امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77001
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه امروز به میزبانی وزارت ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه امروز به میزبانی وزارت ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات ایران و وزیر توسعه و زیربنایی ترکیه، برگزار شد.

در این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت:‌ در دو ماهه دی و بهمن 1392 حجم تجارت ایران و ترکیه به 2.4 میلیارد دلار رسیده که نشان از تمایل طرفین به افزایش روابط دوجانبه دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تلاش داریم تا موانع گسترش روابط اقتصادی را از پیش‌رو برداریم و امیدواریم این مذاکرات گام‌های جدی را در جهت تسهیل روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بردارد.

وی با تاکید بر اینکه گسترش روابط اقتصادی نیازمند حمایت از شرکت‌های خصوصی است، گفت: درصددیم تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی طرفین ایجاد کنیم که برای این امر لازم است موضوعاتی از جمله تسهیل حمل و نقل و ترانزیت و دروازه‌های مرزی به عنوان راه‌حل‌های اساسی مدنظر قرار گیرد.

واعظی همچنین پیشنهاد کرد:‌شهر صنعتی بازرگان به عنوان یک شهرک صنعتی بین مرزهای دو کشور ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران همچنین بر لزوم پرداختن به موضوعاتی از جمله نفت و گاز و بیمه در این کمیسیون مشترک تاکید کرد.

وی یادآور شد: همچنین کمیته حمل و نقل زیرمجموعه این کمیسیون می‌تواند راهکارهای ایجاد خط ریلی از مرز بازرگان را ارائه دهد.

وی یادآور شد:‌دولت تدبیر و امید بر افزایش همکاری‌های تجاری با کشور ترکیه تاکید دارد و پس از امضای توافق سفر اردوغان به ایران، روحانی نیز در بهار امسال به ترکیه سفر خواهد کرد و وظیفه ما به عنوان نمایندگان دو کشور در این کمیسیون مشترک این است که مقدمات این سفر را برای تحقق اهداف آن فراهم کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که این مذاکرات حالت تبلیغاتی و تشریفاتی نداشته باشد و 4 کمیته تخصصی این کمیسیون موضوعات را با جزئیات به بررسی بگذارند.

واعظی در ادامه تاکید کرد:‌همکاری ایران و ترکیه می‌تواند الگوی کشورهای منطقه شود و دولت یازدهم در سیاست خارجی خود اهمیت ویژه‌ای به تعامل با کشورهای دنیا بویژه کشورهای منطقه قائل است و این موضوع را می‌توان در کشورهای ایران در مذاکرات 1+5 و موضوعات هسته‌ای مشاهده کرد.
 
* اعلام موافقت در ایجاد شهرک صنعتی مشترک/یک میلیون و 300 هزار توریست ایرانی در مقابل 260 هزار توریست ترکی

در ادامه این جلسه جودت ییلماز وزیر توسعه و زیربنایی ترکیه با بیان اینکه ترکیه و ایران دارای تشابهات فرهنگی و دو کشور دوست و برادر هستند، گفت:‌امیدواریم این کمیسیون مشترک تبدیل به سمبل واقعی روابط عمیق میان دو کشور باشد.

وی گفت:‌ دو کشور ایران و ترکیه در مجموع 150 میلیون نفر جمعیت دارند و قدرت خرید آنها دو تریلیون دلار است.

ییلماز ادامه داد:‌در سال 2002 حجم تجارت دو کشور یک میلیارد دلار بوده که این رقم در سال 2013 به 14 میلیارد دلار افزایش یافته است.

وزیر توسعه و زیربنایی ترکیه افزود: همچنین ایران در رده دهم صادرات کالا از ترکیه به ایران قرار دارد و نیز در رده 6 واردات کالا به ترکیه است.

وی با بیان اینکه به دنبال رسیدن به تجارت آزاد بین دو کشور هستیم، گفت:‌تسهیل تجاری دو کشور در گرو حذف بورکراسی‌های اداری است.

وی همچنین با اعلام موافقت برای تأسیس شهرک صنعتی مشترک دو کشور یادآور شد:‌در سال 2013 یک میلیون و 300 هزار توریست از ایران به ترکیه سفر کردند و در همان سال تنها 260 هزار توریست ترکیه‌ای به ایران آمدند.

وی همچنین تاکید کرد:‌روابط ایران و ترکیه در زمینه‌های حمل و نقل زیرساخت و صادرات دارو باید افزایش یابد.

پس از برگزاری جلسه وزرا، جلسات 4 کمیته این کمیسیون تا بعدازظهر فردا ادامه خواهد داشت.
 
این کمیته‌ها عبارتند از: کمیته تجارت،‌سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بخش خصوصی، کمیته حمل و نقل، گمرک و همکاری‌های استانی، کمیته انرژی و معدن و کمیته سایر همکاری‌ها.

انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار