امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76883
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نیشابور، در پیام علی جنتی به همایش روز ملی عطار آمده است: عطار از شاعران بزرگ و عارفان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نیشابور، در پیام علی جنتی به همایش روز ملی عطار آمده است: عطار از شاعران بزرگ و عارفان نامدار ایران است که مقام و تاثیر وجودی وی در تاریخ و اندیشه و تفکر معنوی ایرانی و اسلامی بسیار مهم و قابل توجه است.

وی در این پیام می‌افزاید: جایگاه عطار نیشابوری در میان شاعران عارف ایران زمین بسیار مهم و استوار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح می‌کند: شعر عرفانی فارسی که با سنایی آغاز می‌شود در عطار به مرحله کمال و پختگی می‌رسد و اوج خود را در آثار جلال‌الدین مولوی می‌یابد.

جنتی اظهار می‌دارد: اگر چه عطار مسلمانی سنی مذهب است ولی نسبت به سایر مذاهب اسلامی و از جمله شیعه نگاهی منصفانه و به دور از تعصب دارد و این دید بدون شک متاثر از بینش وسیع عارفانه او است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام خاطرنشان می‌کند: بیان ستایش‌آمیز عطار در منقبت امیرالمومنین علی (ع) در سرآغاز مثنوی‌های وی به چشم می‌خورد و این نکته را به خوبی آشکار می‌سازد.

جنتی اضافه می‌کند: عطار از معدود شاعرانی است که در طول زندگی خود هرگز زبان به مدح کسی نگشوده و پای به هیچ درباری نگذاشت و عمرش را در راه جستجوی معارف و حقایق صرف کرد و با سوز و گداز سخن خود، حدیث نامکرر عشق را در گوش جان عاشقان جهان برای همیشه جاودانه کرد.

وی تصریح می‌کند: بدون تردید بزرگداشت یاد و نام و آثار پربار و گرانقدر عطار نیشابوری، تکریم و تجلیل فرهنگ و ادب و معرفت و معنویت ایرانی و اسلامی است و بر تمام دلبستگان و علاقه‌مندان به این ساحت خطیر فرض است که از جان و دل به این مهم همت گمارند و با کوشش‌های علمی، فرهنگی و هنری خویش زمینه آشنایی هر چه بیشتر جامعه اسلامی و از جمله نسل جوان را با این شخصیت‌های بزرگ و آثار پرمغز آنان بیش از پیش فراهم کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این پیام خاطرنشان می‌کند: برپایی مراسم، همایش و آیین‌های ویژه روز 25 فروردین‌ماه، روز ملی آن شاعر و عارف نامدار و سالک هفت شهر عشق فرصتی برای ارج‌گذاری و بزرگداشت او است.
انتهای پیام/2202/ز/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها