خواهد شد.

دبیر اجرایی این جشنواره ضمن اشاره به اسامی اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره شعر فجر خاطرنشان کرد:‌در اولین جلسه که پس از گذشت از فرآیند مذکور در تاریخ 9 دی ماه برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که انتخاب دبیر علمی باید از کانال شورای سیاست‌گذاری باشد، از سوی دیگر شورای سیاست‌گذاری از وزارت ارشاد تقاضا کرد تا انتخاب را برعهده شورا قرار دهد. رای‌گیری انجام شد و از میان سه کاندیدا در نهایت آقای کاکایی به عنوان دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر برگزیده شدند.

به گفته وی انتخاب عبدالجبار کاکایی کاملاً دموکراتیک و بر اساس رأی اعضای شورای سیاست‌گذاری بوده و پس از آن وزیر ارشاد هم نظر شورا را تنفیذ کرد. قرار بر این شد سیاست‌ها و برنامه‌های کلی جشنواره توسط کاکایی در شورای سیاست‌گذاری جشنواره مطرح و مورد تایید یا نقد قرار گیرد و از توان علمی و تجربی اعضا برای بهبود کیفیت جشنواره استفاده شود. 
 
* کاکایی: امیدوارم امسال آخرین سالی تولی گری ارشاد در جشنواره فجر باشد

در ادامه این نشست عبدالجبار کاکایی دبیر علمی جشنواره فجر ضمن اشاره به نکاتی گفت: آرزوی قلبی من این است که این آخرین جشنواره فجر باشد که دولت متولی آن است. این آرزویی است که آقای جنتی هم آن را تایید کرده و اهالی ادبیات باید خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و در نهایت برگزارکننده باشند، امید می‌رود جشنواره‌های آتی با حمایت خود شاعران و توانمندی اقتصادی اتحادیه‌های شعر برپا شود.

کاکایی با تاکید بر اینکه شورای سیاست‌گذاری هشتمین دوره مرکب از شاعران شناخته‌شده موسوم به انقلاب است، توضیح داد: در بدو راه پذیرش صداهای متفاوت و همگرایی میان گروه‌های مختلف شبهه‌هایی ایجاد کرد، اما باید حضور چهره‌های متفاوت را در عرصه سیاست‌گذاری شاهد می‌بودیم البته اهالی شورا نیز با این سخن موافق بودند، اما میزبان این جشنواره که شعار چندصدایی را بر پیشانی دارد، شاعران موسوم به انقلاب هستند.

کاکایی ضمن بیان اینکه در رسیدن به موضوعات مشترک، عقلانیت و توجه به آن کمک‌‌کننده است، توضیح داد: شعار همگرایی، شعاری بود که در اصل توجه به موضوع عقلانیت مطرح شد و شکل گرفت و بالید و به نظر رسید دادن تریبون به همه صداها از تمام نحله‌ها نباید محال باشد و می‌توان تنوع صداها را دید.بنابراین شورای سیاست‌گذاری جشنواره در مباحث نظری که در خصوص همگرایی جریانات پس از انقلاب داشت، وارد بازتعریف شد و به نظر می‌رسد آنچه در داخل کشور عرضه می‌شود و فرآورده‌های پس از انقلاب 57 تماما آثار انقلاب تلقی می‌شود و همه شاعران به نوعی شاعران انقلاب هستند، اگرچه پس از انقلاب 57 تنوع سلایق هم پدید آمد اما هیچیک نمی‌توان خود را خارج از چتر انقلاب تعریف کنند، همانگونه شاعرانی مثل عبدالقاسم لاهوتی، میرزاده عشقی و ایرج میرزا با تنوع و گرایش‌های فکری همگی شاعران مشروطه محسوب می‌شوند.

کاکایی با بیان اینکه این مهم پایه یک بحث نظری است که در شورای سیاستگذاری مطرح شده افزود: برای عمل به تصمیم همگرایی و دعوت از صداهای مختلف که تنها تفاوت آن با جشنواره‌های پیشین فجر شمرده می‌شود نیازمند اتاق فکر بودیم چون آنچه مهم بود نزدیک کردن گروه‌های ادبی و نیروهای مولد فکر به هم بود لذا این جلسات با حضور جریانات مختلف و دعوت از نحله‌های مختلف با شاخص ادبیت انتخاب شد و کار به موضوعات اجتماعی نیز کشیده شد. همین مسأله باعث تضارب آراء و اندیشه شد و چند نفری توان ادامه همکاری را از دست دادند، اما افرادی که با سعه صدر بیشتر و تحمل فراوان می‌توانستند در این مسیر ما را همراهی کنند به کمیته علمی اضافه شدند.

وی با تأکید بر اینکه کمیته علمی در ادامه مسیر حرکت به بحث راجع به همگرایی پرداخت، این مهم به استان ها نیز توسعه یافت و این سؤال پیش آمد که آیا تحت حمایت ارشاد می‌توان جشنواره برگزار کرد و شاهد داوری‌های گسترده بود و از همه صداها در آن حضور داشته باشند گفت: امیدوارم در این دوره تمامی همگرایی‌ها خود را نشان دهند.

کاکایی در توضیح بیشتر درباره کمیته‌های داوری و تشکیل آنها خاطرنشان کرد: به زودی این کمیته‌ها تشکیل می‌شود و بخش رقابتی جشنواره را داوری خواهند کرد. به جز این بخش نمایش شعرخوانی را در چهار شب در تهران شاهد خواهیم و در آن از تمام صداهایی که دارای تشخص در ادبیات ایران هستند، دعوت به عمل می‌آید، البته کمیته علمی هم در حال آماده‌سازی اسامی این افراد است، اما خاطرنشان می‌کنم که هیچ اسمی از قلم نمی‌افتد و امیدواریم این همگرایی پایه‌ای برای آرزوی آغاز سخنانم یعنی پایان تولی‌گری دولت و ارشاد در جشنواره فجر باشد.
 
* بهمنی: امیدوارم همه در زیر یک آسمان جمع شده و هم‌صدایی کنیم

در ادامه این نشست محمدعلی بهمنی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره در سخنانی کوتاه گفت: خوشحالم اتفاقی متفاوت برای جشنواره فجر در حال وقوع است. امیدوارم همه در زیر یک آسمان جمع شده و هم‌صدایی کنیم.
 
 


 

* راکعی: در جشنواره شعر فجر مثل سایر جشنواره‌های فجر از شعر انقلاب و از شعر به ما هو شعر تجلیل می‌شود

در این نشست فاطمه راکعی عضو دیگر شورای سیاستگذاری ضمن اشاره به اینکه آنچه لازم بود در دولت تدبیر و امید و اعتدال روی کار آمده اتفاق افتد در عرصه‌های فرهنگی و هنری رخ داد. با ملاقاتی که آقای جنتی وزیر ارشاد انجام دادند و پس از سخنان آقای روحانی در تالار وحدت که با اهالی فرهنگ و هنر دیداری داشتند، طبیعی بود باید شاهد این اتفاقات مهم می‌بودیم.

راکعی توضیح داد: البته دو تعبیر ممکن است از جشنواره شعر فجر وجود داشته باشد یکی تعبیری که متعلق به عرصه شعر انقلاب است و آنها معتقدند چون نام جشنواره فجر و انقلاب است باید به مضامینی که مربوط به انقلاب است باید توجه داشت و این مضامین در جشنواره باشند.

وی افزود: این تعابیر درست است و تاکنون شعر فجر با این گرایش برگزار شده و مورد بررسی قرار گرفته است، اما تعبیر دومی هم وجود دارد و آن اینکه به مناسبت پیروزی انقلاب در کشوری که دارای فرهنگ، ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف است سلیقه‌ها باید به رسمیت شناخته شود، از این رو به مناسبت ایام دهه فجر و انقلاب اسلامی به این صداها رسمیت بیشتر می‌دهیم و در جشنواره شعر فجر مثل سایر جشنواره‌های فجر این اتفاق رخ خواهد داد تا از شعر انقلاب و از شعر به ما هو شعر تجلیل شود، ضمن اینکه همه صداها باید باشد البته در چارچوب‌های مشخص‌شده.

این شاعر توضیح داد: افرادی که اشعارشان مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران را اخذ کرده باشد و آثاری که منتشرشده باشد در این چارچوب قرار می‌گیرند زیرا شاعران میراث‌دار رایت و پرچم بلند شعر ایران و شعر فارسی هستند وا مروز در نحله‌های مختلف شعر فعالیت می‌کنند. اینها همه باید باشند و خوشحالیم که به عنوان شاعرانی که در حوزه شعر انقلاب قلم زده‌ایم به این نتیجه‌ها رسیده‌ایم که باید اینگونه رفتار کنیم زیرا به نفع شعر ایران و سیاست‌های فرهنگی کشور است.

* بیابانکی: مفهوم شعر انقلاب نیازمند بازتعریف است/ ذات شعر جشنواره‌پذیر نیست

سعید بیابانکی از اعضای دیگر شورای سیاستگذاری شعر فجر ادامه داد: شاعران در واقع سازنده فرهنگ هستند در سالی که بخشی از آن به فرهنگ اختصاص داده شده نقش شاعران پررنگ‌تر است و در تاریخ بهترین مفاهیم را شاعران آفریدند.

وی از دبیران پیشین شعر فجر یاد کرد و گفت: معتقدم ذات شعر جشنواره‌پذیر نیست، شاید در طی هشت دوره مدل‌های مختلف را آزمون و خطا کرده‌ایم که به بهترین مدل برسیم که جشنواره باید چگونه باشد و همه را راضی کند. شعار چندصدایی جشنواره بسیار خوب است.

بیابانکی افزود: معتقدم در روزگاری که هستیم شعر انقلاب یک مفهومی است که نیازمند بازتعریف است. اگر در دهه شصت به شاعران حوزه هنری، شاعران انقلاب می‌گفتند طبیعی است جای دیگری نبوده اما احساس می‌کنیم هم‌اکنون شعر انقلاب باید بازتعریف شود زیرا با تعریف دهه شصت متفاوت است و امروز شاهدیم که گفتمان انقلاب در شعر تفضلی نیز وارد شده است.

وی در ادامه گفت: دو گفتمان انقلاب و مستقل وجود دارد. به نظر می‌آید در طی این هفت دوره بیشتر به گفتمان انقلاب پرداخته و توجه شده اما اگر به گفتمان مستقل هم توجه شده بسیار محدود بوده است.

این شاعر گفت: امسال سیاست این است که بیشتر از گفتمان مستقل استفاده کنیم کما اینکه نظر ما این بود افرادی از گفتمان مستقل نیز حضور داشته باشند. به نظر می‌آید همه شاعران معتقدند یک معیار را باید برای حضور شاعران از تریبون‌های دولتی پذیرفت که آن هم قانون نشر و تدوین شده جمهوری اسلامی است. براساس این قانون آثاری چاپ و مجوز گرفته‌اند. این بی‌معناست، کتابی که با این قانون چاپ شده است نباید در فلان جشنواره باشد. معتقدم در سال‌های آتی جشنواره باید به دو سمت برود. از بدنه دولت جدا شود و توسط یک نهاد علمی ـ فرهنگی مستقل از وزارت ارشاد آن را برگزار کند، نهادی چون دانشگاه تهران.

پس از سخنان ابتدایی هر یک از اعضای شورای سیاستگذاری و دبیران علمی و اجرایی نوبت به سوالات خبرنگاران رسید که در ذیل می‌ِآید. 
 
* خبر رایزنی دعوت از «یدالله رویایی» در پروسه تبلیغات تخریبی تبدیل به دعوت شد/ وزیر هم فکر می‌کرد او در تهران است

کاکائی در پاسخ به سوالی پیرامون ارزیابی کتاب در جشنواره توضیح داد: معمول است که آثار شاعران با کتاب ارزیابی شود، اما پروسه چاپ کتاب پیچیدگی خاص خود را هم دارد، چون میراث کارشناسان کتاب در سال‌های گذشته این بوده که بسیاری از کتاب‌ها متوقف شده‌اند، لذا اجمالا در این دوره آخرین سروده‌ها ارزیابی شد و بخش کتاب به عنوان یکی از بخش‌های جنبی در نظر گرفته شد. امیدوارم تسریع در روند صدور مجوز چاپ کتابهای شاعران انجام شود و ارشاد سعه صدر بیشتری به خرج دهد. چرا که درخواست ارسال آثار در جشنواره شعر فجر نوعی بی اعتمادی به روند چاپ کتاب است که در جامعه وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون افراد ممنوع القلم و اینکه آثار این افراد چگونه خواهد بود، افزود: در بحث ممنوع القلم‌ها نیز در کمیته علمی مطرح شد، موضوع این بود که گروهی از کتاب‌ها به هر دلیل که شاید ناشی از سلیقه بررس‌ها و یا بروکراسی اداری باشد متوقف شده‌اند. ما درخواست کردیم که آمار اینگونه کتاب‌ها به جشنواره ارائه شود تا اقدام برای رفع آن صورت گیرد. تا جایی که شاعران به نحو مختلف اعلام کردند من این موضوع را دنبال کردم و به معاون فرهنگی وزارت ارشاد پیرامون بررسی آن تاکید کردم تا مشکل را حل کند. همچنین از آقای شجاعی صائین خواستم تا آمار ها را عرضه کند و ما به صورت رسمی پیگیری موضوع را دنبال کنیم.

دبیر جشنواره همچنین درباره تجلیل از پیشکسوتان شعر گفت: کمیته علمی جشنواره لیست 90 نفر از شاعران معاصر را تهیه کرده است. رایزنی‌ها و گفتگوهایی برای حضور آنها در جشنواره انجام شده تا به توافق جمعی برسیم و در محقق شدن تجلیل از آنها در کمیته اطمینان یابیم. پیش از آغاز جشنواره این لیست را منتشر می‌کنیم و شعرهایی که قرار است عرضه کنند را به نمایش می‌گذاریم، کمیته علمی جشنواره 90 صدای دارای تشخص و بدون توجه به عقبه‌های فکری را انتخاب کرده و این اسامی به تأیید شورای سیاست گذاری جشنواره قرار گرفته است.

کاکائی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه با توجه به شعار چند صدایی در جشنواره شما چه ویژگی را در «آقای رویایی» مشاهده کردید که از ایشان برای حضور در جشنواره دعوت شد، گفت: دعوت از شاعران خارج از کشور در حوزه بین الملل بود قرار بود، میشل دوگو شاعر فرانسوی را به جشنواره دعوت کنیم که واسطه دعوت ما آقای رویایی بود این تقاضای خود او بود که در جشنواره حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: خبری که از سوی ما اعلام شد رایزنی برای دعوت بود. اما در پروسه تبلیغات تخریبی خبر تبدیل به دعوت شد به گونه‌ای که حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تصور کرد که رویایی به جشنواره دعوت شده و در تهران حضور دارد. مبهم کردن موضوع رویایی تبدیل به موضوع اصلی جشنواره در رسانه‌ها شد و برنامه تهیه شده در تلویزیون نیز به نوعی به غلط تولید شد چرا که این خود رویایی بود که مایل به حضور در جشنواره بود. در عین حال من بررسی کردم و متوجه شدم که او سابقه سیاسی مشخصی نداشته است. مانند برخی از شاعرانی که به نوعی مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی دارند و یا در اپوزیسیون خارج از کشور حضور دارند نبود فردی بود که به حوزه ادبیات به خصوص شعر حج علاقه داشت. کتابهای او توسط ناشران داخلی چاپ می‌شود و جزو شاعران بی مسئله محسوب می شود. به هر حال ما در حال رایزنی برای دعوت بودیم و دعوتی صورت نگرفته بود. چون جزو حوزه فعالیت کمیته بود اعلام خبرش طبیعی بود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که درباره لیست 90 نفره شاعران تجلیلی پرسید و اینکه قطعا چهره‌هایی از جریان شعر مستقل نیز حضور دارند، اگر اسامی اعلام شود و پس از آن فشارهایی مبنی بر حذف انها وجود داشته باشد شما چه واکنشی نشان خواهید داشت آیا مانند سایر جشنواره‌های فجر عمل می‌کنید، گفت: خوشبختانه انتخاب افرادی که به عنوان صداهای متشخص شناخته شده‌اند به تصویب شورای سیاستگذاری رسیده است. لذا فضاسازی علیه این لیست طبیعتا تقابل با متن جریان شعر انقلاب تلقی می‌شود که حرکت مشکوکی است و نباید اجازه داده شود شعر انقلاب نیز منزوی شود .

وی گفت: اعضای شورا از انتخاب خود هوشیارانه دفاع می‌کنند و من هم توصیه می‌کنم به این دفاع ادامه دهند.به گونه‌ای که افرادی که خارج از حوزه های شعر انقلاب محسوب می‌شوند نیز به کمیته علمی دعوت شده اند و در اختیار گذاشتن تریبون به شاعری که آثارش در جمهوری اسلامی ایران طبق قانون مصوب منتشر می‌شود مشکلی ندارد.

* بیابانکی: طبق گفته آقای روحانی هنرمند نه زینت المجالس است و نه اپوزیسیون؛ تلاش می‌کنیم شاعری را دعوت کنیم که در این تعریف بگنجد

سعید بیابانکی نیز در ادامه سخنان کاکایی با اشاره به سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری در نخستین دیدار با اهالی فرهنگ در تالار وحدت گفت: طبق گفته آقای روحانی هنرمند نه زینت المجالس است و نه اپوزیسیون. ما تلاش می کنیم شاعری را دعوت کنیم که در این تعریف بگنجد.

کاکایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره داوری جشنواره و تاکید بر فعالیت در اتاقک‌های شیشه‌ای و اینکه آیا اسامی داوران را پیش از اتمام جشنواره منتشر خواهید کرد، عنوان کرد: اسامی داوران هنوز مشخص نشده است امروز اولین جلسه پرداختن به موضوع داوران را در همین ساختمان برگزار خواهیم کرد و کمیته های داوری را شکل می‌دهیم. علاوه بر ان ما آثار شاعران را در سایت جشنواره بارگذاری کردیم و شاعران می توانند آثار خود را در بخش نمایش آثار مشاهده کرده و به یکدیگر امتیاز دهند.

کاکایی در توضیح بیشتر افزود: به این ترتیب ما می‌توانیم از پتانسیل منتقدان خارج از مرکز هم استفاده کنیم.داوری ها کاملا در اتاقک شیشه‌ای و بدون ابهام و شک انجام می‌شود البته اسامی داوران عقلا اعلام نمی شود چون شاعران با یکدیگر زندگی می کنند و مأخوذ به حیا بودن و رفتارهای خاص ما ایرانی ها ممکن است در رأی داوران تأثیر بگذارد بنابراین اجازه بدهید تا پایان داوری‌ها اسامی را اعلام نکنیم.

وی با توجه به بخش بین‌المللی جشنواره توضیح داد: شاعرانی از کشورهای فرانسه، امریکا، الجزایر، مراکش، عراق، و سوئد انتخاب شده اند که فعلا امکان اعلام اسامی آنها وجود ندارد، البته اعلام شد که میشل دوگو از فرانسه دعوت شده است اما حضور برخی از شاعران در جشنواره منوط به اجازه پزشک و یا رفع سایر مشکلات است. ما اکنون آنها را دعوت می‌کنیم دعوت نامه‌ها ارسال شد و زمانی که بلیت آنها تهیه شد و ساعت ورود نیز اعلام شد ما اسامی را اعلام خواهیم کرد.

* طراوت‌پور: برای بودجه مشکلی نداریم/ میزان جوایز مشخص نیست

قادر طراوت پور دبیر اجرایی نیز در پاسخ به پرسشی در راستای بودجه درنظر گرفته شده برای جشنواره شعر فجر و میزان جوایز گفت: وزارت ارشاد در هفت دوره گذشته آنچه مورد نیاز این جشنواره بوده را تأمین کرده است در این دوره نیز مشکلی وجود ندارد و البته اکنون نمی توان چشم انداز روشنی درباره هزینه‌ها چون برخی از آنها پیش بینی شده و برخی پیش بینی نشده است، اما هنوز برخی هزینه‌ها مثل میزان و اعتبار جوایز مشخص نیست. 

* حضور 13 شاعر بین المللی در جشنواره شعر فجر/ شاعرانی از هند در جشنواره فجر

کاکایی درباره بخش بین الملل تاکید کرد: اولا که به نظر من این جشنواره بین المللی نیست ما تنها میهمانان خارجی داریم، در واقع کلمه بین المللی بزرگتر از وضعیت فعلی جشنواره است و نیاز مند این است که ما بتوانیم شاعران طراز اول کشورهای مختلف جهان را به جشنواره دعوت کنیم که فعلا امکان آن وجود ندارد، در مجموع 13 شاعر را به جشنواره دعوت کردیم که تا به حال به ایران نیامده باشند و شاعران شناخته شده‌ای باشند؛ در بخش بین الملل تلاش شده که کمیته‌ای ویژه تشکیل شود و از شاعرانی که جزو چهره‌های خوب، قابل قبول و یک شخصیت ادبی نامدار محسوب می‌شوند دعوت شود.  همچنین ما شاعرانی از کشورهای فارسی زبان خواهیم داشت.

 وی در پاسخ به سوال فارس درباره حضور شاعران خارجی و کتاب جشنواره افزود: کتاب دو زبانه‌ای از گزیده آثار این 13 شاعر تهیه و منتشر خواهد شد.

طراوت پور نیز در ادامه سخنان کاکایی از برنامه‌های درنظر گرفته برای شاعران خارجی سخن گفت و به سفر این شاعران به شهر شیراز اشاره کرد و توضیح داد: ایران همیشه آغوش خود را بر روی شاعرانی از حوزه فرهنگی تاجیکستان، افغانستان و هند گشوده است بنابراین تلاش شده تا در این دوره شاعرانی از این سه کشور به ویژه هند در جشنواره حضور داشته باشند.

* برگزاری بزرگداشت برای شاعران در جشنواره فجر منتفی شد

کاکایی همچنین در انتهای این نشست در پاسخ به پرسش دیگر فارس مبنی بر اینکه در اخبار مواردی پیرامون برگزاری بزرگداشت برای شاعران منتشر شده بود آیا بزرگداشت برای شاعران گرفته می‌شود یا خیر گفت: ما بزرگداشتی نخواهیم داشت، زیرا هدف ما رفتن به سمت موضوعاتی نیست که ایجاد حساسیت می‌کند، سیاست جشنواره این است که اکثریت شاعران را دعوت کینم.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها