امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۴:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7675
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ترکمنستان در پی بهره‌برداری از راه‌آهن قزاقستان-ترکمنستان، دستور آغاز اجرای ساخت راه‌آهن ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ترکمنستان در پی بهره‌برداری از راه‌آهن قزاقستان-ترکمنستان، دستور آغاز اجرای ساخت راه‌آهن افغانستان به تاجیکستان از طریق خاک این کشور را صادر کرد.

«اوستا» یک پایگاه مستقل خبری تاجیکستان افزود: «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه کابینه دولت به «آلکسی ایگلیف» معاون نخست‌وزیر و «آنامراداف» وزیر راه‌آهن کشورش دستور داد که این طرح را هرچه سریعتر آغاز کنند.

به گفته این منبع، عملیات احداث راه‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان قرار است در تابستان سال جاری میلادی آغاز شود.

توافق‌نامه برای ساخت راه‌آهن ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان ضمن نشست رهبران این 3 کشور در فروردین ماه سال جاری در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان به امضا رسید.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در نشست مقامات عالی‌رتبه این 3 کشور اجرای طرح فوق‌الذکر را برای توسعه روابط منطقه‌ای و از جمله تحقق و بهره‌برداری از پتانسیل موجود در روابط طرفین در زمینه حمل‌ونقل مهم عنوان کرد.

وی با اعلام آمادگی کامل تاجیکستان در جهت اجرای همه مراحل لازم برای اجرای این طرح، ساخت راه‌آهن بین 3 کشور را برای خروج کشورش از بن‌بست ارتباطی مهم خواند.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز به نوبه خود در این مذاکرات با پشتیبانی از ابتکارعمل برای ساخت راه‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان این طرح را یک گام مهم و به موقع در تقویت همکاری‌های جامع بین‌المللی عنوان کرد.

«حامد کرزی» رئیس جمهوری افغانستان نیز با پشتیبانی کامل از این طرح، ابراز امیدواری کرد که با ساخت و بهره‌برداری از این طرح شرایط تازه‌ای برای توسعه اقتصاد این کشور نیز ایجاد خواهد شد.

رؤسای جمهور ترکمنستان، تاجیکستان و افغانستان در پایان این نشست که در اوایل فروردین‌ ماه در عشق‌آباد انجام گرفت، یک یادداشت تفاهم در جهت ساخت راه‌آهن ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان امضا کردند.

کارشناسان می‌گویند: ایجاد یک مسیر جدید بین ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان راه را برای پیوستن راه‌آهن تاجیکستان به ایران نیز فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها