امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7695
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، وزارت جنگ اسرائیل به دادگاه عالی این رژیم اعلام کرد در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، وزارت جنگ اسرائیل به دادگاه عالی این رژیم اعلام کرد در واکنش به شکایت گروه‌های حقوق بشری که خواستار منع استفاده از تسلیحات آتش زا شده بودند، این وزارتخانه از کاربرد بمب‌های فسفر سفید در مناطق پرجمعیت خودداری خواهد کرد.

با این حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد از این بمب‌ها در موارد استثنایی استفاده می‌کند که این موارد در پشت درهای بسته برای دادگاه تشریح و مشخص شده است.

بر اساس این گزارش، وزارت جنگ اسرائیل نخستین بار از بمب‌های فسفر سفید در طول تهاجم به غزه در سال 2008-2009 استفاده کرد. استفاده از این بمب انتقادات بین‌المللی شدیدی را به همراه داشت که در گزارش گلدستون نیز حتی به آن اشاره شد. مارس 2011 یک گروه حقوق بشری اسرائیلی با نام «Yesh Gvul» طی دادخواستی از دادگاه اسرائیل، خواستار منع استفاده از بمب‌های فسفری سفید در مناطق مسکونی شد.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، سازمان‌های فلسطینی و سایر گروه‌های حقوق بشری نیز از اقدام وزارت جنگ اسرائیل در استفاده از بمب‌های فسفری انتقاد کردند. در نوامبر 2011، رژیم صهیونیستی به این شکایات پاسخ داد و گفت، در حالی که قانون جنگ استفاده از بمب‌های فسفری در مناطق شهری را مجاز می داند، ژنرال یعیر ناوه، معاون وقت رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، دستور کاهش قابل توجه استفاده از بمب‌های توپخانه‌ای از جمله بمب‌های فسفری سفید را صادر کرد.

با این حال، بر اساس این گزارش، در جلسه استماع روز دوشنبه، شاکیان پرونده (اعضا گروه حقوق بشر اسرائیلی) اعلام کردند که از پاسخ نظامیان راضی نیستند. آنها بر لزوم توقف کامل استفاده از این تسلیحات تاکید کردند. با این حال، آنها موافقت کردند که نمایندگان وزارت جنگ اسرائیل در پشت درهای بسته برای قضات دادگاه، شرایطی را تشریح کنند که اعلام کرده‌اند در آن از بمب‌های فسفری استفاده خواهد شد.

مایکل اسفارد، وکیل گروه «Yesh Gvu» در این باره گفت: تصمیم ارتش گامی در مسیر درست است اما ما از شرایط استثنایی که استفاده از بمب‌های فسفری سفید در مناطق پرجمعیت را مجاز می‌سازد، مطلع نیستیم.

وی افزود: ما امیدوایم دادگاه به ارتش دستور دهد تا استفاده از بمب های فسفری سفید را محدودتر کند. با توجه به موضع ارتش، روشن است که استفاده از بمب‌های فسفری در عملیات ستون ابرها در غزه غیرقانونی و غیر اخلاقی بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار