امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۰۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76916
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 31
شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام کرد: چهل‌وهفتمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز یکشنبه 24 فروردین‌ماه به ریاست حجت‌الاسلام «حمید محمدی» ...

شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام کرد: چهل‌وهفتمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز یکشنبه 24 فروردین‌ماه به ریاست حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با حضور مدیران ارشد نمایندگان نهادهای قرآنی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، سازمان تبلیغات اسلامی، شبکه‌های قرآنی صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، خبرگزاری قرآنی، دفتر تبلیغات اسلامی، بنیاد ملی نخبگان، جامعةالمصطفی العالمیه و مدیران دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد.

دولت آمادگی خوبی برای حمایت از فعالیت‌های قرآنی دارد

حجت‌الاسلام حمید محمدی رئیس مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی از ارائه گزارش روند پیگیری‌ها و رایزنی‌ها برای تخصیص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال‌های 92 و 93 و جلسه مؤثر با معاون برنامه‌ریزی ‌و نظارت راهبردی رئیس جمهور خبر داد و گفت: بحمدالله دولت آمادگی خوبی برای حمایت از فعالیت‌های قرآنی و تأمین اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال 1393 دارد.

وی خواستار اهتمام دستگاه‌ها در ارائه گزارش از آثار و برکات ناشی از اختصاص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال‌های گذشته شد و افزود: مسئولان باید بیش از پیش در جریان روند امور و ضرورت افزایش اعتبارات قرار گیرند.

محمدی اظهار امیدواری کرد جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به زودی با حضور ریاست محترم جمهوری تشکیل شود.

بنا بر این گزارش، این جلسه 6 مصوبه داشته که به شرح ذیل است؛

فعالیت دستگاه‌های قرآنی نقد و بررسی می‌شود

1. به منظور ارتقای کیفی فعالیت دستگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های کشور برای هم‌افزایی فعالیت‌های قرآنی، جلسات فوق‌العاده مجمع مشورتی با موضوع گزارش و نقد و بررسی فعالیت دستگاه‌ها به صورت ماهانه به میزبانی هر دستگاه برگزار می‌شود و بدین منظور اولین جلسه، دو هفته بعد در محل خبرگزاری ایکنا تشکیل می‌شود.

2. نشست هم‌اندیشی اعضای مجمع مشورتی و مدیران ارشد قرآنی کشور متعاقب رویه گذشته و به منظور اطلاع‌رسانی بیشتر از عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی و تبادل نظر اعضا درباره انتظارات و توقعات از جایگاه مطلوب شورا به زودی برگزار خواهد شد.

3. به پیشنهاد شبکه قرآن و معارف سیما مقرر شد به منظور اطلاع‌رسانی عمومی اثرات و برکات برنامه‌های اجرا شده با اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی از سوی دستگاه‌ها و جریان‌سازی مثبت برای عطف توجه مسئولان به تخصیص مناسب اعتبارات در سال 1393 حداقل چهار برنامه ویژه با حضور مدیران ارشد دستگاه‌های منتخب برگزار شود.

4. با توجه به نقش مؤثر رایزنی‌های هر یک از مدیران قرآنی با مقامات دولت و مجلس شورای اسلامی، هر یک از دستگاه‌ها از ظرفیت‌های موجود در جهت توجیه آنها به ضرورت تقویت اعتبارات توسعه فرهنگ قرآنی استفاده کنند.

همایش علمی خبررسانی قرآنی برگزار می‌شود

5. نظر به بررسی ابعاد متعدد اطلاع‌رسانی رسانه‌ای در خصوص چالش‌های امور قرآنی و آثار مخرب یا مؤثر انعکاس این اخبار در فضای عمومی جامعه، ضرورت تبیین اصول و سیاست‌های اطلاع‌رسانی امور قرآنی مورد تأکید اعضا قرار گرفت و به خبرگزاری ایکنا مسئولیت داده شد تا با همکاری شبکه‌های قرآنی صدا و سیما نسبت به برگزاری همایش علمی خبررسانی قرآنی اقدام کند. همچنین تأکید شد هر یک از دستگاه‌ها در مصاحبه با رسانه‌ها از تخریب دستگاه‌های دیگر خودداری کنند.

6. گزارش آماری تسهیلات ارائه شده در اجرای مصوبه ضوابط شمول تحصیل رایگان در دانشگاه‌ها برای حافظان کل قرآن کریم همراه با تحلیل تنگناهای فرهنگی و اجتماعی آن در جلسه آتی مجمع مشورتی مطرح شود.

قائم‌ مقام شورای توسعه فرهنگ قرآنی همچنین با اشاره به ارائه گزارش مکتوب جلسات گروه کارشناسی بررسی نحوه ساماندهی صدور مجوز و نظارت بر فعالیت مؤسسات و تشکل‌های قرآنی افزود نحوه تشکیل هیأت یا دبیرخانه مشترک صدور مجوز و نظارت بر مؤسسات قرآنی با التزام به دو سند مصوبه سال 1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «ضوابط عام تأسیس مراکز، مؤسسات، انجمن‌ها و کانون‌های فرهنگی و هنری و نظارت بر آنها» و تفاهم‌نامه سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغی دفتر مقام معظم رهبری در تیرماه 1376 در دست بررسی است.

وی افزود: پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه‌ قرآنی مدغم پس از تصویب در مجمع عمومی دو اتحادیه جهت طی مراحل بررسی و تصویب به دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه خواهد شد.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان اتحادیه‌های تشکل‌های قرآنی مردم نهاد که در جلسه گذشته شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتخاب شده بودند شرکت داشتند.
انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها