امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76834
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، برخی از روزنامه‎های امروز(دوشنبه) چاپ کابل، در سرمقاله‌‎ها و دیدگاه‎های رسمی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، برخی از روزنامه‎های امروز(دوشنبه) چاپ کابل، در سرمقاله‌‎ها و دیدگاه‎های رسمی خود با اشاره به اعلام نتایج مقدماتی 10 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که با یک روز تأخیر صورت گرفت نوشته‌اند: تأخیر در اعلام نتایج مقدماتی آرا، شک و تردیدها نسبت به روند شمارش آنها و نحوه عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات را افزایش می‌دهد.

«روزنامه جامعه باز»، در بخشی از سرمقاله خود نوشته است: قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج مقدماتی آرای انتخابات ریاست جمهوری را در روز 22 فروردین اعلام کند، اما بدون ارائه هیچ دلیلی و به دنبال برگزاری جلسه هفت ساعته در پشت درهای بسته، اعلام نتایج به تعویق افتاد.

از دیدگاه این روزنامه دلیل تأخیر و گسست در روند اعلام نتایج مقدماتی ناشی از اختلاف نظر بین مدیران ارشد کمیسیون‎ها و گرو‎‌ه‎های لابی‎گری کاندیداهای ریاست جمهوری بر سر نحوۀ برخورد با آرای تقلبی و رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی و همچنان مواجهه با فشارهای بیرونی و درنهایت، مدیریت‎کردن و شیوۀ اعلام نتایج نهایی انتخابات است.

جامعه باز در ادامه نوشته است که برای احیا و ابقای اعتماد شهروندی، زمینه سازی برای حفظ حضور مردم در آفرینش و مدیریت روندهای کلان ملی در آینده، بایستی نهادهای مسئول انتخابات، نتایج را به دور از فشارها و اغواگری‎های گروه‎های فشار، شمارش کنند و بطور درست و با دقت و شکیبایی برای مردم اعلام کنند.

«روزنامه 8 صبح»، با اشاره به تأخیر در اعلام نتایج مقدماتی آرا نوشته که «کمیسیون انتخابات، پس از چند بار خلف وعده، نتایج مقدماتی را به اطلاع افکار عمومی رساند، اما جلسات پشت درهای بسته اعضای محترم کمیسیون مستقل انتخابات و موضوعاتی که در آن مطرح شد، به‌طور دقیق به اطلاع عموم رسانده نشد.»

به نظر نگارنده سرمقاله این روزنامه، تأخیر در اعلام نتایج، جلسات پشت درهای بسته اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و گزارش‌های رسانه‌ای در مورد اختلاف‌های اعضای کمیسیون انتخابات، این گمانه را تقویت کرده که متولیان انتخابات، برمبنای ملاحظات سیاسی عمل می‌کنند.

روزنامه یادشده در بخش پایانی دیدگاه رسمی خود نوشته است: «از این پس کمیسیون مستقل انتخابات، باید نتایج مقدماتی را بر مبنای تقویم انتخاباتی اعلام کند. کمیسیون مستقل انتخابات باید تمام تلاش خود را به خرج دهد تا تقویم انتخاباتی تطبیق شود. اگر بار دیگر نتایج قسمی انتخابات، با تاخیر اعلام شد، گمانه‌زنی‌ها در مورد عملکرد مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات بر مبنای ملاحظات سیاسی، قطعی می‌شود.»

«روزنامه ماندگار» نیز با اشاره به تأخیر یک روزه در اعلام نتایج انتخابات نوشته است: اعلام نتایج اولیه با یک روز تاخیر و گفت‎وگوهای پشت پرده پیش از اعلام نتایج نشان داد که کمیسیون انتخابات در نظر دارد به هرنحو ممکن بین کاندیداهای پیشتاز یک موازنه ایجاد کند.

این روزنامه در بخش دیگری از سرمقاله خود با اشاره به قرار گرفتن «زلمی رسول» در جایگاه سوم از اعلام فهرست 10 درصدی آرای شمارش‎شده، نوشته است: گمان‎ها بر آن بود که چون زلمی رسول کاندیدای مورد حمایت دولت است، به یقین نفر دوم این فهرست باشد.

از دیدگاه روزنامه یادشده با توجه به وضعیت پیش‎آمده به نظر می‎رسد که «حامد کرزی» اکنون از 2 کاندیدای ریاست جمهوری حمایت ‎می‌کند، «اشرف غنی احمد زی» و زلمی رسول.

«روزنامه افغانستان» نیز تأخیر یک روزه در اعلام نتایج قسمی را مورد توجه قرار داده و نوشته است: کارمندان کمیسیون انتخابات در پشت درهای بسته، شک‌ها و گمانه زنی‌ها درباره انتخابات را بیشتر دامن زدند و نگرانی جمعی را افزایش دادند.

از نظر این روزنامه، با توجه به نشست‎های پشت پرده کارمندان کمیسیون انتخابات پیش از اعلام نتایج مقدماتی آرا، مردم احساس می‎کنند که کمیسیون انتخابات واقعیت‎ها را بطور کامل برای مردم برملا نمی‌کند؛ بلکه بخش‌های مهم واقعیت را پنهان نگه‌داشته است. این پنهان کاری‌ها شائبه برخورد سیاسی با انتخابات را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها