امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77257
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدیر شبکه رادیو سلامت امروز سه‌شنبه 26 فروردین ماه با اشاره به هفته سلامت در آغاز اردیبهشت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدیر شبکه رادیو سلامت امروز سه‌شنبه 26 فروردین ماه با اشاره به هفته سلامت در آغاز اردیبهشت ماه به تشریح برنامه های این شبکه رادیویی در هفته سلامت پرداخت و گفت: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب در 18 فروردین و همچنین تاکید رئیس جمهور در اوایل سال در حوزه سلامت، عنوان «بهار سلامت» برای امسال چندان دور از اغراق نیست.

به گزارش روابط عمومی شبکه رادیویی سلامت، دکتر علیرضا بهفر دبیر شورای سیاستگذاری سلامت معاونت صدا با بیان اینکه یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب افزایش آگاهی، مسئولیت‌پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه خانواده و جامعه است، افزود: این امر به عهده نهادها و سازمان های فرهنگی و آموزشی قرار داده شده است. معضلات ما در حوزه سلامت کم نیست به خصوص در حوزه بیماری های غیر واگیردار و برای این منظور شعار امسال وزارت بهداشت بر خودمراقبتی تاکید کرده است یعنی ما بتوانیم با ایجاد انگیزه در مردم رفتارهای سالمی را شکل دهیم.

وی در ادامه به آماری از طرف وزارت بهداشت به مهمترین این بیماری ها و رفتارهای غیر سالم اشاره و بیان کرد: هم اکنون 48 درصد از مردم دچار اضافه وزن و چاقی هستند و ما سالانه 55 هزار مرگ و میر را از این طریق شاهدیم. همچنین 10 درصد از مردم سیگار مصرف می کنند که سالانه 11 هزار مرگ رقم می زند و 20 درصد از مردم از فشار خون رنج می برند که 86 هزار مرگ سالانه را در سال رقم می زند. همچنین 15 درصد با دیابت و قند با 34 هزار مرگ سالانه و 28 درصد با چربی خون با 34 هزار مرگ سالانه مواجه‌اند.

مدیر رادیو سلامت با بیان اینکه 88 درصد از مردم نیز تغذیه نامناسبی دارند، ادامه داد: علاوه بر اینها جمعیت ما به سمت جمعیت سالمند حرکت می کند. البته متاسفانه در کشورهای در حال توسعه روی این جمعیت برنامه ریزی مناسبی در نظر گرفته نمی شود.

مدیر رادیو سلامت با بیان اینکه باید بتوان دانشی را در مردم ایجاد کرد که از بروز بیماری ها پیشگیری کند، افزود: در برنامه های رادیو سلامت به موضوعات مختلف حوزه سلامت پرداخته می شود که از جمله این موضوعات توجه به خودمراقبتی جسم است. برای این منظور برنامه هایی همچون «فراسو» تدارک دیده شده و در آن مردم به ورزش توجه داده می شوند و اینکه باید در طول هفته سه الی چهار دفعه در حدود 20 دقیقه ورزش کنند.

بهفر در ادامه با اشاره به اولویت های بعدی شبکه رادیویی سلامت بیان کرد: اولویت دوم تغذیه سالم است و اینکه مردم به پرهیز از فست فود ها و پخت غذاهای سنتی تشویق شوند. این اولویت با برنامه هایی همچون «سفره ایرانی» و «فراسو» در نظر گرفته شده است. همچنین مردم باید بدانند که در شبانه روز باید شش تا هشت ساعت خواب مناسب داشته باشند. موضوع خواب مناسب نیز در برنامه های «مجله پزشکی» و «خانه ما» تدارک دیده شده است.

وی به سایر موضوعات اشاره و گفت: مشورت قبل از بیماری در برنامه های «فراسو» و «مجله پزشکی» و خودمراقبتی روان و نه گفتن در برنامه «کودک من»، جدا کردن زندگی در محل کار و خانه در برنامه «کارگاهی برای زندگی» و همچنین موضوع اعتماد به نفس در برنامه های «زندگی جاریست»، «سایبان آرامش»، «کودک من» آمده است. علاوه بر اینها حوزه سلامت اجتماعی که به ارتباطات میان فردی و معاشرت و مراوده با دیگران پرداخته می شود در برنامه «صبح و زندگی» با حضور کارشناسان تدارک دیده شده است.

مدیر شبکه رادیویی سلامت با اشاره به دیگر برنامه های این شبکه رادیویی گفت: گروه سلامت معنوی در برنامه های «تا بیکران»، «حس خوب زندگی»، «سرآغاز» ارتباط انسان با خالق را ترویج می کند و همچنین به دیگر موضوعات قرآنی، مطالعه متون مذهبی، شرکت در مناسک، صله رحم و ... می پردازد. گروه سلامت و تفریحات نیز مجموعه ای از موضوعات را در قالب طنز، نمایش، مسابقه روی آنتن می برد و یکی از برنامه‌های زنده در هفته سلامت پوشش خبری مراسم پیاده‌روی خانواده ها و پارک خلیج فارس در روز جمعه 5 اردیبهشت ماه است که با حضور برنامه سازان ما انجام خواهد شد. همچنین آنونس های تولید شده رادیو سلامت در طول شبانه روز تحت عنوان «هوای تازه» و «یک نکته یک متخصص» در طول هفته سلامت پخش می شود.

دکتر بهفر در پایان درباره تعامل شبکه های رادیویی و تلویزیونی در تبلیغ کالاهای مضر عنوان و خاطرنشان کرد: در این چند سالی که من در رادیو سلامت بودم یک بار هم تبلیغ چیپس و پفک و دیگر کالاهای مضر را نداشتیم؛ اما به راحتی نمی توان جلوی تبلیغ این کالاها را در سازمان صدا و سیما گرفت. در حدود 10 سال پیش ما تنها توانستیم حدود یک هفته جلوی تبلیغ این کالاها را بگیریم اما از ما شکایت شد و دادگاه هم برای این حرکت ما منبع قانونی خواست و ما چنین قانونی نداشتیم بنابراین مجلس یا قوه قضاییه برای تبلیغ این کالاها باید قانون صادر کنند و سازمان نمی تواند از طرف خود حکم صادر کرده و قضاوت کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار