امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76586
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس وبگاه محمدحسین نیرومند مطلبی را منتشرکرده‌است که با اتفاقات پیش آمده این روزها درباره معرفی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس وبگاه محمدحسین نیرومند مطلبی را منتشرکرده‌است که با اتفاقات پیش آمده این روزها درباره معرفی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  مرتبط است : 

  
 
  وقتی ژنرال از سفارت آمریکا عازم ستاد مشترک ارتش شاهنشاهی بود، گروهی از تاثیرگذارترین  روحانیون انقلاب عازم مسجد دانشگاه تهران بودند تا با تحصن در مسجد دانشگاه، اعتراض خود را به  ممانعت دولت بختیار از ورود حضرت امام به ایران اعلام نمایند. خبر این تحصن باعث شد تا آن روز هشتم بهمن 57، مسجد دانشگاه، دانشگاه تهران و میدان 24اسفند کانون تجمع مردمی باشد که یک صدا خواهان بازگشت امامشان بودند. آن روز اتفاق دیگری هم رخ داد. صدای غرش ده‌ها جنگنده اف14در آسمان تهران پیچید.

در ستاد مشترک، ژنرال آمریکایی از سپهبد ربیعی فرمانده نیروی هوایی پرسید:
«چه کار دارید می‌کنید؟

ربیعی گفت: داریم درخواست شما را انجام می‌دهیم و نمایش قدرت می‌دهیم و نشان می‌دهیم که تجهیزات، همه در داخل کشور است.

ژنرال گفت: عالی است، امروز چند پرواز خواهیم داشت؟

ربیعی پاسخ داد: امروز بیش از یکصد پرواز خواهیم داشت و نشان خواهیم داد که توان پرواز داریم و تجهیزات، هنوز در داخل کشور است.»

وقتی ربیعی با غرور از پرواز جنگنده‌های خود می‌گفت، چند اتوبوس ژاندارمری عازم ستاد مرکزی ژاندارمری بودند. به علت سرعت زیاد، یکی از اتوبوس‌ها با مردمی که در حوالی میدان 24اسفند تجمع کرده‌اند، برخورد می‌کند. راننده مورد اعتراض مردم قرار می‌گیرد و این امر باعث رویارویی و برخورد بین راننده‌های مسلح اتوبوس‌ها و مردم می‌شود. به دنبال آن افسران ستاد ژاندارمری توسط راننده‌ها از قضیه مطلع می‌شوند.

ژنرال آمریکایی در کتاب خاطراتش در این باره می‌نویسد:« ناگهان پیام تلفنی رسید که مخالفان در حال حمله به ستاد مرکزی ژاندارمری در تهران هستند. گفتم که این محل فوراً به‌عنوان یکی از ارکان حیاتی دولت تلقی شود و به حفاظت از آن بپردازند. به نظر‌من، بهترین راه، این بود که با استفاده از گاز اشک‌آور، به تیراندازی هوایی برسر تظاهرکنندگان پرداخته شود.اگر مؤثر نبود لوله تفنگ‌ها باید پایین می‌آمد تا بفهمند که ارتش اهل عمل است. قره‌باغی فوراً به سراغ تلفن رفت و با بختیار صحبت کرد و بعد آجودانش را خواست و به زبان فارسی به او « دستور آتش» داد.»

در آن سوی خط تلفن و در ستاد ژاندارمری دستور آتش ژنرال آمریکایی به سرگرد حسین اصفهانیان ابلاغ می شود. سرگرد از ستاد ژاندارمری بیرون می آید و حسب دستور مافوق به افراد مسلح تحت فرمان خود، دستور می‌دهد تا لوله تفنگ های خود را پایین بیآورند. تیراندازی آغاز می‌شود و به‌دنبال آن تمام قوای آماده ژاندارم وارد صحنه عملیات می‌شوند. سربازها و درجه‌‌داران ژاندارم به‌دستور سرگرد اصفهانیان مردم را هدف قرار می‌دهند. کشتار هشت بهمن در میدان 24اسفند تا ساعت 6بعد ازظهر ادامه می‌یابد.

فردای آن روز روزنامه اطلاعات می‌نویسد: «خونین‌ترین حادثه پس از فاجعه میدان ژاله در تهران رخ داد. مردم تعداد شهدای آن روز را 150نفر و مجروحان را 600نفر، خبرگزاری پارس کشته‌ها را 27نفر و زخمی‌ها را 40نفر و بیمارستان‌ها تعداد شهدا را 37نفر و مجروحان را 270نفر اعلام کردند.»

روزنامه کیهان نیز در گزارشی می‌نویسد:« یک خبرنگار ایتالیایی هم در حوادث  تهران هدف گلوله قرار گرفت. این خبرنگار ایتالیایی«جان چزاره فلکسا» نام داشت . خبرگزاری‌ها هم از کشته‌ شدن یک فیلمبردار فرانسوی که در مقابل سینما کاپری هدف قرار گرفت خبر داد و نوشتند یک خبرنگار خارجی دیگر نیز کشته شده‌است.»

ژنرال آمریکایی در کتاب ماموریت در تهران درباره‌ی وقایع میدان24اسفند در روز نهم بهمن چنین می‌نویسد:« ربیعی در مورد حوادثی که دیروز در برابر ستاد ژاندارمری رخ داده بود، به‌شدت احساساتی شده بود. رفتاری که دیروز با یک امیر ارتش شده بود، این خطر را بوجود آورده بود که هرکدام از آنها چنین سرنوشتی پیدا کنند. ناراحت شد و مرا مسئول تیراندازی به‌سوی مردم و پایین آوردن لوله‌های تفنگ دانست. او انگشت را به سوی من نشانه رفت و گفت: شما باید سرزنش شوید، دست شما به خون آغشته است.»

ژنرال چهار ستاره آمریکایی که در بیست و پنج روز گذشته تقریباً هرروز با پنج ژنرال ایرانی ارتشبد عباس قره‌باغی رئیس ستاد بزرگ ارتشداران، سپهبد عبدالعلی بدره ای فرمانده نیروی زمینی و گارد جاویدان، دریادار کمال‌الدین میرحبیب اللهی فرمانده نیروی دریایی، سپهبد امیرحسین ربیعی فرمانده نیروی هوایی و تیمسار ارتشبد حسن طوفانیان در ستاد مشترک ارتش جلسه داشت، از برخورد غیر منتظره‌ی فرمانده نیروی هوایی شوکه شده بود، می‌نویسد:« احساساتش خیلی شدید شده بود و من مجبور بودم با بلند کردن صدایم و با تند شدن نسبت به او صدایش را آرام کنم. آخرین سئوال من از او این بود که:«آیا این تاکتیک نتیجه داده است یا نه؟»

مثل همیشه احساس کردم با چند بچه طرف هستم.»

روزی‌که ژنرال متکبر آمریکایی این جملات تحقیرآمیز را به ژنرال‌های عالی رتبه‌ی شاهنشاهی به ویژه به ربیعی نسبت  می‌داد،  ربیعی فرمانده نیروی هوایی در دادگاه‌های انقلاب تیرباران شده بود. این افسرعالی رتبه باید خوشحال بود که چنین تحقیری را شاهد نبود. افسر جزء، سرگرد حسین اصفهانیان به‌جرم کشتار میدان 24اسفند اعدام شد، اما او  نیز هرگز نفهمید که از چه کسی دستور آتش گرفته است.

  ژنرال چهار ستاره نیروی هوایی آمریکا، ژنرال رابرت هایزر معاون فرماندهی ناتو، در 14دی‏ماه 1357مخفیانه وارد ایران شد. جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا در ماموریت کتبی خود به‌هایزر نوشته بود:«وظیفه شما ترغیب ژنرال‌های شاه برای حمایت از دولت شاپور بختیار، حفظ نظام شاهنشاهی محمد‌رضا پهلوی و یا ترتیب دادن یک کودتای نظامی برای مقابله با پیروزی انقلاب ایران است.» پس از فرار شاه، هایزر فرماندهی ارتش شاهنشاهی را نزدیک به‌یک ماه عملاً بر عهده گرفت. ماجرای کشتار میدان 24اسفند تنها یکی از جنایت های معمار کودتا ،ژنرال هایزرآمریکایی است.

اگر در طول سال‌هایی که از عمر انقلاب سپری شده است این‌گونه حوادث تلخ به عنوان یک مطالبه جدی از سوی مقامات ایرانی از دولت آمریکا مطرح می‌شد، آیا آمریکا می‌توانست این‌گونه گستاخانه از ملت شریف ایران طلبکار باشد؟ متأسفانه کوتاهی‌های ما تنها به این نوع بحث‌ها ختم نمی‌شود. وقتی عظمت یک رویداد مهم تاریخی همچون واقعه‌ی هشت بهمن سال57را تنها به‌اندازه تعویض نام تابلوی شهرداری، از میدان 24اسفند، به‌میدان انقلاب ارج می‌نهیم، باید انتظار چنین برخوردهایی را از سوی دولت آمریکا شاهد بود.
 
ماموریت در تهران/ خاطرات ژنرال هایزر/ترجمه علی اکبرعبدالرشیدی/انتشارات اطلاعات
 
انتهای پیام / ا  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها