امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77222
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه جوان نوشت: ابراهیم اصغرزاده یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب است و این روز‌ها در سمت مشاوره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه جوان نوشت: ابراهیم اصغرزاده یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب است و این روز‌ها در سمت مشاوره پروژه ساخت فیلم سینمایی درباره تسخیر لانه جاسوسی فعالیت می‌کند. ساخت فیلم درباره تسخیر لانه جاسوسی زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که آمریکایی‌ها فیلم «آرگو» را ساختند. آرگو را بن‌افلک با تهیه‌کنندگی جورج کلونی ساخت و در آن داستان فرار چند امریکایی از ایران را به نمایش گذاشت. فیلم بن افلک همه مشخصه‌های یک فیلم آمریکایی را دارد، در آن امریکایی‌ها برای وطن و منافع ملی خود از جانشان مایه می‌گذارند و در مقابل دشمنان احمق اما پرقدرت چنان شجاعانه ظاهر می‌شوند که دشمن چاره‌ای جز تسلیم ندارد. «آرگو» با این مشخصات توانست روایتی دروغ‌آمیز و جعلی را از تسخیر واقعه لانه جاسوسی به نمایش بگذارد. روایتی که باعث شد یک شکست بزرگ تاریخی برای امریکا در ورژن سینمایی به یک پیروزی تبدیل شود. آمریکایی‌ها با آنکه آرگو از نظر کیفی اثری کاملاً متوسط است، به آن اسکار بهترین فیلم را دادند.
 
آرگو همان طور که در جهان سر و صدا به پا کرد در داخل ایران نیز واکنش‌های زیادی را داشت و از جمله ایجاد تب‌و‌تاب ساخت فیلمی درباره تسخیر لانه جاسوسی. این کار هم اکنون با تأخیر حدود دو سال توسط سیدجمال ساداتیان در حال انجام است. پروژه‌ای که بدون معرفی کارگردان در حال پیشرفت است و قرار شده چندین بازیگر خارجی نیز در آن نقش‌آفرینی کنند. اما نکته جالب درباره این پروژه سینمایی حضور ابراهیم اصغرزاده به عنوان مشاور است. اصغرزاده از این جهت که یکی از اشخاص مطلع و منبع اطلاعات درباره واقعه تسخیر لانه جاسوسی است، جایگاه ویژه‌ای دارد اما آن ابراهیم انقلابی که در سال 58 نقشه تسخیر لانه جاسوی را کشید، امروز در قامت یک اصلاح‌طلب تمام عیار ظاهر و حتی حاضر شده است به خاطر آن اقدام از امریکایی‌ها عذرخواهی کند! حال چطور می‌توان انتظار داشت که اصغرزاده با چنین روحیاتی مشاوره صادقانه و صحیحی برای ساخت پروژه تسخیر لانه جاسوسی ارائه نماید؟ چه کسی می‌تواند تضمین دهد که اصغرزاده برای آنچه بهبود روابط ایران با امریکا می‌داند روی «تاریخ» قلم تصحیح بکشد و آن چیز‌هایی را که ممکن است باعث رنجش امریکایی‌ها در فیلم احتمالی می‌شود کلاً حذف کند یا روایت تازه‌ای باب میل آنها ارائه کند!
 
ابراهیم اصغرزاده که امروز حاضر است به خاطر کاری که در سال 58 کرده از آمریکایی‌ها عذرخواهی کند، آیا فیلم آرگو را دیده است؟ البته بنا به وظیفه مشاوره فیلم تسخیر لانه جاسوسی احتمالاً باید آرگو را دیده باشد، هم اکنون وی می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد که آیا امریکایی‌ها که خود را مشتاق عادی‌سازی روابط با ایران نشان می‌دهند در این فیلم چقدر به تاریخ وفادار بوده‌اند؟ آیا صرف نشان دادند چند تصویر گرافیکی درباره تاریخ ایران و انقلاب می‌تواند توجیه‌کننده دروغ‌های آرگو باشد؟ اگر تاریخ مهم نیست، پس چرا هالیوود برای ساخت آرگو هزینه می‌کند و به آن بهترین جایزه سینمای امریکا را می‌دهد؟ فلسفه ساخت پروژه سینمایی تسخیر لانه جاسوسی، بازگویی صحیح بخش مهمی از تاریخ معاصر است، این کار آنقدر مهم و استراتژیک است که برای انجام آن نیاز به مشاورینی داریم که برای رسیدن به آمال سیاسی خود واقعیت‌های تاریخی را نادیده بگیرند یا خدای ناکرده دست به تحریف آن بزنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار