امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77275
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ازقروه، مسکن مناسب و با کیفیت یکی از آرزوهای هر خانوار روستایی است که دسترسی به آن  در سال‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ازقروه، مسکن مناسب و با کیفیت یکی از آرزوهای هر خانوار روستایی است که دسترسی به آن  در سال‌های اخیر به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فراهم شده است.

طرح بهسازی مسکن روستایی از سال 1374 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با هدف بهبود کیفیت مسکن و بافت روستایی و ارتقای سطح ایمنی، بهداشتی، رفاه و آسایش مسکن روستایی آغاز شد.

این مهم توأم با ارایه تسهیلات و زیرساخت‌ها، قابلیت آن را می‌یافت که به ایجاد حس تعلق به مکان، حفظ تراکم جمعیت خانوار، بهبود سیمای بصری و چشم انداز روستا، مقاوم‌سازی مسکن و در نتیجه بهسازی زندگی روستایی بینجامد.

توسعه روستاها و مقاوم‌سازی مسکن روستایی همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولتمردان و برنامه‌ریزان روستایی بوده و در این راستا طرح‌های متنوعی در قالب برنامه‌های توسعه به اجرا گذاشته شده است که طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی یکی از مهم‌ترین این طرح‌ها در کشور است.

طرحی که با هدف تامین مسکن متناسب، مقاوم و بادوام روستایی شکل گرفت و با نوسازی سالانه حداقل 200 هزار واحد مسکن روستایی به یکی از تاثیرگذارترین برنامه‌های معاصر توسعه روستایی در کشور تبدیل شده و روند تغییرات به وجود آمده در کالبد و سیمای روستاها را شتاب بخشیده است.

طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی چند سال است که به صورت جدی در کشور در حال اجراست، این طرح در کنار طرح هادی از طرح‌هایی است که برای ایمن‌سازی و بهسازی محیط روستاهای استان انجام می‌شود.

امروز دیگر از خانه‌های گلی و سست خبری نیست و به جای آنها خانه‌هایی محکم ساخته شده و چهار ستون خانه روستاییان مقاوم شده است.

رضایتمندی مردم حاصل مقاوم‌سازی منازل روستایی

توسعه روستایی موجب شادابی مردم می‌‌شود زیرا تغییرات در زندگی آنان هم درآمدزایی را افزایش می‌دهد و هم آرامش و آسایش را به دست آورده و زندگی برایشان لذت‌ بخش و رضایت‌مندی را در بین آنان به وجود می‌‌آورد.بنیاد مسکن به عنوان یکی از نهادهای ارزشمند در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد و از بدو تشکیل تاکنون خدمات ارزنده‌ای به جامعه روستایی عرضه کرده است.

به فرموده مقام معظم رهبری؛ «بنیاد مسکن یکی از برکات و صدقات جاریه امام راحل است». این سخن گهربار اهمیت و نقش و جایگاه این نهاد را در راستای توسعه و خانه‌دار کردن اقشار مختلف جوامع روستایی نشان می‌دهد.

علاوه بر هدف اصلی طرح ویژه مقاوم‌سازی مسکن روستایی که احداث مسکن مقاوم و با دوام است تامین مسکن متناسب با نیاز روستائی تغییر فضای روستا از محیطی غیر بهداشتی، آسیب‌پذیر و رو به زوال به فضای سرزنده، شاداب و جذاب و زیبا به لحاظ جلوگیری از مهاجرت، ارتقای توسعه سکونتگاه‌های روستایی و تلاش در نزدیکی سطح بهره‌مندی از رفاهیت شهرها و روستاها و تلاش در بهینه‌سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی از اهداف دیگر این طرح است.

همچنین به منظور تثبیت مالکیت روستائیان و جلوگیری و رفع دعاوی ملکی و همچنین بهره برداری از سند در دریافت تسهیلات بانکی برای املاک مسکونی روستاها با کمک اداره ثبت اسناد واملاک سند مالکیت صادر و تحویل روستاییان می‌شود.

مقاوم‌سازی 7280 واحد مسکن روستایی در قروه

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قروه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قروه، اظهار داشت: تاکنون در بخش عمران روستایی فاز اول طرح هادی در 29  روستا در فاز اول طرح هادی در مرحله اجرایی قرار دارند و 16 روستا نیز در دست اقدام هستند که 3 روستا از این تعداد در فاز دوم درحال بررسی است.

وی هدف دولت را مطالعه و اجرای طرح هادی روستاهای بالای 20 خانوار دانست و افزود: از روستاهی شهرستان قروه 8 روستا در بخش مطالعه طرح هادی قرار دارند که امید است تا پایان برنامه پنجم این طرح نیز به اتمام برسد.

رییس بنیاد مسکن شهرستان قروه مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی را ضروری دانست و اظهار داشت: درصدد هستیم تا با مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی و ایجاد رفاه بیشتر روستاییان شرایط لازم برای زندگی آسوده در محیط روستاها را فراهم نماییم.

مسلم قادری با اشاره به رتبه اول شهرستان قروه در پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 57 درصد واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند که این میزان در مقایسه با میانگین استانی 27 درصد بیشتر است.

وی تصریح کرد: هفت هزار و 957 متقاضی دریافت تسهیلات مقاوم‌سازی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که هفت هزار و 845 متقاضی عقد قرارداد انجام داده و هفت هزار و 280واحد نیز پایان کار دریافت نموده‌اند.

قادری تسهیلات پرداختی این واحدها را 528 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: تسهیلات پرداختی از 50 میلیون ریال در سال 84 به 120 میلیون ریال در سال جاری افزایش یافته که امید است با تدابیر اندیشیده شده این مبلغ در آینده افزایش یابد.

یکی دیگر از پروژه‌های بهینه‌سازی اقامت در روستاها اجرای طرح هادی روستایی است که  با انگیزه بهسازی محیط روستایی و ارتقاء بهداشت، هدفمند نمودن ساخت‌وسازها، تسهیل در عبور و مرور و ایجاد بستر توسعه همه جانبه و تسهیل در ارایه خدمات دیگر دستگاه‌های اجرایی صورت می‌گیرد.

به گفته رئیس بنیاد مسکن قروه، تا کنون طرح مطالعاتی 110 روستای این شهرستان انجام گرفته، 29 طرح هادی اجرا شده، 16 طرح در دست اجرا و فاز دوم 3 روستای دیگر نیز آغاز شده است.

قادری افزود: 8 روستای باقی مانده نیز تا پایان برنامه پنجم توسعه در مدار مطالعات طرح هادی قرار می‌گیرند.

تسهیلات بیشتر شود همه مقاوم‌سازی را اجرا می‌کنیم‌

عضو شورای اسلامی روستای امین‌آباد حیات بزرگ، می‌گوید: تا کنون 7 واحد از 70 واحد مسکن روستایی موجود در این روستا مقاوم‌سازی شده است و از آنجا که مردم تمایل زیادی به به این طرح دارند، اگر تسهیلات بیشتر شود ، همه کار مقاوم‌سازی را انجام می‌دهند.

یکی از اهالی روستا هم که خانه‌اش اکنون دیگر مقاوم شده است، از مسئولینی که همراهی کرده‌اند تا از خانه کم دوام خود راحت شود، تشکر می‌کند.

این روستایی می‌گوید: قبلا خانه‌ای کم دوام داشتم که همیشه از اینکه نکند با کوچکترین لرزشی بر سر خانواده‌ام آوار شود، در هول و ولا بودم، اما اکنون شب‌ها با خیالت راحت سر بر زمین می‌گذارم.
مظفری از اهالی روستای مظفر آباد است.

روستای مظفرآباد از روستاهایی است که بیش از 90 درصد واحدهای مسکونی در آن مقاوم‌سازی شده است.

آقای مظفری می‌گوید: تا قبل از اینکه این وام به اهالی داده شود، همه می‌خواستند به روستا بروند، اما وقتی وام دریافت کردند، خانه‌های خود را بازسازی کردند و امکان زندگی خوب برای آنها فراهم شد.

وی افزود: برخی از اهالی هم که به شهرها مهاجرت کرده بودند، دوباره به روستا برگشتند، وام گرفتند و خانه‌های خود را مناسب‌سازی کردند.

این روستایی افزود: طرح هادی هم که اجرا شد، ما دیگر کمبودی در زمینه عمران روستا احساس نمی‌کنیم و از این را از برکات انقلاب اسلامی می‌دانیم که به روستاهای محروم هم توجه می‌شود.

یادگاری جاوید برای آبادی روستاها

تامین مسکن محرومین، توسعه و عمران روستاها، تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی، سنددار کردن املاک مسکونی روستایی و توجه ویژه به مقاوم‌سازی مسکن روستائی و حفظ سرمایه‌های ملی و ارتقای ضریب امنیت جانی روستائیان در برابر حوادث و همچنین احیای حساب 100 حضرت امام و ایجاد زمینه مشارکت عمومی در رفع نیاز محرومین بی‌سرپناه جامعه و یاری‌رساندن به دولت در این امر خطیر، پرداخت تسهیلات مسکن، قرض‌الحسنه، تفکیک و واگذاری زمین و خدمات ارزنده دیگر، هر کدام نشان از ماهیت مقدس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این یادگار جاوید حضرت امام (ره) دارد.
--------------------------
گزارش از: کلثوم مومنی -------------------------

انتهای پیام/79009/صا40
برچسب ها:
آخرین اخبار