امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76781
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، محمدحسین خوشنویسیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از فعالان بهداشت دهان و دندان استان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، محمدحسین خوشنویسیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از فعالان بهداشت دهان و دندان استان همدان ضمن تبریک روز دندان‌پزشک اظهار کرد: فعالیت تلاشگران عرصه سلامت دهان و دندان از آغاز سال 89 تاکنون چشمگیر بوده که باید قدردان آنها بود.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در ارتباط با سلامت دهان و دندان از سوی فعالگران عرصه سلامت افزود: با وجود پائین آمدن درصد کشیدن دندان و به دنبال آن افزایش مراقبت و پیشگیری از سال‌های 89 تا 91، هنوز نیاز به تلاش گسترده در این زمینه داریم.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت تأمین اعتبارات لازم را در بخش سلامت دهان و دندان طی سال‌های آتی لازم دانست و افزود: امیدواریم فراهم شدن اعتبارات سلامت دهان و دندان به خصوص در زمینه یارانه محقق شود تا بتوانیم گام خوبی را طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه سلامت داشته باشیم.

وی با اهمیت به مسئله سلامت دهان و دندان خاطرنشان کرد: سلامت دهان و دندان ارتباط نزدیکی با کیفیت زندگی افراد دارد که کوچکترین درد از ناحیه آن می‌تواند زندگی را مختل کند.

خوشنویسیان با انتقاد به رویکرد کشورهای در حال توسعه در اهمیت به سلامت دهان و دندان افزود: متأسفانه در کشورهای در حال توسعه در امر نگرش به درمان بیش از پیشگیری توجه می‌شود که باید در این زمینه نگاه علمی‌تری داشته باشیم.

وی ادامه داد: تأمین منابع نیروی انسانی، بودجه و به خصوص توجه به قوانین و مقررات در راستای ارائه خدمات بهداشتی مهم است.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به عدم اطلاعات کافی افراد در در کشور طی ارتباط با بهداشت دهان و دندان بیان کرد: در کشور ایران شرایط محیطی آمادگی لازم را برای همه افراد در زمینه دهان و دندان فراهم نمی‌کند که در این زمینه اطلاع‌رسانی دارای اهمیت بسیار است.

وی با انتقاد به عملکرد مسئولان در آگاهی افراد به بهداشت دهان و دندان افزود: در سازمان‌های بین المللی ارائه بیانیه‌های مختلف طی هر سال در مسئله سلامت دهان و دندان مد نظر بوده که متأسفانه به این موضوع در کشور توجه خاصی نشده است.

خوشنویسیان با اشاره به 10 اولویت بهداشت جهانی در زمینه سلامت دهان و دندان افزود: متأسفانه در کشور ایران در اهمیت به اولویت‌های جهانی توجه کاملی را شاهد نیستیم.

وی با اشاره به مسئله استفاده از فلوراید که اخیراً شاهد کاهش استفاده از آن در جهان هستیم، افزود: با استفاده موضعی فلوراید در کشور، مشکلی در کشور در این زمینه ایجاد نشده است.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت کنترل بوفه‌های مدارس را در زمینه بهداشت دهان و دندان لازم دانست و افزود: در مسئله دخانیات جلوگیری از مصرف آن در کلینیک‌های دندانپزشکی اقدام خوبی بوده است.

وی افزود: آموزش 200 نفر از برنامه‌ریزان در کل کشور برای جلوگیری از مسئله استفاده از دخانیات در کلینیک‌های دندانپزشکی اقدام خوبی بوده است.

خوشنویسیان با اشاره به اهمیت به سلامت دهان و دندان گروهای خاص از جمله کودکان، سالمندان، خانم‌های باردار و جوانان در اولویت وزارت بهداشت افزود: فعالیت‌های انجام شده در سلامت دهان و دندان بخصوص در زمینه بازنگری در سیستم سلامت در کشور بوده است.

وی اقدامات لازم را در زمینه اهمیت به برنامه‌های بهداشت دهان و دندان طی چند سال اخیر خوب دانست و افزود: تشکیل اجلاس منطقه‌ای در استان‌های اصفهان و شیراز طی سال‌های 90 و 91 در بحث اورالسی اقدام خوبی بوده است.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت تصویب آئین‌نامه اجرائی سلامت دندانپزشکی را لازم دانست و افزود: با تصویب بسته سلامت دندانپزشکی نیاز به اجرای آن لازم و ضروری خواهد بود.

وی با اشاره به شعار جهانی بهداشت طی امسال با عنوان (یک عمر سلامتی با خودمراقبتی) افزود: مسئله سلامت دهان و دندان فقط در زمینه زیبایی نبوده است و از جنبه روحی، روانی و اجتماعی نیز مهم خواهد بود.

خوشنویسان ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده 20 درصد از بیمارهای قلبی ـ عروقی در زمینه عفونت لثه‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه باید دو دقیقه مسواک طی دو بار در روز مورد توجه افراد باشد، گفت: باید قبل از رویش دندان‌های کودک به تمیزی لثه‌ها پرداخت که والدین می‌توانند به عنوان وظیفه این عمل را تا سن سه سالگی برای فرزندان انجام دهند.
انتهای پیام/89026/ب30/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها