امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76780
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، فرشید باقری ظهر امروز در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی ارتوپدی اطفال که در شهرک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، فرشید باقری ظهر امروز در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی ارتوپدی اطفال که در شهرک دانش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در راستای به‌روزرسانی اطلاعات پزشکان شاخه ارتوپدی در خراسان، دومین کنگره بین‌المللی ارتوپدی اطفال در مشهد برگزار می‌شود.

وی افزود: برگزاری همایش‌های سالانه و بین‌المللی دوسالانه و کنفرانس‌های ماهانه در سطح خراسان بزرگ از جمله برنامه‌های مدون انجمن ارتوپدی شاخه خراسان در راستای به‌روزرسانی اطلاعات پزشکان این حوزه است تا مسائل و پیچیدگی‌ درمان بیماران مطرح و حل و فصل شود.

باقری تصریح کرد: از جمله اهداف برگزاری این کنگره بررسی مشکلات ناشی از تشخیص دیررس ارتوپدی اطفال در بیماری‌های مادرزادی آنان است.

دبیر انجمن ارتوپدی شاخه خراسان با اشاره به اینکه بیماری‌های مادرزادی در اغلب جهان ناشناخته است، گفت: مصرف بعضی داروها در دوران بارداری و یا بیماری‌هایی که مادر در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شود ممکن است ایجاد مشکلاتی در اندام طفل کند.

وی تصریح کرد: نژاد در کشورهای مختلف، علل شیوع بیماری‌های مادرزادی متفاوت است و وجود زمینه‌های ارثی در والدین نیز ممکن است در بروز این بیمار‌ی‌ها موثر باشد.

این مسئول با اشاره به بیماری‌های مادرزادی دررفتگی لگن، پا‌کندری و بیماری اکتسابی سیاه‌شدگی سر استخوان با علت نامعلوم که در کنگره مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: موارد پیشرفته این بیماری‌ها طی سال‌های اخیر کاهش یافته است.

باقری علت کاهش موارد پیشرفته بیماری‌های مادرزادی در اطفال را به روز شدن اطلاعات پزشکان در درمان این بیماری‌ها در سنین پایین که سن مطلوب درمان است، دانست و ادامه داد:‌ در مشهد بیماری‌های مادرزادی اطفال نسبت به بسیاری از استان‌های کشور کاهش چشمگیری داشته است.

دانشیار ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه کاهش ازدواج‌های فامیلی را با توجه به فرهنگ عمومی از دیگر عوامل کاهش در زمینه بیماری‌های مادرزادی عنوان کرد.

وی همچنین در رابطه با بیماری دررفتگی مادرزادی لگن افزود: این بیماری در جنس مونث بیشتر بوده و در نهایت به ناتوانی در راه رفتن منجر می‌شود که جنبه ارثی و مادرزادی در این بیماری وجود دارد.

این کارشناس تصریح کرد: در تعداد بسیار کمی از بیماران دررفتگی مادرزادی لگن در سه ماه نخست بارداری به وجود می‌آید که با درمان آسان‌تری همراه است و باید گفت هر چه این اتفاق دیرتر صورت گیرد درمان پیچیده‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در اتاق زایمان نخستین معاینه توسط متخصص در راستای بررسی اندام ظاهری نوزاد انجام می‌شود، اضافه کرد: ‌در این معاینه تشخیص بیماری‌های ظاهری مانند عارضه لب‌شکری، پا چنبری و ... صورت می‌‌گیرد.

باقری در رابطه با ضایعات اکتسابی در اطفال نیز به بیماری‌های مربوط به کم اکسیژنی مغز اشاره کرد و ادامه داد: این بیماری‌ها در لحظه زایمان و یا در طول دوره زایمان بیشتر در نوزادان زودرس ایجاد می‌شود.

وی در ادامه به زایمان‌های سخت و دارای ریسک که باعث بیماری فلج زایمانی می‌شود نیز اشاره کرد و گفت: این بیماری‌ها مانند شکستگی ترقوه، ران، بازو و ... اغلب قابل بازگشت بوده و بهبود می‌یابد.

این کارشناس تصریح کرد: شیوع این بیماری در مادران دیابتی با زایمان‌های سخت شایع‌تر است.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی ارتوپدی اطفال در خاتمه در خصوص بیماری مادرزادی پاچنبری نیز که در آن پای نوزاد از مچ به پایین کج می‌شود و در پسرها شیوع بیشتری دارد، گفت: این بیماری تا حدودی در سونوگرافی دوران بارداری قابل تشخیص است و 90 تا 95 درصد با گچ‌گیری خاصی که در دهه‌های اخیر رایج شده است اصلاح می‌شود و 5 درصد باقی‌مانده نیز با عمل جراحی بهبود می‌یابد.
انتهای پیام/2202/ز40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار