امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77212
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در این اواخر مشاهده که حضور و نقش تروریست‌های «چچنی» در بحران سوریه بسیار پُر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در این اواخر مشاهده که حضور و نقش تروریست‌های «چچنی» در بحران سوریه بسیار پُر رنگ شده است و این حضور به شکلی ملموس و قابل ملاحظه در جبهه «کسب» در شمال لاذقیه و جبهه «حلب» در شمال سوریه آشکار و عیان است.

حمله به شهر مرزی «کسب» را «ابو موسى چچنی»، یکی از برجسته‌ترین سرکردگان جبهه النصره، شاخه رسمی القاعده در سوریه برعهده داشت. در عین حال حمله اخیر به شهر حلب که تصرف مقر اطلاعات هوایی ارتش سوریه مهمترین هدف آن بود، را سرکردگان چچنی اداره و هدایت می‌کردند که در گروه تروریستی القاعده جایگاه و موقعیت ویژه‌ای دارند.

این افزایش حضور و پر رنگ شدن نقش تروریست‌های چچنی در جنگ‌های جاری در سوریه دارای معانی و مفاهیم بسیار و فراتر از آن تاثیر غیر قابل انکار بر روند این جنگ است که ما را به فهم هرچه بیشتر حقایق میدانی رهنمون می‌کند.

اولین معنی و مفهوم این حضور را باید در کاهش پیوستن جوانان سوری به گروه‌های معارض و مسلح ملاحظه کرد. در حالی‌که در سال‌های اول بحران شاهد حضور گسترده جوانان سوری در صفوف گروه‌های مسلح بودیم، با برملا شدن ماهیت واقعی گروه‌های تروریستی از یک سو و نیات و اهداف واقعی نظام از سوی دیگر موجب بازنگری بسیاری از جوانان در محاسباتشان جهت پیوستن به این گروه‌ها شد.

دومین بازتاب این تجدید نظر را باید در بر زمین گذاشتن سلاح توسط عناصر مسلح سوری و تسلیم کردن خود به ارتش سوریه ملاحظه کرد. جدیدترین آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که تاکنون حدود 20 هزار مسلح سوری خود را تسلیم ارتش کرده‌اند. برخی نیز به خارج مهاجرت کرده و برخی یگر نیز به کارهای سابق خویش پیش از حمل سلاح بازگشتند.

این کاهش افراد مسلح در کنار افزایش جبهه‌های درگیری موجب شد تا دستگاه‌های اطلاعاتی غرب روی به کشورهای همجوار سوریه برای پر کردن این شکاف بیاورند.

سومین معنی و مفهوم این حضور را باید در کاهش حضور عناصر مسلح عربی مانند تروریست‌های تونسی و لیبیایی و سعودی و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مثل کویت ملاحظه کرد. عناصر مسلح این کشورها نیز مانند جوانان سوری وقتی با ماهیت واقعی گروه‌های مسلح و اهداف آنها مواجه شدند، بازگشت به کشورهای خود را بر هر امر دیگری ترجیح دادند. به ویژه آنکه در این اواخر برخی از این کشور مانند عربستان و تونس که بازگشت این تروریست‌ها را خطری علیه امنیت ملی خود می‌دیدند، مانع سفر بیش از پیش اتباع خود به سوریه شدند.

چهارم آنکه بسیاری از این تروریست‌های چچنی از جمله چچنی‌هایی هستند که سال‌هاست در ترکیه به سر می‌برند، به عنوان مثال از زمان سقوط گروزنی و شکست عناصر مسلح چچنی از ارتش روسیه. بر اساس آمارهای موجود هم اکنون هزاران چچنی در ترکیه اقامت دارند و دولت ترکیه نیز امنیت و پناهگاه‌های لازم را برای آنها فراهم کرده است و اکنون می‌توانند بهترین نقش را در تامین نیروی بشری مورد نیاز برای گروه‌های تروریستی در سوریه ایفا کنند.

اما پنجمین معنی و مفهوم این حضور را باید در بیم و هراس‌های حزب حاکم عدالت و توسعه از پیروزی نظام سوریه بر گروه‌های تروریستی و رقم زدن بحران این کشور به سود خود و ادامه حاکمیت و بقای نظام کنونی حاکم بر سوریه ملاحظه کرد. به ویژه آنکه اکنون ترکیه در شرایط حساسی به سر می‌برد، علاوه بر ناآرامی‌های داخلی که در این کشور مشاهده می‌شود و خود را به شکل اعتراض‌های داخلی به سیاست‌های رجب طیب اردوغان به ویژه در زمینه دخالت در بحران سوریه نمایان ساخته، آنکارا انتخابات حساس و مهم ریاست جمهوری را در می آینده و انتخابات پارلمانی را در سال آینده پیش رو دارد و چچنی‌ها تنها قدرتی هستند که می‌توانند این نقش را در گروه‌های مسلح در سوریه ایفا کنند، به خصوص آنکه تمام گروه‌هایی که ترکیه تاکنون بر آنها داشته به ویژه جماعت اخوان المسلمین سوریه در تحقق اهدافشان ناکام بوده و نفود خود را تا حدود زیادی در ترکیه از دست دادند و حال به نظر می‌رسد، ترکیه شانس خود را با تروریست‌های چچنی در سوریه امتحان می‌کند.

این عوامل مهمترین دلایل حضور تروریست‌های چچنی در این برهه از بحران سوریه و تشدید این بحران را تشکیل می‌دهد، اما همانگونه که تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده، این عامل نیز نخواهد توانست خواسته‌های دشمنان سوریه را محقق کند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها