امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77228
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در جمع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در جمع طلاب و دانش پژوهان موسسه زبان و فرهنگ شناسی، در سخنانی به تبیین اصول و شاخصه‌های عبادت و بندگی خدا پرداخت و گفت: حقیقت وجودی زمانی در مسیر الهی قرار می‌گیرد که وجود انسان عابدانه باشد.

رئیس جامعة المصطفی با بیان اینکه مسیر تحقق عبودیت عبادت الهی است، عبادت را راه و کانال دانست و تصریح کرد: عبودیت از مسیر عبادت تحقق می‌یابد و عبادت نیز همان کانال و راهی است که به وسیله آن عبودیت محقق می‌شود و در حقیقت عبادت است که ما را به روح عبودیت می‌رساند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح اصول و ضوابط عبادت تمام عیار، نخستین اصل را معرفت، بصیرت، آگاهی و یقین دانست و بیان داشت: درجات معرفت و یقین در درجات عبادات موثر است.

وی با تقسیم معرفت به سه بخش گفت: معرفت به سه گروه تقسیم پذیر است که می‌توان معرفت‌الله، معرفت نفس یا همان خودشناسی و معرفت عبادت و آداب آن را از اقسام معرفت دانست.

اعرافی با توصیه به طلاب نسبت به اهتمام بر مطالعه و مباحثه کتاب «اسرار الصلاة» مرحوم تبریزی گفت: کتاب اسرار‌ الصلاة مرحوم ملکی تبریزی را حتی برای یکبار بخوانید و مباحث آن را مطالعه  و مباحثه کنید که کتاب مفید و قابل استفاده‌ای است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه دومین اصل از اصول عبادت را اخلاص و پاکسازی انگیزه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: یکی از سخت‌ترین کارها پاکسازی انگیزه‌ها و اخلاص در امور و انجام کارها برای خداست.

وی سومین اصل از اصول عبادت را نشاط دانست و گفت: نشاط و ابتهاج در عبادت یکی از اصول مهم است که نشان از شیرینی در کام عبادت کننده و لذت بردن از ارتباط با خدا دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مداومت و استمرار بر عبادت را نیز از دیگر عوامل دانست و تصریح کرد: گاهی مداومت و استمرار بر اموری از انجام آن امر مهمتر و دارای اثر بیشتر است. در عبادت نیز انسان بایستی مداومت و استمرار را سر لوحه خود قرار دهد.

وی پنهان‌سازی برخی رازها و اسرار بین انسان و خدا را اصل دیگر دانست و خاطرنشان کرد: اسراری را میان خود و خدا مخفی نگه دارید که نهان‌سازی عبادات و پنهان سازی میان عبد و رب دارای اهمیت است.

اعرافی با اشاره به رعایت سلسله مراتب عبادت‌ها گفت: رعایت اولویت‌ها و سلسله مراتب عبادت اصل مهم دیگری است و این گونه نباشد که مشغولیت انسان به عبادات مستحب، وی را از انجام عبادات واجب باز دارد.

وی آخرین اصل را سخت بودن اعمال عبادی برشمرد و تصریح کرد: سخت بودن عمل بر درجات آن عمل در کنار عوامل دیگر موثر است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری درس اخلاق در حوزه‌های علمیه مانند درس اخلاق شهید صدر، راهبرد موسسه زبان و فرهنگ‌شناسی را دانش حوزوی و نهادینه‌سازی هویت اخلاقی و معنوی برشمرد.
انتهای پیام/2258/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار