امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77267
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 36
محمدرضا سهرابی‌نژاد، شاعر و نویسنده ادبیات بزرگسالان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیان داشت: در ...

محمدرضا سهرابی‌نژاد، شاعر و نویسنده ادبیات بزرگسالان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیان داشت: در گذشته ستونی در صفحه ادب و هنر ضمیمه روزنامه اطلاعات، به نام «امثال  و حکم» داشتم که در آن ستون این مثل‌های فارسی را ریشه‌یابی می‌کردم.

وی اضافه کرد: اکنون در حال جمع‌آوری این مثل‌های فارسی هستم تا در قالب یک کتاب با عنوان «ریشه مثل‌های فارسی» از سوی انتشارات اطلاعات به چاپ برسانم.

سهرابی‌نژاد ادامه داد: به طور مثال باید گفت که «حلاجی کردن» و یا «در کف دست مو دیدن» از مثل‌ها و اصطلاحاتی است که ایرانی‌ها به صورت مکرر از آنها استفاده می‌‌کنند و یک داستان هم وجود دارد که روزی کوروش سربازی را برای پادشاه روم می‌فرستد که جنگ نکنیم. او فکر می‌کند که کوروش ترسیده است. او به آن سرباز می‌گوید که به پادشاهتان بگویید جواب شما را در سلوکیه خواهم داد. که سرباز در جواب او می‌گوید اگر مو در کف دستم دیدی، سلوکیه را هم خواهی دید.

وی افزود: از دیگر مثل‌ها و اصطلاحاتی که ایرانیان از آنها به وفور استفاده می‌کنند، می‌توان به «گنجشک رنگ کردن و جای قناری فروختن»، «به ریش کسی خندیدن» و «کاسه داغ‌تر از آش» اشاره کرد که بنده همه آنها را ریشه‌یابی و درباره آن توضیحاتی ارائه کرده‌ام.

بر اساس این گزارش، محمدرضا سهرابی‌نژاد متولد 1332 در تهران است که تاکنون حدود 20 عنوان کتاب به چاپ رسیده است که از عناوین آن می‌توان به «وطنم ابراهیم»، «عجب دسته گلی بر آب دادی»، «شق و القمر»، «نیلوفرهای مهتابی»، «اقیانوس‌های مستطیل»، «از صاعقه تا باران» و «پیغمبری به امت خود پشت کرده است» منتشر و روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها