امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76900
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 210
به گزاری خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط صبح ...

به گزاری خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط صبح امروز با حضور حسین نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد و لادن حیدری دبیر همایش در سالن شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حسین نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد در ابتدای این نشست به وظیفه خطیر رسانه‌ها در سالی که با فرهنگ و اقتصاد عجین شده پرداخت و با تاکید بر اینکه عزم ملی در این عرصه بیش از گذشته نمود خواهد داشت، گفت: معتقدیم مطبوعات باید از آزادی عمل در چارچوب قانون بهره‌مند شوند اما این آزادی نباید بهانه‌ای برای آسیب  به حقوق عمومی جامعه شود. اما دسترسی به  آزاد به اطلاعات امروز یک حق عمومی و از مهمترین حقوق بشر است.

نوش آبادی با بیان اینکه ما نیز در وزارت ارشاد و در بحث مالکیت ادبی و هنری به دنبال دفاع از این حق هستیم، توضیح داد: اعتقاد داریم حق مالکیت ادبی و هنری یک بحث ناشناخته است که اگر محترم شمرده ، حفظ و توسعه یابد گام جدی در جهت توسعه فرهنگی کشور خواهد بود و ارشاد نیز در پی دفاع از این حق است.

این معاون وزارت ارشاد با تاکید بر برگزاری این همایش در مورخ ششم اردیبهشت همزمان با روز جهانی کتاب و حق مولف ابراز داشت: در سه همایش پیش از این نیز برنامه‌هایی تدارک دیده شده بود اما امسال با توجه به نامگذاری از سوی رهبر انقلاب مسئولیت دو چندان شده است.

وی در پایان بخش اول سخنان خود از تهیه و تنظیم لایحه نظام جامع حمایت از مالکیت حقوقی ادبی، فرهنگی و هنری خبر داد.

نوش‌آبادی و حیدری در ادامه این مراسم به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
 
* لایحه نظام جامع مالکیت فکری، ادبی و هنری برای تصویب به هیئت دولت رفت

نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه با افزایش سایت‌ و امکان دانلود رایگان و آسان کتاب‌ها در فضای مجازی شاهد اعتراض بیش از پیش نویسنده‌ها هستیم آیا در این لایحه فکری برای این موضوع شده است، گفت: یکی از مسائل موجود تعرض به حقوق مالکیت ادبی است که در فضای مجازی مشاهده می‌شود اما در لایحه نظام جامع حمایت از مالکیت ادبی این مسئله پیش بینی شده است و با تصویب این لایحه ما ابزار قدرتمندی را برای دفاع از اینگونه موارد خواهیم داشت.

لادن حیدری هم در توضیح بیشتر عنوان کرد: آنچه که باید به پدید آورندگان اطلاع رسانی شود این است که پدیدآورندگان بدانند از چه حقوقی برخوردار هستند، متأسفانه انگیزه‌های لازم برای پیگیری از حقوق در میان پدیدآورندگان دیده نمی‌شود، اما وزارت ارشاد در قالب این لایحه ترکیبی اتخاذ کرد که سازمان‌های مدیریت جمعی به عنوان نماینده پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری وارد عمل شده و از حقوق آنها دفاع کنند.

نوش‌آبادی در پاسخ به سوال دیگری که در راستای برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری پرسیده شد آن را اینگونه تشریح کرد که، اصولا هدف از برگزاری همایش‌ها این است که ما در جامعه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بوجود آوریم تا بستر لازم برای توسعه فرهنگ و اجرایی شدن قانون حمایت از مالکیت فکری و ادبی و هنری به وجود آید؛ در ادامه فضایی برای پدیدآورندگان آثار به وجود آید تا انگیزه‌هایشان تقویت شده و در زمینه فعالیت‌های آینده امیدوارتر شوند، اگرچه ممکن است این قانون پیامدهایی هم داشته باشد.

وی در ادامه از نهایی شدن لایحه نظام جامع مالکیت فکری، ادبی و هنری برای تصویب در هیئت دولت خبر داد و گفت: همچنین پیش نویس الحاق به کنوانسیون برن و رم از پیامدهای این همایش است.
 
* مقاومت‌ها و مخالفت‌ها در برابر لایحه

این معاون وزیر ارشاد ضمن بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی اصلی حقوق مالکیت ادبی و هنری شناخته شده است، ابراز داشت: در قانون اهداف و وظایف سازمان‌ها که درسال 65 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده تصریح شده است که وزارت ارشاد عهده دار این موضوع است، اما ما باید در این حوزه فعالیت خود را کامل کنیم.

نوش آبادی از تهیه سه لایحه و پیش نویس که جزو برنامه‌های وزارت ارشاد است خبرداد و گفت: بیش از 100 جلسه تا کنون برای بررسی این لایحه در کمیسیون‌های اصلی و فرعی دولت برگزار شده است و کارشناسان بسیاری درگیر این لایحه هستند. حتی قرار بود در هفته آخر اسفند این لایحه در دولت بررسی شود که به تعویق افتاد، اما من تصور می‌کنم در یکی در همین ماه‌های نخست سال جاری شاهد تصویب این لایحه باشیم.

لادن حیدری نیز در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه بررسی این لایحه در صد جلسه کمیسیون‌های اصلی و فرعی هیئت دولت به چه منظور بوده است گفت: برگزاری 100 جلسه برای بررسی این موضوع نشان از دقت کارشناسان دولت در پایه گذاری نظامی جامع در کشور ما دارد که با توجه به اینکه این لایحه ابتدا به ساکن است ارائه و تنظیم آن کمی دشوار است و به هرحال به عنوان ادبیات جدیدی در عرصه کشور ما مطرح می‌شود که طبعا با مقاومت نیز روبرو خواهد شد. تلاش کردیم واژه‌هایی را خلق کنیم که لایحه با مقررات بین المللی مطابقت داشته باشد و همچنین تمامی جوانب و مضراتی که برای کشور دارد در آن لحاظ و بررسی شود. با توجه به اینکه در ابتدای امر 180 ماده تقدیم دولت شد و اکنون 130 ماده آن در کمیسیون‌های فرعی به تصویب رسیده حداقل باید 130 جلسه برای آن وقت صرف می‌شد، بنابراین در 100 جلسه امری طبیعی است.
 
* پیوستن به کنوانسیون برن مقدمه پیوستن به سازمان تجارت جهانی است/ بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد

نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره وجود تحریم‌ها و گرانی کاغذ و این موضوع که آیا با پیوستن به کنوانسیون برن متضرر نخواهیم شد، توضیح داد: پیوستن به کنوانسیون برن مقدمه پیوستن به سازمان تجارت جهانی خواهد بود و طبعا بسیاری از مشکلات آنجا برطرف خواهد شد.

پرسش دیگر خبرنگاران مبنی بر وضعیت بررسی لایحه نظام جامع رسانه ای در مجلس شورای اسلامی و حذف بند مربوط به مجازات حبس برای خبرنگاران بود که نوش آبادی در پاسخ به آن گفت: ما در دولت تنها لایحه تنظیم می کنیم و مجلس است که طرح را دنبال می کند در برنامه پنجم توسعه دولت مکلف بوده تا لایحه جامع رسانه‌ای را تقدیم مجلس کند. که در حال تقدیم پیش نویس است ما آن را دنبال خواهیم کرد.

نوش آبادی همچنین درباره ثمرات الحاق به کنوانسیون برن بیان کرد: وظیفه اصلی ما تهیه پیش نویس بوده است، اینکه در دولت چگونه تصمیم گیری شود به ما چندان ارتباطی ندارد، طبعا این لایحه هم منافعی دارد و هم ممکن است دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی را بوجود آورد، بندهایی برای مقابله با این آسیب ها پیش بینی شده که پیرامون ملاحظات سایر مقامات باید تصمیم بگیرند.
 
* پدیدآورندگان ما اکثرا در قراردادها با ناشران جوانب را به دقت رعایت نمی‌کنند

دبیر همایش حقوق مالکیت فکری ادبی و هنری در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پرداخت حقوق هنرمندان که اغلت ضایع می‌شود هم افزود: پدیدآورندگان ما اکثرا در قراردادها با ناشران جوانب را به دقت رعایت نمی‌کنند. این موارد در قراردادها وجود ندارد و دولت نمی‌تواند به بخش خصوصی ورود داشته باشد، هرچیزی که در حوزه حق مولف وجود دارد، منوط به شکایت پدیدآورنده است، اگر پدیدآورنده حقوق خود را نشناسد هیچ کس نمی‌تواند به احقاق حقوق آنها بپردازد.

وی ادامه داد: بخشی از موانع نیز محدودیت قانونی است که در حال تلاش برای رفع این محدودیت ها هستیم. چرا که قانون مصوب سال 48 در زمان خود مناسب بوده است و با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری امروزه بخشی از حقوق تضعیف می‌شوند و قانونی برای تعیین مصادیق آنها وجود ندارد. قانون جدید متناسب با رشد جهانی تنظیم شده است.

حیدری درباره توجیه مخالفان با پیوستن ایران به کنوانسیون برن اینگونه ادامه داد و اضافه کرد: معاهدات بین المللی مفاد و شرایط خاصی دارند هر یک از کشورها برای الحاق با در نظر گرفتن منافع کشور شروطی را پیگیری می‌کنند. مفاد این لایحه مورد بررسی قرار گرفته است و اکنون در حال بررسی شروط ارشاد براین معاهده هستیم.

نوش‌آبادی در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: هدف‌هایی که این همایش مد نظر دارد، عبارتند از تقویت جایگاه حقوق مالکیت ادبی-هنری کشور، فراهم کردن بسترهای مناسب قانونی برای حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و ایجاد دلگرمی برای خالقان آثار و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت بخش غیردولتی در حمایت از این حق و به‌کارگیری همه صنوف در این حرکت.
 
* واکنش ارشاد به تدفین فرای در اصفهان: مسئولیت انتقال اجساد از خارج به ایران را برعهده نداریم

نوش‌آبادی معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره انتقال جسد پرفسور فرای به ایران و تدفین در استان اصفهان،‌توضیح داد: ما مسئولیت انتقال اجساد از خارج به ایران را برعهده نداریم،‌لذا این بروز به ما ارجاع نشده و درگیر این موضوع نیستیم و تاکنون موضوعیتی برای ما ندارد.

این معاون حقوقی ارشاد، تصریح کرد:‌ ما در مقابل انتقال جسد آقای فرای مسئولیتی نداریم اما شاید سایر معاونت‌ها درگیر شوند ولی ما ورود مستقیم نمی‌کنیم.

لادن حیدری دبیر چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه هفته آینده هیأتی از وزارت ارشاد در راستای موضوع کپی‌رایت سفری به ژنو خواهند داشت، این گروه متشکل از چه افرادی خواهد بود و چه مواردی را دنبال می‌کند، گفت:‌ جلساتی که در ژنو که محل استقرار سازمان جهانی به طور دوره‌ای و با برنامه‌های از پیش تعیین شده برگزار می‌شود در این دوره نیز برپا خواهد شد و هیأت اعزامی از جمهوری اسلامی ایران که متشکل از کارشناسان ارشاد و نهادهای زیربط هستند، در این نشست حضور می‌یابند. قرار است پیش‌نویس‌هایی در زمینه معاهده یا بررسی گزارش های ادواری سازمان مورد بررسی قرار گیرد. البته این پیش‌نویس‌ها در راستای اجراهای دیداری، شنیداری خواهد بود. تا پس از برگزاری نتایج آن ارائه شود.

نوش‌آبادی در پاسخ به اینکه قرار است فردا سه‌شنبه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون فرهنگی حاضر و به سؤالات اعضای این کمیسیون پاسخ دهد، گفت: حضور وزیر ارشاد در کمیسیون فرهنگی به روز دیگری موکول شد. زیرا با سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان همزمان شده است. البته موضوعیت سؤالات نیز از بین رفته است و وزیر ارشاد اغلب در دیدار با نمایندگان و یا در مصاحبه‌های گوناگون به برخی از آنان پاسخ دادند. این سؤالات مربوط به چند ماه گذشته است. مواردی مثل بحث چشمه، لغو برگزاری جشنواره افق نو در خراسان جنوبی و ... از جمله موضوعات این سؤالات هستند. لذا چون در دستور کار قرار دارد وزیر ارشاد ملزم به حضور بوده اما به دلیل همزمانی با سفر هیأت دولت، این حضور به هفته‌های آینده موکول شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها