امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77151
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنا به اطلاعیه کمیته امنیت ملی تاجیکستان که «خاور» خبرگزاری رسمی این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنا به اطلاعیه کمیته امنیت ملی تاجیکستان که «خاور» خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرد، بازداشت «سعادت‌شاه عدالت‌اف» در روز 14 آوریل (26 فروردین) به دلیل دامن زدن به خصومت‌های مذهبی میان ساکنان روستاهایی در این منطقه بوده‌ است.

بنا به گفته این منبع، بازداشت این مقام محلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان توسط بخش کمیته امنیت ملی در ناحیه «ونج» بر اساس نامه شکایت 30 نفر از ساکنان روستاهای «ماترون» و «ورزن» جماعت «یزغلام» به نهاد‌های انتظامی منطقه انجام شد.

بنا به گزارش این منبع، تشخیص مقدماتی موعظه‌های این مقام حزبی که توسط متخصصان مسائل مذهبی بر اساس مضمون بیانات و عریضه کتبی ساکنان این روستاها انجام شد ه‌است در بیانیه‌های عدالت‌اف نشانه‌هایی از برانگیختن کینه و عداوت دینی، همچنین تبلیغ برتری برخی از افراد با توجه به مناسبت آنان نسبت به مذهب آشکار شده‌ است.

در اطلاعیه کمیته امنیت ملی تاجیکستان تصریح شده است که این نهاد جهت بازرسی این موارد در برابر رئیس بخش منطقه‌ای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان مطابق به ماده 189 قانون کیفری تاجیکستان پرونده تشکیل داده و تحقیقات را آغاز کرده‌ است.

وابستگان این مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان روز سه‌شنبه با تایید بازداشت عدالت‌اف به رسانه‌ها گفتند که وی عصر روز گذشته توسط چند نفر از ماموران امنیتی و انتظامی در منزلش بازداشت و با خودرویی به مرکز ناحیه منتقل شده است.

در هیمن حال این منابع در مورد دلیل بازداشت و انتقال او به مرکز اظهار بی‌خبری می‌کنند.

در همین حال، مقامات دفتر مرکزی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز با تایید خبر بازداشت این مسئول بخش منطقه‌ای گفتند که عدالت‌اف در گذشته نیز چندین بار برای صحبت و گفت‌وگو به دفتر پلیس ناحیه «ونج» احضار شده و هر بار بدون مداخله مقامات مرکزی حزب نهضت رها شده‌ است.

به گفته مقامات حزب نهضت اسلامی تاجیکستان عدالت‌اف دو روز قبل از زمان انتخاب به سمت رئیس بخش منطقه‌ای در تابستان گذشته در ناحیه «شغنان» مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود.

اگرچه مقامات انتظامی منطقه بدخشان بر اساس درخواست اعضای حزب نهضت وعده تحقیق این واقعه و شناسایی عاملان حمله را داده بودند اما با گذشت حدود یک سال اطلاعی در این رابطه ارائه نکرده‌اند.

«سعادت‌شاه عدالت‌اف» در ماه آگوست سال 2013 در یک انجمن طرفداران به سمت رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت بدخشان (حدود 500 کیلومتری جنوب شرق شهر دوشنبه) انتخاب شده بود.

وی در این مقام جانشین «مسلیمه براهیم شا‌آوا» شد که بنابر تشدید فشار و تعقیب ماموران انتظامی پس از یک سال کار از مقامش استعفا داد.

خانم براهیم‌شااوا خود در تابستان سال 2012 در پی به قتل رسیدن «سبزعلی ممدرضایف» رئیس پیشین بخش منطقه‌ای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به این سمت انتخاب شده بود.

لازم به ذکر است  که «ممدرضایف» در پی عملیات نیروهای دولت علیه گروه‌های افراطی در شهر «خاروغ» مرکز ولایت بدخشان در تابستان سال 2012 کشته شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها