امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7713
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت،خدیجه محصلی اظهار داشت: هر وعده قلیان برابر با مصرف ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت،خدیجه محصلی اظهار داشت: هر وعده قلیان برابر با مصرف یک پاکت سیگار است. دود قلیان مجموعه‌ای از مواد سرطان زای ناشی از سوختن ذغال است. این مواد عامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی و عروقی و سایر بیماریهای شناخته شده‌اند و خطر انتقال بیماری‌های عفونی همچون سل، هپاتیت و برخی بیماریهای ویروسی را به دلیل استفاده مشترک از قطعه دهانی به وجود می‌آورد.

وی افزود: احتمال بروز برخی بیماری‌های ویروسی به دلیل استفاده مشترک از قطعه دهانی در هنگام مصرف قلیان افزایش می‌یابد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باور عمومی بر آن است که عبور دود از میان آب درون محفظه‌ای شیشه‌ای قلیان موجب تصفیه آن می شود اظهار داشت: این باور اشتباه محض است و بر خلاف باورهای سنتی حجم دود استنشاق شده ناشی از یک وعده مصرف قلیان 10 تا ۲۰ برابر مصرف یک نخ سیگار است.

وی افزود: قلیان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمی و 70 ماده سرطان زا موجود در سیگار را دارا است بلکه مونوکسید کربن بیشتری را تولید می‌کند.

محصلی با بیان اینکه مصرف دخانیات یکی از عمده‌ترین علل مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود گفت: خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات در افراد غیر سیگاری یا قلیانی که در معرض دود به ویژه در محیط های بسته قرار دارند نیز همچون افراد سیگاری وجود دارد.

هفته جهانی بدون دخانیات 4 تا 10 خرداد با شعار «تبلیغ، ترویج و حمایت از دخانیات ممنوع» برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار