امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76893
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 18
ساعد نیک ذات هنرمند عکاس و رئیس هیئت مدیره سابق انجمن عکاسان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره  مشکلات انجمن‌های هنرهای تجسمی و ...

ساعد نیک ذات هنرمند عکاس و رئیس هیئت مدیره سابق انجمن عکاسان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره  مشکلات انجمن‌های هنرهای تجسمی و نیازشان به حمایت‌های دولتی برای تداوم فعالیت‌هایشان گفت: انجمن‌هایی که متکی به حمایت‌های دولتی برای تداوم فعالیت‌هایشان هستند،‌ به نظر من راهشان را اشتباه می‌روند چرا که باید یک انجمن مردم نهاد حتی در سخت‌ترین شرایط هم بتواند روی پای خود بایستد.

وی افزود: انجمن عکاسان ایران نیز به عنوان یک انجمن مردم‌نهاد تأسیس شد تا در کنار دولت قرار گیرد و با بر عهده گرفتن اجرای برنامه‌های تخصصی هنری بتواند باری از دوش دولت بردارد.

نیک‌ذات که تا روز گذشته ریاست هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران را بر عهده داشته است در ادامه تأکید کرد: انجمن‌های هنری نباید برای تداوم فعالیت‌هایشان از دولت توقع حمایت داشته باشند اما می‌توانند به جذب اسپانسر در بخش خصوصی بپردازند و از حمایت‌های نهادهای دولتی مختلف نیز بهره‌مند شوند.

او درباره تأمین بودجه انجمن عکاسان ایران توضیح داد: انجمن عکاسان ایران به عنوان یک سازمان مردم نهاد فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون نیز قائم به ذات بوده و با بهره‌مندی از حق عضویت اعضای خود و جذب اسپانسر فعالیت‌هایش را ادامه داده است.

وی افزود: انجمن عکاسان ایران عضو خانه هنرمندان ایران است و نماینده آن در ترکیب اعضای 12 نفره شورای عالی خانه هنرمندان حضور دارد و به این ترتیب مورد حمایت خانه هنرمندان قرار داریم و شهرداری تهران نیز در تعامل با انجمن‌های هنری خانه هنرمندان،‌فعالیت‌های فرهنگی خود را انجام می‌دهد.

این هنرمند عکاس در ادامه گفت: انجمن عکاسان ایران تاکنون توانسته از اسپانسرهای بخش خصوصی در انجام برنامه‌های خود استفاده کند و با تعامل با نهادهای مختلف دولتی از جمله فرهنگستان هنر و دریافت حمایت‌های غیرنقدی مثل تأمین فضا برای اجرای برنامه‌هایش،‌ فعالیت‌هایش را تداوم بخشد با این حال سال گذشته در اجرای برنامه «ده روز با عکاسان ایران» متأسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی همه اسپانسرهای ما در بخش خصوصی نیز ما را تنها گذاشتند و از ادامه کار انصراف دادند و انجمن نیز اگر چه برنامه خود را چند ماه به تعویق انداخت ولی بدون اتکاء به حمایت‌های دولتی و بخش خصوصی و تنها با اتکاء به پرداخت حق عضویت اعضای انجمن توانست برنامه «ده روز با عکاسان ایران» را برگزار کند.
 
نیک ذات تأکید کرد: انجمن‌های هنری باید بر اساس داشته‌ها و توانمندی‌های خود اقدام به راه‌اندازی انجمن هنری کنند و منتظر حمایت‌های دولتی نباشند و از سوی دیگر دولت نیز باید امور هنری را به انجمن‌های تخصصی واگذار کند و با تأمین بودجه مورد نیاز برنامه‌ها،‌ به عنوان ناظر حضور داشته باشد.

او در خاتمه درباره تعامل دولت تدبیر و امید با انجمن‌های هنری گفت: قرار است در دولت یازدهم امور تخصصی هنر از جمله برگزاری دوسالانه‌ها به انجمن‌ها واگذار شود که این همکاری باید اتفاق بیفتد اما اگر این اتفاق رخ ندهد،‌ اهدافمان را در دوسالانه عکاسی ایران در قالب برنامه «ده روز با عکاسان ایران» پیگیری خواهیم کرد همان طور که در سال‌های گذشته به همین شکل عمل کردیم.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار