امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77026
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین حسن تاش استاد اقتصاد در همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از رکود ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین حسن تاش استاد اقتصاد در همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از رکود تورمی و در جلسه بحث و بررسی دو مقاله ارائه شده توسط دکتر محمد قاسمی و علی دینی ترکمانی گفت: نحوه بیان دکتر دینی این تلقی را ایجاد می‌کند که فاز اول هدفمندی یارانه‌ها بر اساس تئوری‌های اقتصاد متعارف یک برخورد علمی و درستی بوده است ولی من می‌گویم این تلقی درست نیست و حتی بر مبنای اصول متعارف اقتصاد علمی و اصول کلاسیک برخورد نشده است.

وی افزود: من قویاً معتقدم که به هیچ وجه برخورد علمی با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نشده و برخورد غیرعلمی همچنان ادامه دارد، مثل بحث افزایش تدریجی قیمت‌ها که معتقدم کشش جایگزینی عوامل خصوصاً در شرایط تورم نزدیک به صفر است.

وی افزود: در مورد بنزین هم باید بگویم اگر سرمایه‌گذاری روی گازسوز کردن خودروها نشده و به این مقوله بی‌توجهی شده است به حساب کنترل مصرف بنزین گذاشته می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه جلسه بحث و بررسی مقالات دکتر محمد قاسمی و دکتر دینی ترکمانی و نظرات دکتر سهیلا پروین اظهار داشت: اتفاقاً با مقوله انرژی اگر درست و علمی برخورد شود یک فرصت علمی برای خروج اقتصاد ایران از رکود است که ظاهراً دولتمردان ما به دنبال روش‌های آسان هستند و به فکر روش‌های اساسی و کارشناسی نمی‌باشند.

در ادامه این جلسه احمد میدری استاد اقتصاد گفت: دوستان در مقالاتشان تأکید ویژه‌ای روی اصلاحات غیرقیمتی دارند که به درستی برای خروج اقتصاد ایران از رکود ضروری است.

وی افزود: ما باید توجه کنیم که در خیلی از بخش‌ها باید اصلاح قیمتی را بپذیریم ولی در کنار آن باید به میزان آن هم توجه کنیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: امروزه در هر روستای ایران یک پتروشیمی تأسیس می‌شود چون قیمت‌ محصولات پتروشیمی پایین است و تولید کنندگان می‌توانند پس از تأسیس و تولید صادرات داشته باشند.

وی گفت: باید تعادلی بین اصلاحات قیمتی و غیرقیمتی در بخش‌های مختلف صورت گیرد.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: دکتر در مقالات خود تأکید بر رفتار دولت و تأثیر آن روی اقتصاد مقاومتی کردند در حالی که رکود محصول منابع مالی حاکم بر کشور است.

وی افزود: در ایران بانک‌ها سالیانه 400 هزار میلیارد تومان اعتبارات وارد کشور می‌کنند و این مبلغ حدود 20 برابر بودجه عمرانی کشور است.

انتهای پیام/  
برچسب ها:
آخرین اخبار