امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7693
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، امیر عبدوس پیش از ظهر امروز در جلسه محیط زیست استان ورود گونه‌های مهاجم و قرقاول‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، امیر عبدوس پیش از ظهر امروز در جلسه محیط زیست استان ورود گونه‌های مهاجم و قرقاول‌های خارجی به گیلان را خطری برای تنوع‌زیستی استان عنوان کرد.

به گفته وی، در چند دهه گذشته گونه‌هایی از پرندگان خارجی و مهاجم توسط انسان به صورت خواسته یا ناخواسته و یا عوامل طبیعی از زیستگاه‌های اصلی خود  وارد گیلان شدند.

*تهدید گونه‌های مهاجم خارجی به محیط زیست گیلان

این مسئول، گونه‌های مهاجم خارجی را شامل نوتریا، مار ماهی حقیقی و ماهی سه‌خاره ذکر کرد و افزود: برخی از آنها پا را فراتر گذاشته و بلای جان و نسل همنوعان و صاحبان اصلی زیستگاه‌های متنوع استان شدند.

وی، گونه‌هایی مانند ماهی حوض «کپور کراس»، آزولا، راکن و ... را از جمله گونه‌های دردسرساز برای محیط زیست عنوان کرد.

عبدوس، با اشاره به اینکه گیلان زمانی چنین گونه‌هایی نداشت، اذعان کرد: اما امروز تعداد برخی از این گونه‌ها از میزبانان خود بیشتر شده و حتی علاوه بر مکان، تنوع ژنتیکی و بیولوژیکی آنها را نیز تهدید می‌کنند.

وی اتخاذ تدابیر ویژه حفاظتی را مانع از گسترش گونه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: حضور این مهمانان ناخوانده را باید در وضعیت فعلی پذیرفت اما باید با اتخاذ برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی مناسب از گسترش آنها جلوگیری کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان جلوگیری از ورود دیگر گونه‌های مهاجم که تهدیدی برای زیستگاه، گونه و تنوع ژنتیکی هستند را مورد تاکید قرار داد.

*قرقاول‌های بومی گیلان در خطر قرقاول‌های خارجی

وی درباره قرقاول‌های خارجی، تصریح کرد: قرقاول گونه بومی استان پرنده‌ای است که یک گونه و چهار زیر گونه در ایران دارد.

عبدوس زیر گونه قرقاول بومی را در تالش و ویژه گیلان عنوان کرد و افزود: این گونه قرقاول در تمام دنیا تنها در گیلان دیده می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کمی دیر بجنبیم و مردم و برخی از دوستداران پرندگان را از خطر قرقاول‌های خارجی که امروزه به صورت فزاینده‌ای در کشور و گیلان ما گسترده و پرورش داده می‌شوند، آگاه نکنیم با دست خود نژاد خالص قرقاول بومی استان را از بین برده‌ایم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر مشاهده شده که انواع قرقاول خارجی شامل بلژیکی، پاکستانی، آمریکایی، طوق سفید و ... در محیط خانه، کارخانه، مراکز نگهداری پرندگان و دیگر مکان‌های گیلان نگهداری می‌شوند و گروهی از دوستداران ناآگاه حیات‌وحش نیز تمایل به رهاسازی این پرندگان در طبیعت را دارند.

وی، آزاد سازی یا فرار قرقاولان خارجی از قفس را منجر به فاجعه‌ای برای تنوع زیستی استان دانست و تصریح کرد: رهاسازی این گونه‌ها علاوه بر تداخل نژاد با گونه‌های بومی، موجب انقراض گونه قرقاول بومی نیز می‌شود.

*خرید و فروش غیرقانونی قرقاول‌های خارجی جرم است

عبدوس با تاکید بر ضرورت حفظ نسل قرقاول‌های گیلان، متذکر شد: این گونه‌های خارجی زیبا را باید تنها در باغ‌های پرندگان و مراکز نگهداری مجاز که از محیط زیست استان مجوز کسب کرده‌اند ببینیم. 

وی، هر گونه تکثیر، نگهداری، جابه‌جایی و خرید فروش غیرقانونی پرندگان قرقاول خارجی را جرم دانست و یادآور شد: با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

*اول خرداد روز تنوع‌زیستی  

این مسئول افزود: به دلیل اهمیت موضوع تنوع‌زیستی، کنوانسیون جهانی تنوع‌زیستی «CBD» از سال 1992 تشکیل و روز اول خرداد در دنیا نیز به عنوان روز تنوع‌زیستی اعلام شده است.

به گفته وی، این کنوانسیون تمام اشکال حیات روی کره زمین را تنوع‌زیستی می‌داند و حفظ زیستگاه، گونه، ژن و حتی فرهنگ‌ها را وظیفه دولت‌ها و ملت‌ها بر می‌شمارد.

عبدوس اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از امضا کنندگان کنوانسیون حفاظت از تنوع‌زیستی در سال 1375 است و سازمان حفاظت محیط زیست مرجع ملی کشور در این کنوانسیون محسوب می‌شود.

وی تهیه و تدوین راهبرد لازم برای حفاظت از تنوع‌زیستی را یکی از تعهدات کشورهای متعهد عنوان کرد و افزود: طبق این راهبرد باید تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی فعالیت خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که پایداری بوم سازگان‌های طبیعی تضمین شود.

مدیر کل محیط زیست گیلان، با بیان اینکه این کنوانسیون در ماده یک خود سه هدف را تعیین کرده است، یادآور شد: حفاظت از تنوع‌زیستی، استفاده پایدار از اجزای تنوع‌زیستی و سهم عادلانه و مساوی منافع ناشی از بهره‌برداری از منابع اکولوژیک جزو اهداف کنوانسیون است.

*ممنوعیت رهاسازی قرقاول‌های خارجی به دامن طبیعت گیلان

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم دوستداران حیات‌وحش و محیط زیست قبل از هر اقدامی برای رهاسازی گونه‌های بعضاً زخمی یا پرورشی و غیربومی قرقاول و در دامن طبیعت به اداره‌های محیط زیست شهرستان‌ها یا پاسگاه‌های محیط‌بانی منطقه اطلاع دهند.

عبدوس با بیان اینکه دوستداران حیات وحش ما را در مدیریت محیط زیست منطقه یاری دهند، متذکر شد: بهتر است کار را به کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان محول کنند.
انتهای پیام/2300/خ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها