امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77112
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس یکتاپرست در مراسم امضای پیش‌نویس تفاهمنامه میان سازمان انتقال خون و نیروی زمینی ارتش با عنوان طرح ملی ارتش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس یکتاپرست در مراسم امضای پیش‌نویس تفاهمنامه میان سازمان انتقال خون و نیروی زمینی ارتش با عنوان طرح ملی ارتش خون‌بخش به آمار اهدای خون در زنان اشاره کرد و گفت: متاسفانه آمار اهدای خون در زنان ایرانی بسیار پایین است به همین دلیل برای افزایش اهدای خون در زنان به دنبال اطلاع‌رسانی هستیم و سازمان انتقال خون جلساتی را با زنان اهداکننده برگزار کرده تا علت عدم اهدا را جویا شود و طبق آن برنامه‌ریزی کند.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که علت عدم اهدا را کم خونی عنوان می‌کنند در حالیکه این تصور اشتباهی بوده و در این افراد کم‌خونی مشاهده نشده است.

یکتا‌پرست ادامه داد: به همین دلیل به دنبال ارسال فراخوان و فرهنگ‌سازی مناسب برای اهدای بیشتر خون در زنان کشور هستیم و از برخی از پایگاه‌ها که افزایش اهدای خون را در زنان به ثبت رسانده‌اند خواسته‌ایم تا راهکارهای مناسب را ارائه دهند.

وی همچنین از آموزش اهدای خون در دبیرستان‌های دخترانه خبر داد و گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در سال 1999 آمار کم‌خونی زنان در دنیا 17 درصد گزارش شد و طبق همین مطالعات در کشور آمار کم‌خونی در زنان ایرانی 22 درصد بوده است یعنی از هر 5 زن یک نفر کم‌خونی دارد.

مدیرکل جذب و آموزش اهداکنندگان سازمان انتقال خون گفت: بنابراین اینکه زنان به دلیل کم‌خونی از اهدای خون ممانعت می‌کنند دلیل موجهی نیست چرا که آمار کم خونی در زنان بالا نیست.

وی ادامه داد: در همان زمان آمار کم خونی در مردان 11 درصد بوده است و تفاوت زیادی با زنان نداشته اما در این سال‌ها به دلیل ترویج فرهنگ غلط، کم‌خونی در زنان تبدیل به باور عمومی شده به همین دلیل شاهد اهدای خون کمتر در زنان هستیم.

وی همچنین گفت: به این منظور در سازمان انتقال خون آزمایش هموگلوبین از داوطلبان گرفته می‌شود تا کم‌خونی در افراد تشخیص داده شود و در صورت نیاز مشاوره به آنها داده خواهد شد.

یکتا‌پرست افزود: دستورالعمل تغذیه و سلامت را در کشور داریم تا از طریق آن دستگاه‌های خون‌ساز بهتر عمل کنند و امسال به دنبال آن هستیم تا اهدای خون در زنان افزایش یابد.

وی در پایان گفت: از هر 1000 نفر 27 نفر در کشور به صورت سالانه خون خود را اهدا می‌کنند که این در مقایسه با سایر کشورها آمار خوبی است.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها