امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77254
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری نخستین اردوی بانوان شعر جوان انقلاب اسلامی که توسط موسسه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری نخستین اردوی بانوان شعر جوان انقلاب اسلامی که توسط موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب برگزار می‌شود، ظهر امروز در این موسسه با حضور میلاد عرفان‌پور و علی داوودی و اصحاب رسانه برگزار شد.

در این مراسم میلاد عرفان‌پور گفت: دوره شعر آفتاب‌گردان‌ها ویژه جوانان شاعر از سراسر کشور است و کسانی که بخشی از راه شعر را پیموده‌اند و به ذوق نسبی رسیده‌اند از نیمه راه با ما همراه می‌شوند تا راه رسیدن انها به سطوح بالاتر ادبی هموار شود.

وی افزود: پس از برگزاری چند دوره از اردوی شعر جوان انقلاب برای آقایان شاعر از سراسر کشور ما نخستین اردوی بانوان را در روزهای آتی خواهیم داشت و این نخستین بار است که یک اردوی آموزشی شعر ویژه بانوان شاعر در کشور برگزار می‌شود و تاکنون چنین برنامه‌هایی با نگاه تخصصی شعر برای بانوان نبوده است.

دبیر بخش شعر موسسه شهرستان ادب زمان برگزاری این اردو را از 27 فروردین تا 29 فروردین اعلام کرد و اظهارداشت: از فردا 50 نفر از شاعران نوجوان و جوان خانم که عضو دوره‌های اموزشی ما بوده‌اند از 20 شهرستان مختلف به تهران می‌آیند و در اردو شرکت می‌کنند.

وی همچنین خبر از حضور استادان و شاعران مطرح کشور در این برنامه داد که با برگزاری کلاس‌هایی به رشد هرچه بیشتر بانوان شاعر در این اردو کمک می‌کنند و با کمک آنها 7 کلاس آموزشی تئوری ادبیات و شعر انقلاب برگزار خواهد شد.

**برنامه‌ای با حضور شاعران صاحب نام

همچنین این شاعر از برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های نقد شعر شاعران حاضر در اردو خبر داد.

اسماعیل امینی، محمد رضا سنگری، شکاسری، مرتضی امیری اسفندقه ، سعید حدادیان، وحید جلیلی، سعید بیابانکی، جواد محقق و مصطفی محدثی خراسانی شاعران شاخص و شناخته‌شده‌ای بودند که عرفان‌پور از آنها بعنوان اساتید این دوره نام برد همچنین علی داوودی ، محمد مهدی سیار و محمد حسین نعمتی نیز از شاعران جوانی هستند که با برگزاری کلاس‌هایی به اجرای بهتر این برنامه کمک می‌کنند.

میلاد عرفان‌پور همچنین از بانوان شاعر صاحب‌نام کشورمان که در این برنامه به شاعران جوان‌تر کمک می‌کند نام برد و کبری موسوی، فریبا یوسفی، حسنی محمد زاده، عالیه محرابی، راضیه رجایی، فاطمه طارمی و انیس موسویان را از جمله شاعران همراه با گروه شاعران جوان‌تر خواند.

همچنین دبیر بخش شعر موسسه شهرستان ادب با بیان اینکه کلاس‌ها و نحوه برگزاری جلسات فرقی با دوره برگزار شده برای آقایان ندارد، خبر از برگزاری دور دوم اردوی بانوان برای تابستان پیش‌رو داد و درباره اهمیت برگزاری چنین اردویی اظهارداشت: تاکنون بحث آموزش ادبیات برای بانوان معتقد و متعهد کشورمان بسیار کمرنگ بوده و دراین سالها برنامه ویژه‌ای برای آنها برگزار نشده است اما این اردو می‌تواند شروع خوبی برای آموزش و استعدادیابی باشد و با پرورش این استعدادها شعر بانوان ما می‌تواند به سطحی برسد که امثال پروین اعتصامی و حتی بالاتر از وی به جامعه معرفی شوند.

**تاریخ ما تاریخ ادبیات است

سخنران دیگر این مراسم علی داوودی از اساتید این دوره بود که به ضرورت پرداختن به شعر بانوان پرداخت و گفت: جایگاه شعر در فرهنگ ما به اندازه‌ای است که تاریخ کشور ما تاریخ ادبیات ماست و هرنوع پژوهشی درباره تاریخ ارجاع به شعر یا شاعرانی دارد که به یک تاریخ یا رویداد اشاره کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ شعر فارسی و کلاً تاریخ جهان مردانه بوده و خانم‌ها حضور بسیار کمی داشته‌اند اظهارداشت: زن در ادبیات کهن به عنوان یک موضوع مطرح است و حتی به عنوان موضوع نیز به آن خوب پرداخته نشده است اما زن به عنوان یک خالق و یک عامل موثر یکی از هدیه‌های جهان مدرن است و یکی از حوادث دنیای مدرن انقلاب اسلامی که زمینه ظهور زنان را در عرصه‌های اجتماعی فراهم کرد و زنان عامل پرورش بزرگان و مربی نسل انقلاب هستند.

این شاعر اظهار داشت: آفرینش و پرورش تخصص زنان است و این دو را می‌توان به شعر تعمیم داد و با فراهم آمدن زمینه فعالیت، زنان بسیاری می‌توانند بیش از پیش در بخش شعر و ادبیات فعالیت کنند و حضور آنها می‌تواند یک عامل جریان‌ساز و موثر در شعر باشد و نوع جدیدی از ادبیات را خلق کند.

وی افزود: در کنار استعدادهای فردی، آموزش در خور توجه است و با معرفی استعدادهای تازه و با کمک ارتباط با رسانه‌ها و رسمیت بخشیدن به شاعران می‌توان به بانوان شاعر جوان هویتی ادبی بخشید و این هویت را ثبت کرد تا راههای طولانی پیشرفت در عرصه شعر را با سرعت بیشتری بپیمایند.

داوودی در پایان سخنانش از موسسه شهرستان ادب که در این سالها با آموزش استعدادها جریانی را در ادبیات معاصر و ادبیات انقلاب ایجاد کرده است تقدیر کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها