امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76936
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، استاد علی‌اکبر صنعتی هنرمند چیره‌دست و پیکرتراش کرمانی را اسطوره مجسمه‌سازی ایران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، استاد علی‌اکبر صنعتی هنرمند چیره‌دست و پیکرتراش کرمانی را اسطوره مجسمه‌سازی ایران می‌خوانند، کرمان در سال 89 به همت شهرداری میزبان نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی بود، اما از آن سال تاکنون دیگر پای مجسمه‌ها به شهر کرمان باز نشد، حالا قرار است در سال جاری دو سمپوزیوم استانی و ملی مجسمه‌سازی در کرمان برگزار شود.

استاد صنعتی؛ گُل سرسبد مجسمه‌سازان کرمانی

نام کرمان با مجسمه‌سازی عجین است و تاکنون استادان برجسته مجسمه‌سازی بسیاری از کرمان برخاسته‌اند، استاد علی‌اکبر صنعتی مجسمه‌ساز چیره‌دست و اسطوره مجسمه‌سازی ایران هم گل سرسبد این هنرمندان کرمانی است.

استاد علی‌اکبر صنعتی در زمان برگزاری نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی در کرمان هنوز زنده بود و دست‌های استاد صنعتی قالب‌گیری شد و این اثر در موزه کرمان قرار گرفت.

نگاهی به نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی در کرمان

مهر ماه سال 89 نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی در کرمان در حالی کلید خورد که چهره‌های نخبه مجسمه‌سازی ایران از جمله سعید شهلاپور، مرتضی نعمت‌اللهی، جمشید مرادیان، حبیب‌الله رضایی، محمدحسین عماد، محمد و شعله هژبرابراهیمی، شهریار رضایی، نادر قشقایی، ملک‌دادیار گروسیان، جعفر نجیبی، حمید شانس و فاطمه امدادیان در این برنامه حضور داشتند.

پارک شورای کرمان در زمان برگزاری نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی شور و هیجان زیبایی داشت، مجسمه‌سازان ملی که سابقه کاری آنها به سه یا چهار دهه می‌رسید و آثارشان دارای سبک و سیاق بود در کنار یکدیگر با استفاده از فلز، چوب و یا تلفیقی از هر دو مواد به تولید آثار باشکوه در پارک شورا پرداختند و مردم کرمان، دانشجویان و مجسمه‌سازان نوپا هم از نزدیک فعالیت زنده مجسمه‌سازی را در شهر کرمان مشاهده کردند.

مجسمه‌هایی که هویت کرمانی داشتند

13 اثر نفیس و فاخر حاصل تلاش دو هفته‌ای مجسمه‌سازان حرفه‌ای کشور در سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان است، تعدادی از مجسمه‌هایی که در کرمان ساخته شد، سمبلی از آداب و سنن مردم دیار کریمان بود و نشان و هویت کرمانی داشت و در واقع شهرداری کرمان با برگزاری این برنامه هنری یکی از بهترین و نفیس‌ترین مجموعه‌های مجسمه‌های ایران را جمع‌آوری کرد.

مجسمه‌سازان درباره سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان چه گفتند؟

نادر قشقایی یکی از استادان برجسته مجسمه‌سازی به غیر از سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان در سمپوزیوم‌های دیگری هم شرکت کرده است، معتقد بود که سمپوزیوم کرمان در مقایسه با دیگر برنامه‌ها موفق‌تر و کامل‌تر بود.

این هنرمند همچنین پیشنهاد داد که در دوره‌های بعدی سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی کرمان از هنرمندان بیشتری دعوت شود تا با برقراری ارتباط با فضای سنتی شهر کرمان به خلق آثار متناسب‌تر با فضای تاریخی و فرهنگی این شهر بپردازند.

شعله هژبرابراهیمی یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کرمان هم سطح این برنامه را بالا خواند و ابراز داشت: سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان می‌تواند از نظر مدت زمان برگزاری، مکان در نظر گرفته شده و امکانات فنی الگویی مناسب برای سایر شهرداری‌های کشور از جمله شهرداری تهران باشد.

سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان دوباره جان می‌گیرد

هرچند قرار بود، دومین سمپوزیوم مجسمه کرمان توسط شهرداری و فرهنگستان هنر در پاییز 90 برگزار شود و نسل دوم هنرمندان مجسمه‌ساز ایران هم به جمع هنرمندان پیشکسوت بپیوندند در نخستین دوره آن متوقف ماند و با وجود تلاش هنرمندان مجسمه‌ساز برای تداوم این حرکت تاثیرگذار اما به دومین دوره نرسید.

حالا بعد از گذشت چهار سال از نخستین دوره برگزاری سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کرمان، نماینده هنرمندان مجسمه‌ساز استان کرمان از برگزاری سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی با حضور مجسمه‌سازان مطرح کشوری در کرمان خبر داد و اظهار داشت: این برنامه طی سال جاری برگزار می‌شود.

حامد مهدوی بیان داشت: سمپوزیوم استانی مجسمه‌سازی با حضور هنرمندان کرمانی در شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود و امیدواریم این سمپوزیوم موجب شود، بچه‌های تازه کار در کنار پیشکسوتان تجربه کسب کنند و کاری ماندگار برای کرمان انجام شود.

این هنرمند مجسمه‌ساز ابراز داشت: سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی هم با حضور هنرمندان کرمانی مطرح در سطح کشور در استان کرمان طی سال جاری برگزار می‌شود.

مهدوی افزود: شهرداری کرمان در سال‌های گذشته سمپوزیوم مجسمه‌سازی را برگزار کرد که کار خوبی ارائه شد و تجربه خوبی بود.

نهادهای دولتی، مجسمه‌سازان را همراهی کنند

وی خاطرنشان کرد: اگر شهرداری، استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با انجمن مجسمه‌سازی استان کرمان همراهی کنند، سمپوزیوم خوبی در کرمان برگزار می‌شود.

مهدوی تصریح کرد: انجمن مجسمه‌سازی کرمان با 100 نفر شکل گرفته است و امیدواریم هنرمندانی از دیگر استان‌ها هم به ما بپیوندند.

وی ابراز داشت: نام استان کرمان با مجسمه‌سازی عجین است و ما چهره‌های شاخص بسیاری از جمله زنده‌یاد علی‌اکبر صنعتی را در مجسمه‌سازی داریم.
--------------------------

گزارش از: مهسا حقانیت
--------------------------
انتهای پیام/80019/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها