امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76790
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رسول دیناروند در اولین نشست خبری خود در سال 93 به سوالات خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رسول دیناروند در اولین نشست خبری خود در سال 93 به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و با بیان اینکه نشست خبر دوم خود را در مهر برگزار خواهد کرد گفت: در آن نشست نیز به تعداد دیگری از شرکت‌ها نشان ایمنی و سلامت تعلق خواهد گرفت.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت همچنین  از مرگ 3 ایرانی بر اثر مصرف قرصهای لاغری با عنوان Herbal Slimming تبلیغ شده در شبکه‌های ماهواره‌ای خبر داد.

دیناروند، افزود: داروها و موادی که در شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شوند، به هیچ وجه مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند و از مردم می خواهیم جداً به شایعات و تبلیغات دروغین شبکه های غیر مجاز بی اعتنا باشند و جان و سلامت خود را با مصرف این مواد در خطر نیندازند.

دیناروند ادامه داد: داروی لاغری سیبوترامین نیز جزو داروهای غیر مجاز است که وزارت بهداشت بارها ممنوعیت مصرف آن را اعلام کرده است اما همچنان تبلیغ آن در شبکه های ماهواره ای ادامه دارد و متأسفانه برخی از مردم فریب این تبلیغات دروغین را می خورند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره شایعه استفاده از مواد سفید کننده در شیرهای مصرفی گفت: چنین شایعاتی به هیچ وجه صحت ندارد و مردم با خیال راحت شیرها موجود در بازار را مصرف کنند و بدانند تمام فرآورده هایی که با مجوز وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در بازار عرضه می شوند، تحت نظارت و کنترل مداوم هستند.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: به هرحال به عنوان تشویق به استفاده از فرآورده‌های سالم که از دید ما فرآورده‌هایی هستند که نمک و چربی‌شان کم شده، اسید چرب ترانس و افزوده شیمیایی ندارند و مصرفشان نگران کننده نیست این اقدام صورت می‌گیرد.

کاهش قیمت تجهیزات پزشکی در سال 93

وی در مورد اقدامات وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو درباره کاهش قیمت تجهیزات پزشکی گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی کار بزرگی را در 93 شروع کردیم. همانگونه که در سال 92 بحث ثبات قیمت دارو را دنبال کردیم، امسال به دنبال تصحیح قیمت تجهیزات پزشکی هستیم.

دیناروند ادامه داد: مطمئناً مردم ما به خصوص آنهایی که در بیمارستان‌ها به وسایل پزشکی و مواد یکبار مصرف نیاز پیدا می‌کنند، شاهد کاهش قیمت به صورت چشمگیر خواهند بود به طوری که تا اردیبهشت بخشی از آن به نتیجه و اطلاع مردم می‌رسد.

وی افزود: در مورد تجهیزات پزشکی مطمئناً شاهد یک کاهش چشمگیر قیمت خواهیم بود. در این حوزه با استفاده از اهرم‌های رقابتی به وضعیت خوبی رسیده‌ایم و کاهش را نیز چون عمده مصرف با بیماران قلبی و عروقی، چشمی و ارتوپدی، از این وسایل آغاز می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به مذاکره با بیمه‌ها برای تحت پوشش کامل قرار دادن تجهیزات پزشکی گفت: با مذاکره با بیمه‌ها، کل هزینه این اقلام تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت مثلاً اگر قیمت لنز چشمی اکنون 400 هزار تومان است و بیمه 150 هزار تومان پرداخت می‌کند و بیمار 250 هزارتومان؛ قیمت لنز را به عددی می‌رسانیم که بیمه قبول داشته باشد، آن گاه مردم فقط 15 تا 20 هزار تومان پرداخت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه تعدادی از شرکت‌ها در قیمت گذاری تجهیزات پزشکی با سوءاستفاده قیمتی غیر واقعی اعلام کرده‌اند گفت: قبل از اینکه پوشش بیمه‌ای بیشتر شود، قیمت‌ تجهیزات را کاهش می‌دهیم. باید بدانیم که در قیمت‌گذاری‌ها برخی سوءاستفاده کرده‌اند که در پی اصلاح آن هستیم. به این منظور سختگیری زیادی در مورد شرکت‌هایی که قیمت بالاتر گذاشته‌اند می‌کنیم و حتی شاید آنها را از بازار حذف کنیم.

دیناروند تاکید کرد: قبول داریم که در این بازار نابسامانی جدی وجود داشته اما مطمئن باشید امسال برطرف می‌شود.

تدارک 2 بسته حمایتی از سوی وزارت بهداشت

وی در مورد بودجه سال 93 در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: در بودجه سال 93 حدود 2400 میلیارد تومان اعتبار برای کمک به هزینه دارویی بیماران در نظر گرفته شده است که این اعتبار کمی نیست. این اعتبار بسیار مناسبی است تا ما بتوانیم قیمت داروهای بیماری‌های مزمن و صعب العلاج و خاص را کنترل کنیم و پرداختی را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به جز این، از محل هدفمندی یارانه‌ها امسال دو بسته حمایتی از طرف وزارت بهداشت پیش‌بینی شده است که یکی کاهش پرداختی بیماران در بیمارستان‌های دولتی است به طوری که حداکثر پرداختی بیماران 10 درصد بیشتر نشود که این اعتبار بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی را شامل می‌شود.

وی افزود: بسته دیگر هم بیمارانی را شامل می‌شود که هزینه درمان آنها فلاکت‌بار است. که مبلغی حدود 900 میلیارد تومان برای آنها در نظر گرفته شده است.

به گفته دیناروند به جز آن 2 هزار و 400 میلیارد تومانی که در بودجه آمده، حدود هزار و 500 میلیارد تومان دیگر هم به طرق مختلف برای این بخش پیش بینی شده است.

عدم افزایش قیمت دارو در سال جدید

وی در مورد احتمال افزایش قیمت دارو نیز گفت: قرار نیست به هیچ عنوان قیمت دارو بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که به هیچ عنوان قیمت دارو افزایش پیدا نمی‌کند. بحث تورم را باید در نظر گرفت و داروهایی که تولید داخل هستند متناسب با تورم اصلاح قیمت خواهند داشت اما مطمئن باشید این افزایش در ابتدای سال صورت نمی‌گیرد و حداقل تا نیمه سال، افزایش قیمتی نداریم.

دیناروند گفت: قیمت متفاوت به صورت جدی در سال گذشته در سطح کشور مشاهده شد که هر چه از اقدامات پیشگیرانه ما گذشت کمتر شد و مطمئن باشید در سال 93 برطرف می‌شود. علت آن هم واردات از منابع متعدد و نرخ ارز متفاوت بود.

کاهش 8 درصدی هزینه ارزی کشور

وی همچنین به مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت: روند مذاکرات مثبت و نگاه ایران به مذاکرات جدی است. توجه کنید که مذاکرات سخت است و با کسانی مذاکره می‌کنیم که دوست ایران محسوب نمی‌شوند و کشورهایی هستند که با ما مشکل دارند و ما را تحریم کرده و بر ما سخت می‌گیرند. بحمدالله ایران هم به جایگاهی رسیده که می‌تواند برابر مذاکره کند.

دیناروند در مورد دستاوردهای این مذاکرات در حوزه دارو گفت: امیدوار هستیم که با توجه به برداشتی که از مذاکرات وجود دارد، سربلند از مذاکرات بیرون بیاییم. ان شالله اگر این توافقات اجرایی شود هزینه‌های ارزی کشور در صنعت دارو حدود 7 تا 8 درصد کاهش پیدا می‌کند که هزینه مازاد است.

واردات برنج از هند محدود می‌شود

وی در مورد وضعیت سلامت غذا در کشور گفت: اقدامات خوبی انجام دادیم، مثلا سال گذشته 20 درصد حق مجاز فلزات سنگین موجود در برنج را کاهش دادیم و اعلام کردیم باید در سال 93 حتما اجرایی شود.

دیناروند تأکید کرد: بنابراین 10 درصد از برنج وارداتی کشور کاهش پیدا می‌کند و گمرگ اجازه ورود آن را نمی‌دهد. مهمترین منبع واردات برنج هند است که در این مورد ما محل‌های و منابع هندی مجاز را مشخص کرده‌ایم و تنها از این منابع امکان واردات هست.

وی همچنین به تدابیر سازمان غذا و دارو برای توزیع برنج اشاره کرد و افزود: برنج‌های تولید داخل باید تا پایان سال 93 شناسه بهداشتی دریافت کنند، بسته‌بندی شوند و توزیع فله آن در سطح کشوری متوقف شود.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بعضاً مشاهده شده در مواردی روی بسته بندی برنج‌ها برندی حک شده که در هیچ‌جا به ثبت نرسیده است و چند تولید کننده متفاوت نیز از این برند استفاده می‌کنند.

به گفته وی، برنجی که وارد سبد کالا شده مجاز بوده و پروانه سلامت گرفته است.

دیناروند خاطرنشان کرد: متأسفانه مرزهای ما وسیع است و اجناس به صورت غیرمجاز وارد می‌شود. مثلاً ما به کالایی مجوز نداده‌ایم اما در سوپرمارکت‌های ما موجود است. ما در مورد این دست مواد نمی‌توانیم تضمین سلامت دهیم.

وی به وضعیت میوه نیز اشاره کرد و گفت: اقدامات لازم انجام شده تا تمام میوه و تره‌باری که وارد بازار می‌شوند نمونه برداری شوند، به این ترتیب در نیمه دوم سال 93 می‌توانیم به مردم اعلام کنیم که کدام فرآورده‌ها سالم است و استفاده از کدام توصیه نمی‌شود یا حتی اینکه هماهنگ کنیم که وزارت جهاد کشاورزی کشت را از استانی به استان دیگر جابجا کند. جاهایی که خاک آن آلودگی دارد باید کشت عوض شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد وضعیت سوسیس و کالباس گفت: در سوسیس و کالباس نظارت جدی‌تری لازم است، نگرانی‌های ما وجود دارد مثلاً در برخی از برندها خمیر مرغ استفاده می‌شود که این مجاز نیست. با دامپزشکی و استاندارد مذاکره کردیم که آن را محدود کنیم.

وی اخبار مربوط به ناسالم بودن مواد غذایی را رقابت میان برندها عنوان کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها