امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7703
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، در اولین سالگرد درگذشت حسین التریکی نویسنده و مبارز ضد صهیونیسم حزب الغد تونس ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، در اولین سالگرد درگذشت حسین التریکی نویسنده و مبارز ضد صهیونیسم حزب الغد تونس که حامی مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست به شمار می رود مراسم را برای بزرگداشت یاد این مرحوم و با حضور رهبران و فعالان سیاسی و دیپلماتیک از ایران، لبنان، الجزایر، ونزوئلا و دیگر کشورها برگزار کرد.

عمر الشاهد دبیر کل حزب الغد تونس در این مراسم با برشمردن صفات و ویژگی های مبارزاتی این بزرگوار که همه حیات خود را در راه مبارزه با ظلم سپری کرده است گفت: حسین التریکی مدرسه واقعی و ستونی از ستون های مبارزات اعراب است.

التریکی معروف به شیخ مبارزان تونسی در ماه مه سال گذشته هنگامی‌که پس از ادای نماز جمعه در حال خروج از مسجد جامع محل سکونت خود بود، توسط یک خودرو زیر گرفته می‌شود و پس از انتقال به بیمارستان به خاطر شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد. مرگی مشکوک، چرا که وی به مواضع ضد صهیونیستی‌اش بسیار معروف بود و بارها توسط صهیونیست‌ها تهدید به مرگ شده بود.

وی در سال 1938 و در حالی‌که بیشتر از 23 سال نداشت، به حزب "الحر الدستوری" (قانون آزاد) پیوست و در کنار نخبگانی همچون صالح بن یوسف و الحبیب ثامر و تنی چند از مبارزان سیاسی قرار گرفت.

وی خیلی زود به دلیل مبارزات سرسختانه‌اش برای آزادی و استقلال تونس دو بار غیابی به اعدام محکوم شد و چهار بار نیز از ترور جان به در برد.

حزب الغد تونس:ترجمه کتاب التریکی به فارسی وی را بیشتر معرفی کرد

دبیرکل حزب الغد تونس همچنین تاکید کرد: التریکی در طول 70 سال به مبارزه در راه استقلال تونس و سپس استقلال الجزایر و مغرب پرداخت و ازجمله مبارزان با طائفه گرایی و فتنه انگیزی بود و شاید هنوز بسیاری از کارهای وی برای تونسی‌ها و دیگران ناشناخته مانده باشد اما کتاب معروف وی با نام «این فلسطین است رژیم صهیونیستی چیزی در بساط ندارد» به زبان فارسی ترجمه شده است.

از سوی دیگر پیمان جبلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز در این مراسم گفت: همه نباید فراموش کنند که حسین التریکی مدرسه مبارزه با رژیم صهیونیستی و رسوا کننده نقشه های آن علیه امت اسلامی و همواره حامی و پشتیبان مقاومت بود.

وی افزود:رژیم صهیونیستی تنها با کمک ما در جهان عربی و اسلامی نفس می کشد و 70 درصد اکسیژن را که با آن نفس می کشد ما برایش تامین کردیم

الصدر:حزب الله اجازه پایمال شدن مبارزات مبارزان ضد صهیونیسم را نمی دهد

شیخ حسین الصدر از رهبران حزب الله لبنان نیز طی نطقی در این مراسم گفت:مبارزی همچون حسین التریکی شایسته آن بود که مسافت بیروت تا تونس را برای بزرگداشتش حضور یابیم .

وی افزود: ما انسان ها عادت کرده ایم که بزرگانمان و شخصیت های برجسته را پس از مرگشان گرامی می داریم  و این ظلمی در حق آنان است  و شایسته کسانی نیست که سال های سال را در زندان ها و با مکر و حیله و ظلم استکبار روبه رو بوده اند.

الصدر گفت: مقاومت اسلامی در لبنان که افتخار، عزت و کرامت و دستاوردهای بزرگی برای این امت و چالش های بزرگی برای صهیونیست ها به همراه آورد اگر چه نتوانسته است به محو کامل این رژیم منجر شود اما توانست به قضیه فلسطین بعدی بدهد که امیدها را بیشتر می کند.

وی افزود: مقاومت لبنان اکنون مورد حمله سیاسی و امنیتی قرار گرفته است و قضیه ای را در داخل لبنان به نام خلع سلاح مقاومت به راه انداخته اند زیرا سلاح مقاومت دشمن صهیونیستی را آزار می دهد و خواب راحت را از این اشغالگران گرفته است و یا از سوی دیگر در لبنان فتنه داخلی بین اهل تسنن و شیعیان راه می اندازند تا از این طریق مقاومت را هدف بگیرند.

الصدر افزود: پس از این همه جانفشانی ها و پس از این همه مقاومت و تحمل 65 سال فاجعه فلسطین هیئت اتحادیه عرب از مبادله سرزمین های فلسطینی با اسرائیل سخن می گوید پس با این حساب چرا از قدس حمایت کردیم چرا از حقوق ملت فلسطین و حق بازگشت آوارگان حمایت کردیم چرا در برابر یهودی سازی قدس شریف مقابله می کنیم.

الصدر گفت: جهان اسلام مرحله حساسی را پشت سر می گذارد و همه باید هوشیار باشند و بدانند که آمریکا و صهیونیست ها به دنبال منافع امت اسلامی نیستند.

النهضه:مبارزات ضد صهیونیستی التریکی باید در کتاب‌های تاریخی تونس ثبت شود

«نورالدین العرباوی»، عضو دفتر اجرایی جنبش النهضه گفت: از جمله برکات انقلاب تونس این بود که اکنون ما می‌توانیم مراسم بزرگداشت یاد مبارزان ضد صهیونیسم و در راس آن شیخ مبارزان تونسی حسین التریکی را در کشورمان برگزار کنیم.

العرباوی گفت: کتاب‌های درسی تاریخ در مدارس ما باید تصحیح شوند تا نام این مبارز تونسی و مبارزات وی که هرمی از اهرام مبارزات علیه صهیونیسم جهانی بوده است تدریس شود  و یاد وی هرگز فراموش نشود.

«حسین التریکی» در راستای مواضع ضد صهیونیستی، بارها ادعای آنها درباره افسانه هولوکاست را به چالش کشیده و معتقد است هولوکاست زاییده خیال صهیونیسم جهانی است.

وی هدف صهیونیسم جهانی را تسلط و سیطره بر جهان دانسته است که قصد دارند با استفاده از ابزار های اقتصادی و سیاسی مردم جهان را به بردگی کشند.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها