امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76593
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از دشتی، کمال شفیعی ظهر امروز در کارگاه شعر انقلاب که در خورموج توسط حوزه هنری بوشهر و با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از دشتی، کمال شفیعی ظهر امروز در کارگاه شعر انقلاب که در خورموج توسط حوزه هنری بوشهر و با همکاری انجمن ادبی فایز دشتی در سالن اجتماعات اداره فنی وحرفه‌ای خورموج برگزار شد، گفت: در فضای جمهوری اسلامی آنچه درباره تعالی انسان سروده می‌شود شعر انقلاب اسلامی است و به گفته امام خمینی تمام امکانات در ایران امکانات اسلام است.

شفیعی افزود: کادربندی شعر انقلاب و دفاع مقدس در جای خود قابل طرح است و وقتی درباره جنگ جهانی اول و دوم جهانی فیلمی هنوز ساخته می‌شود پس ما هنوز دین خود را به انقلاب ادا نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: جغرافیا مانع رسیدن به خواسته‌ها‌ نیست و بعد جغرافیایی مانع شکل‌گیری ادبیات نمی‌شود و مهم بودن و حضور ماست و شاعر باید در لحظه باید حضور داشته باشد.

شاعر و منتقد مطرح کشور نیز گفت: شعر هنری است که همیشه در صحنه‌های انقلاب حاضر و لحظه به لحظه در اختیار ارزش‌های انقلاب بوده است.

مصطفی محدثی خراسانی افزود: اگر تصویری برای شناسنامه انقلاب قایل باشیم شعر معرف انقلاب ماست و هویت واقعی انقلاب در شعر وجود دارد و برای شعر انقلاب اول تعریف و نظریه‌ای وجود نداشت و ابتدا شاعران به میدان آمدند و بعد از چند دهه مولفه‌های شعر انقلاب را می‌توانیم پیدا کنیم.

محدثی خراسانی تصریح کرد: شعر سخنگوی فرهنگ و هنر و معرفت انقلاب بوده و بیشترین تجلی ارزش‌های انقلاب در شعر نمایان است.

پژوهشگر خورموجی نیز اظهار داشت: دشتی به لحاظ جغرافیایی در نقطه استراتژیک قرار دارد و روزگاری نقطه اندیشه‌ای و گفتاری و کلامی بوده است.

اصغر منصوری‌نسب ادامه داد: شعر دشتی دارای معنا و ارزش بود و شعرا به دو دسته فاعلی و تفاعلی تقسیم می‌شدند و شعر دشتی توانسته تناقض‌ها را هم در خود حل کند.

غلامرضا ابراهیمی از شاعران اهل شهرستان دشتی نیز در ارتباط با شعر آیینی دشتی گفت: محمد خان‌دشتی و ملاحسن کبگانی در گذشته و از معاصرین سید محمد هاشمی‌فرد، سید محمدرضا هاشمی‌زاده، علیرضا عمرانی و حمید زارعی از شاخص‌های شعر آیینی و پایداری دشتی محسوب می‌شوند.

این شاعر و منتقد اضافه کرد: محمد خان‌دشتی چهار ترکیب بند استخوان‌دار در 48 بند عاشورایی دارد و در غزل نقش حافظ را بازی و سعدی را بازسازی می‌کند.

وی افزود: محمدخان هر چند دامان محتشم را رها نکرده ولی از او تقلید صرف هم نکرده و از ارکان مهم شعر دیروز استان بوشهر است.
انتهای پیام/66001/ع30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها