امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76808
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ستاد بازسازی عتبات عالیات در کشور عراق گفت: حضور ایرانیان در بحث بازسازی عتبات عالیات حضور با سابقه‌ای است و بعد از اقداماتی که انجام شد ستاد بازسازی برای مرمت بازسازی و توسعه عتبات مقدس در عراق فعالیت خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: در راستای انجام ای وظیفه یکی از رسالت‌های این ستاد حفظ میراث گذشته ایرانیان و تاریخ کهن ایران بود ما به عنوان کشور جمهوری اسلامی ایران وارد موضوع شدیم و دستگاه‌های فعال نیز باید وظایف ذاتی خودشان را در این خصوص انجام دهند.

رئیس ستاد عتبات و عالیات افزود: ما بسترها را فراهم کردیم و امروز نیز تفاهم‌نامه‌ای با سازمان میراث فرهنگی منعقد می‌کنیم که امیدواریم به خوبی اجرایی شود و این سازمان بتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

پلارک خاطرنشان کرد:‌ متن این تفاهم‌نامه بر سه موضوع استوار است که شامل موزه‌ها، حفظ آثار و بازسازی، نوسازی و مرمت آثارهایی که در اعتاب مقدسه وجود دارد.

در ادامه این مراسم، مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: کاری که دوستان ما در ستاد بازسازی عتبات عالیات آغاز کرده‌اند زمینه تاریخی دارد و به هر حال میراث ایرانیان در عتبات عالیات مربوط به سده‌های گذشته است.

وی افزود: برای حفظ این آثار و احیا و مرمت آنها ظرفیت‌های خوبی در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد و به دلیل ارادتی که تمام ایرانیان به ائمه اطهار دارند ان‌شاءالله تمام توان‌مان را برای ساماندهی آنها انجام می‌دهیم.

سلطانی‌فر در خصوص زمان آغاز فعالیت مشترک این سازمان با ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: ما تاکنون به صورت پراکنده همکاری‌هایی با ستاد بازسازی عتبات عالیات داشتیم اما با مبادله این تفاهم‌نامه قصد داریم کار منسجم و سازمان یافته‌ای را انجام دهیم.

محمدرضا کارگر مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی در ادامه این مراسم گفت:‌ تهدیدی که هم‌اکنون برای آثار ما وجود دارد بازسازی غلط آنها می‌باشد و باید ببینیم چه عواملی را به کار گیریم تا آسیب‌های کمتری به میراث ما وارد شود.

وی در ادامه پیشنهاد داد: چاپ کاتالوگ‌های غنی با زبان‌های فارسی و عربی، تولید فیلم‌های مستند قوی و قراردادهای محکم سایسی می‌تواند راهکارهایی در جهت حفظ آثار کشورمان در عتبات عالیات باشد و همچنین ایران باید سهمی را در عتبات عالیات به عنوان میراث مشترک دینی داشته باشد.

به گزارش فارس، براساس این تفاهم‌نامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور متعهد شده است تا دوره‌های آموزشی را برای کارشناسان موزه‌ها و اماکن مقدسه در حوزه‌های مختلف با اعزام مربی و کارشناس به عراق یا پذیرش کارشناسان عراقی در ایران با تقبل هزینه‌های پرسنلی سازمان برگزار کند.

همچنین ارائه برنامه و معرفی شیوه‌ها و تجهیزات مناسب برای ساماندهی، حفاظت، نگهداری و مرمت بناها و اشیاء، همکاری در مکانیزه کردن اطلاعات اشیاء و بناها و همکاری در تهیه شناسنامه‌های اطلاعاتی، آسیب‌شناسی، حفاظتی و مرمتی اشیاء از دیگر تعهدات میراث فرهنگی در این تفاهم‌نامه است.

ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز برای همکاری در اعزام کارشناسان دو کشور و تقبل هزینه‌های مرتبط و هماهنگی با موزه‌های مختلف، هماهنگی با مراکز ذی‌ربط به منظور تسهیل سفر کارشناسان دو کشور و تهیه تجهیزات مورد نیاز حفاظت و مرمت که از طرف کارشناسان سازمان اعلام می‌شود، متعهد شده است.

این تفاهم‌نامه به مدت 5 سال معتبر خواهد بود و در صورت عدم مخالفت کتبی طرفین تفاهم مجدداً قابل تمدید است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار