امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77180
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» استرالیا روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی با اشاره به اسناد دولتی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» استرالیا روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی با اشاره به اسناد دولتی که بتازگی از طبقه‌بندی خارج شده، از اطلاع دولت استرالیا از برنامه‌های تسلیحات اتمی اسرائیل خبر داده است.

در ابتدای این گزارش آمده است: «اسناد محرمانه دولتی نشان می‌دهد که دولت استرالیا، دیپلمات‌ها و عوامل اطلاعاتی برای بیش از 30 سال است که می‌دانند اسرائیل زرادخانه تسلیحات اتمی دارند. با این حال، دولت همچنان به انکار هرگونه اطلاع از این موضوع ادامه داده و تلاش کرده پارلمان را گمراه کند.»

اطلاع دولت استرالیا از جهتی بسیار حائز اهمیت است، زیرا اطلاع این کشور به معنای اطلاع داشتن دولت انگلستان و به تبع آن قدرت‌های غربی است، چه آنکه استرالیا کشوری است از مجموعه کشورهای مشترک المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی انگلیس یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه استرالیا نیز به حساب می‌آید و علاوه بر این، جانشین ملکه در این کشور، فرماندار کل استرالیا است که او نیز به نوبه خود فرمانداران ایالت‌های این کشور را تعیین می‌کند.

همچنین استرالیا تا سال 1900 مستعمره انگلیس بود و از سال 1901 به عنوان یکی از کشورهای مشترک‌المنافع با انگلیس معرفی شد.

به هر حال، بنا بر گزارش روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد»، اسنادی که تاکنون محرمانه بوده و حالا آرشیو ملی استرالیا آن‌ را منتشر کرده، نشان می‌دهد که دولت این کشور سال‌هاست سیاست «چشم بستن بر ذخایر اتمی اسرائیل» را در پیش گرفته است. وزارت خارجه استرالیا هفته گذشته هم بار دیگر از اظهارنظر در مورد اینکه آیا اسرائیل یک رژیم هسته‌ای است یا نه، خودداری کرد.

در یکی از این اسناد که در سال 1987 وزارت خارجه استرالیا برای «بیل هایدن» نخست‌وزیر وقت آماده کرده بود، آمده است: «ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که اسرائیل زرادخانه کوچکی از تسلیحات اتمی دارد (حدود 20 کلاهک). توان فنی اسرائیل موجب شده تا آن‌ها بتوانند مخفیانه و بدون نیاز به انجام آزمایش‌های هسته‌ای، به این تسلیحات دست یابند.»

بنا بر این گزارش، مقامات استرالیایی حتی این موضوع را به آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اتمی هم اطلاع داده‌اند. هایدن در نامه‌ای محرمانه به تاریخ 22 سپتامبر 1987 به «هانس بلیکس» رئیس وقت آژانس گفته است که «شکی نیست که اسرائیل تسلیحات اتمی در اختیار دارد.»

مکاتبه هایدن و بلیکس به زمانی بازمی‌گردد که «مردخای وانونو» کارمند سابق سایت هسته‌ای «دیمونا» دست به افشاگری زده و رسانه‌های جهان را در جریان برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای اسرائیل قرار داد. اسناد منتشر شده نشان می‌دهد که وزارت خارجه استرالیا در آن زمان به هایدن توصیه کرده هرگونه اطلاع از برنامه تسلیحاتی اسرائیل را انکار کند. هایدن همان موقع به پارلمان استرالیا گفته بود: «ما هیچ اطلاعاتی که این ادعاها را تائید کند، نداریم.»

این در حالی است که اسناد محرمانه وزارت خارجه که به درخواست «فیرفکس مدیا» و بر اساس قانون آزادی اطلاعات منتشر شده، نشان می‌دهد که استرالیا از دهه 1950 که برنامه تسلیحات اتمی رژیم‌صهیونیستی پا گرفت، آن را بدقت دنبال می‌کرده است.
انتهای پیام/ق.ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها