امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76747
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشستی با سید کامل تقوی‌نژاد ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشستی با سید کامل تقوی‌نژاد مدیرعامل بانک سپه که روز گذشته صورت گرفت، با اشاره به زمینه موجود بانک سپه مبنی بر همکاری بین این بانک و مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: ایجاد چنین روحیه همکاری سبب می‌شود تا کارهای مشترکی با همکاری و تعامل دوجانبه بین مرکز پژوهش‌های مجلس و بانک سپه انجام گیرد.

وی با تشریح ساختار مرکز پژوهش‌های مجلس و عملکرد معاونت‌های این مرکز افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه کسب و کار گزارش‌هایی را به صورت مرتب و مدون، تهیه و تنظیم می‌کند و مشکلات و موانع در این حوزه را به خوبی بیان می‌کند.

نماینده شاهرود خاطرنشان کرد: در آخرین ماه‌های کار دولت دهم گزارش‌های از وضعیت اقتصادی کشور در مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شد که مشکلات کشور در بخش‌های اقتصادی را به خوبی تشریح کرده بود و در همین زمینه نیز گزارش از سوی مرکز در صحن علنی مجلس ارائه شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: از دو سال گذشته تا کنون، گزارش‌هایی درخصوص اقتصاد مقاومتی از سوی مرکز پژوهش‌‌های مجلس تهیه و منتشر شده است، به طوری که می‌توان گفت این مرکز از پیشگامان عرصه اقتصاد مقاومتی بوده است، حتی پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نیز کارهای خوبی در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام گرفته که امید است تا با همکاری‌ سایر سازمان‌ها به ویژه بانک سپه، کارهای مشترک بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

جلالی ادامه داد: یکی از کارهای خوبی که در حوزه اقتصاد مقاومتی می‌توان انجام داد، برگزاری نشست‌های  مشترک است که بر غنای کار در این حوزه می‌افزاید.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران تقریبا بانک محور است، اضافه کرد: از یک سو بیشتر فعالیت‌های اقتصادی از کمبود اعتبار مالی رنج می‌برند و از سوی دیگر بانک‌ها دغدغه کمبود منابع مالی دارند که باید در این زمینه تصمیماتی گرفته شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تأکید بر اینکه این جلسه سرفصل نخست آغاز همکاری های مشترک مرکز و بانک سپه خواهد بود، بیان کرد: با ایجاد کارگروهی مشترک بین مرکز پژوهش‌های مجلس و بانک سپه می‌توان زمینه همکاری‌ و تعامل دوجانبه در حوزه‌های پولی و بانکی و اقتصاد مقاومتی ایجاد کرد.

سید کامل تقوی‌نژاد مدیرعامل بانک سپه نیز در این نشست با ابراز خرسندی از تشکیل این جلسه گفت: امیدوارم تا این نشست سرآغاز فصل جدیدی از همکاری علمی و پژوهشی بین بانک سپه و مرکز پژوهش‌های مجلس باشد.

وی با اشاره به گزارش‌‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه پولی و بانکی کشور، تصریح کرد: در بسیاری از بحث‌های مطرح شده کارشناسی کشور گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح می‌شود تا جایی که حتی این گزارش‌‌ها عامل تصمیم‌گیری‌های مهمی در کشور می‌شود.

تقوی‌نژاد با اشاره به گزارش و طرح مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، تأکید کرد: کار مرکز در حوزه اصل 44 خوب و کامل بود و اگر قانون مصوب در این زمینه که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مدنظر رهبر معظم انقلاب تهیه شده بود به درستی اجرایی می‌شد امروز شاهد بسیاری از مشکلات کنونی در حوزه اقتصاد نبودیم.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد مقاومتی کارهای بسیاری را می‌‌توان انجام داد که البته در این زمینه باید از کارهای شعاری و روبنایی خودداری کرد.

مدیرعامل بانک سپه افزود: اگر سند چشم انداز و قانون‌های بالادستی به عنوان زیربنای امور اجرایی مدنظر قرار گیرد بسیاری از بندهای اقتصاد مقاومتی اجرایی می‌شود.

وی توضیح داد: کمتر جایی را دیده‌ام که به استحکام مرکز پژوهش‌‌های مجلس بتواند در حوزه اقتصاد مقاومتی کارهای خوبی را انجام دهد.

محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی و بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این نشست با اشاره به فعالیت‌ها و گزارش‌های این مرکز در حوزه پولی و بانکی، گفت: گروه‌ بازارهای مالی در مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش‌های خوبی در زمینه مسائل پولی و بانکی کشور تهیه می‌کند.

وی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس تنها مرکزی است که پایش‌های لحظه‌ای در حوزه کسب و کار انجام می‌دهد و هر سه ماه یکبار با دریافت اطلاعات از 290 تشکل فعال در زمینه فضای کسب و کار، گزارش‌هایی را در این حوزه تعریف می‌کند.

قاسمی با تشریح مشکلات فضای کسب و کار یادآور شد: مشکل دستیابی به اعتبارات بانکی یکی از مشکلات اصلی فضای کسب و کار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون پژوهش‌های اقتصادی و بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس درباره اقدامات انجام شده در این مرکز در حوزه اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی تلاش‌های خوبی جهت هماهنگی قوا صورت گرفته و باید تلاش شود تا فهم مشترکی بین دست‌اندرکاران در این زمینه ایجاد شود.

در پایان این جلسه به پیشنهاد رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس مقرر شد تا با همکاری مرکز پژوهش‌های مرکز و بانک سپه کارگروهی تشکیل شود که بتواند در سه بعد مباحث کلان، بررسی تخصصی مسائل نظام پولی و بانکی و راهکارهای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، با همکاری دوجانبه کارشناسان و متخصصان، بررسی‌هایی صورت گیرد و طرحی اولیه در این زمینه تهیه شود تا پس از ویرایش و نهایی شدن در قالب یک تفاهمنامه همکاری مشترک به امضای دو طرف برسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها