امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7665
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 216
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا زالی امروز در حاشیه بیست و چهارمین کنگره سالانه جامعه پزشکان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا زالی امروز در حاشیه بیست و چهارمین کنگره سالانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که در سالن همایش‌های رازی برپا شد در رابطه با اظهارنظرهایی که نسبت به غیرقانونی بودن انتخابات نظام پزشکی از سوی دولت شده افزود: بر اساس قانون نظام پزشکی، هیئت نظارت بر انتخابات پس از انتخابات نامه‌ای را به ریاست جمهوری ارسال می‌کند تا حکم تنفیذ انجام گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون این نامه به ریاست جمهوری ارسال شده اما در ارسال پاسخ آن تأخیر اداری صورت گرفته است.این تأخیر عادی است و این طور نبوده که سه بار بازگشت داده شده باشد بلکه فقط یکبار ارسال شده و هنوز نتیجه دریافت نشده است.

زالی گفت: قانون جدید سازمان نظام پزشکی نسبت به قبل تفاوت‌هایی دارد به طوری که در قانون قبلی شورای عالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی را انتخاب می‌کرد و 3 نفر را به عنوان منتخب به ریاست جمهوری اعلام می‌کرد.

سرپرست سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: اما اکنون 186 نفر از نمایندگان منتخب جامعه پزشکی که مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی را تشکیل می دهند، رئیس کل جدید را انتخاب و شخص منتخب را به ریاست جمهوری اعلام می‌کنند.

وی تأکید کرد: البته مجمع می‌تواند به شورای عالی نظام پزشکی مسئله انتخاب رئیس کل را واگذار کند اما مانند دوره قبل خود مجمع رئیس کل را انتخاب کرد.

وی گفت: بر اساس قانون تا حکم تنفیذ صورت نگیرد کارها انجام نمی‌شود و این در حالی است که منتخبان جامعه پزشکی کشور برنامه‌های جدیدی دارند که این تأخیر در کار آنها اخلال آنها ایجاد می‌کند.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی کشور در رابطه با طرح واگذاری مدیریت بخشها به رؤسای بیمارستانی و پرسنل گفت: در رابطه با برنامه‌های مدیریتی باید بحث کیفی انجام شود تا اقشار آسیب‌پذیر کمتر آسیب ببینند. این در حالی است که در سالهای اخیر از این هدف فاصله گرفته‌ایم و کمک به دهک‌های پایین که باید به آنها کمک شود و درمان رایگان برایشان اجرا شود عملاً محقق نشده است.

زالی گفت: به دلیل اینکه درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌ها رشد داشته است هزینه‌های بسیاری بر دوش مردم افتاده است که باید بخشهای آموزشی و بیمارستان‌های دولتی بزرگ ساز و کار حمایتی خوبی به کار بگیرند تا مردم متحمل هزینه‌های اضافی نشوند.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: نیازمند مداخلات جدی هستیم تا به جای درآمدهای اختصاصی بیمارستانی از بودجه‌های کمکی استفاده کنیم.قرار بود طبق قانون 10 درصد از هدفمندی یارانه‌ها جایگزین درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌ها شود و در قالب یارانه به بیماران داده شود.

زالی گفت: تا زمانی که خدمات درمانی به صورت رایگان مطلق در نیاید مشکلات این حوزه برطرف نمی‌شود و توان پرداخت مردم افزایش نمی‌یابد.

وی گفت: مراکز هر استان باید به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا از این طریق به دهک‌های پایین جامعه کمک شود. بنابراین هر طرحی که نگاه صرفاً اقتصادی داشته باشد نگران‌کننده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: اما اگر طرح‌ها تشکل حقوقی داشته باشند و بخش‌ها از استقلال هویتی برخوردار باشند و چنانچه طرح واگذاری با ظرافت تمام زوایا را ببیند مناسب است.

زالی افزود: اجرای مناسب این طرح باعث تمرکززدایی می‌شود اما مراقبت از آن لازم است چرا که نگاه صرفاً اقتصادی بخش‌های آموزشی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دانشگاه‌های علوم پزشکی باید هوشمندان آن را اجرا کنند.

زالی گفت: تجربه اداری هیئت امنایی بیمارستان‌ها موفق نبود چرا که مفاد قانونی انجام نشد و خدماتی که باید با K 3.6 ارائه می‌شد عملاً اجرا نشد و بیمارستان‌ها استقلال خود را پیدا نکردند و اختلال در بودجه‌رسانی ایجاد شد.

وی گفت: در حال حاضر مشکل اصلی بیمارستان‌ها کمبود اعتبارات است طبق آخرین آمار وزارت بهداشت بیمه‌ها بدهی 1500 میلیاردی به بیمارستان‌های دولتی دارد.

زالی گفت: هر گونه تصمیم در مداخلات پزشکی در مورد اینکه بیمار چه انتخابی داشته باشد آسیب‌رسان است، بیمار حق انتخاب دارد و باید استقلال خود را داشته باشد و بیمار حق دارد پزشکش را خودش انتخاب کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار