امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76671
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۷
تعداد بازدید: 73
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، بیزینس لاین  در گزارشی نوشت: ممکن است که شرکت نفت و گاز طبیعی هند از لیست سیاه شرکت‌هایی که همکاری تجاری با ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، بیزینس لاین  در گزارشی نوشت: ممکن است که شرکت نفت و گاز طبیعی هند از لیست سیاه شرکت‌هایی که همکاری تجاری با ایران دارند خارج شده باشد اما هنوز فاصله زیادی با دسترسی به رویای گاز شیل آمریکا دارد.

این گزارش افزود: این شرکت برای رسیدن به فرصت‌های موجود در غرب، هنوز باید تصمیم بگیرد که آیا تمایل دارد تا از اکتشاف عظیم گاز در بلوک فارسی ایران (بینالود) چشم بپوشد. اگرچه دفتر حسابرسی دولت آمریکا در گزارش ماه ژانویه خود، شرکت ودیش، بازوی سرمایه‌گذاری خارجی شرکت نفت و گاز طبیعی هند را از فهرست سیاه شرکت‌های مشغول در فعالیت‌های خاص در بخش انرژی ایران خارج کرد اما این موضوع حل نمی‌شود.

بیزینس لاین به نقل از منابع آگاه می‌نویسد: معافیت آمریکا باید به دقت ارزیابی شود، این معافیت مشروط است؛ یک انتخاب باید صورت گیرد. همچنین  یک منبع مطلع در این‌باره گفت: از طرفی این معافیت، فرصت‌های فعالیت در آمریکا را می‌گشاید اما از جهت دیگر، شرکت‌ها را از انجام مبادلات تجاری با ایران منع می کند.

بر اساس این گزارش، این معافیت پس از اینکه آمریکا متقاعد شد که این شرکت هیچ‌گونه فعالیت‌های تجاری در ایران انجام نداده است، صورت گرفت.

بنا به نوشته بیزینس لاین، اگرچه این شرکت اعلام کرده است که ادامه همکاری این شرکت با ایران، تصمیم استراتژیکی است که دولت هند باید بگیرد اما کسانی که در پروژه فارسی فعال هستند، اعتقاد دارند که وسعت این اکتشاف به اندازه‌ای بزرگ است که نمی توان از آن چشم پوشید. اهمیت این امر زمانی مشخص می‌شود که هند به گاز نیاز دارد و تولید داخلی آن بسیار کمتر از تقاضا است.

این گزارش می‌افزاید: شرکت ودیش تمایل دارد تا میدان گازی فرزاد ‌‌‌B را توسعه دهد. اکتشاف آن توسط ودیش و شریک هندی‌اش صورت گرفته است. برآورد شده است که این میدان گازی حاوی ذخایر 21.68 تریلیون فوت مکعبی گاز و 212 میلیون بشکه‌ای میعانات قابل وصول باشد.

بر اساس این گزارش، برای هیچ شرکت اکتشافی آسان نیست که چنین اکتشافی با این وسعت را از دست بدهد. در عین حال، ایران که تردید هند را می‌بیند، درخواست‌های خود نظیر شرایط یک قرارداد جدید برای بلوک فارسی درصورتی که هند خواهان سهم در آن باشد را اعلام کرده است.

بیزینس لاین می‌نویسد: تاکنون شرکت ودیش به علت منافع موجود در کشورهای تحت تحریم نظیر ایران، نتوانسته است تا به تجارت گاز شیل آمریکا وارد شود.

بر اساس این گزارش، شیل آمریکا، دنیای دسترس‌پذیری گاز را تغییر داده است و ودیش نیز همانند دیگر رقبای خود می‌خواهد که بخشی از این حرکت باشد. در حال حاضر، شیل بیش از یک سوم تولید گاز آمریکا را تشکیل می‌دهد و به عنوان منبع خوبی برای مشتریان آسیایی دیده می‌شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها